Bratislava 23. júla (TASR) - Ochrancovia vtáctva zaznamenávajú v posledných dňoch telefonáty od rozhorčených občanov, ktorí sa sťažujú na intenzívny piskot myšiarky ušatej. Mláďatá sovy zatiaľ dokrmujú rodičia a o potravu sa hlásia intenzívnym, pre mnohých ľudí nepríjemným zvukom. "Neraz ho počuť i celú noc. Mláďatá však po niekoľkých týždňoch hniezda opúšťajú, takže problém s ich výskytom nie je trvalý," konštatoval Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
Ochrancovia vtáctva sa už stretli aj s prípadmi násilného riešenia situácie, kedy páchatelia neváhali použiť vzduchovku či inú strelnú zbraň s cieľom zbaviť sa mláďat myšiarok. Aktivisti upozorňujú, že ide o závažnú protiprávnu činnosť, nebezpečnú nielen pre zákonom chránené sovy, ale aj pre ľudí, ktorí sa už tiež stali obeťou strelca. Pripomínajú, že myšiarky sa za trpezlivosť odmenia v podobe odlovu hlodavcov, ako sú myši, hraboše či potkany. Hlodavce sú hlavnou zložkou potravy myšiarok, ale aj ďalších druhov sov žijúcich v blízkosti človeka.
Ak je výskyt myšiarok neúnosný, ponúkajú environmentalisti riešenie do budúcnosti. Tento druh sovy si nedokáže postaviť vlastné hniezdo, ale využíva hniezda krkavcovitých vtákov, najmä vrán, havranov a strák. Po ukončení hniezdenia preto možno odstrániť hniezdo, v ktorom sovy hniezdili a náhradné hniezdo umiestniť na miesto dostatočne vzdialené od ľudského obydlia. Celý takýto zásah si vyžaduje odborný prístup a povolenie orgánov ochrany prírody, preto ornitológovia odporúčajú vždy sa poradiť s odborníkmi z neziskových organizácií, prípadne pracovníkmi Štátnej ochrany prírody.
TASR informoval Marek Brinzík z RPS.