Meteorológovia stále varujú pred zrážkami, predovšetkým na východe krajiny. Do polnoci môže na východe Slovenska ešte spadnúť od 20 do 30 milimetrov zrážok.
Ako uviedla pre agentúru SITA meteorologička Miriam Jarošová, nejde o nejako extrémne vysoké zrážky ale zem je už napitá, premočená a žiadna ďalšia voda do zeme nevsiakne.
Vzhľadom na to sa očakáva v niektorých lokalitách výrazný vzostup vodných hladín a dosiahnutie alebo prekročenie najvyššieho stupňa povodňovej aktivity.
Výstraha tretieho stupňa platí pre celý sever východného Slovenska - pre okresy Poprad, Kežmarok, Levoča, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník, Stropkov ako aj pre Michalovce, Sobrance, Humenné, Sninu či Medzilaborce.
Tam predpokladajú úhrny zrážok od 20 do 30 milimetrov, v ostatných lokalitách - okresoch Košice mesto a Košice - okolie, Trebišov, Veľký Krtíš, Lučenec, Krupina, Poltár, Rimavská Sobota a na Orave a Kysuciach predpokladajú od 15 do 25 milimetrov zrážok. Keďže je tam tiež pôda mokrá, hrozí aj tam nebezpečenstvo, dodala.
KLIKNITE
- Mapa s výstrahami SHMÚ
- Mapa povodňovej aktivity
Na ostatnom území Slovenska zrážky nebudú také intenzívne. Po polnoci bude dážď ustávať. V piatok bude veľká oblačnosť, zrážok by už malo byť menej. Lokálne by sa však mohli vyskytnúť búrky.
CHRONOLÓGIA:
Najväčšie záplavy na Slovensku za posledné obdobie
Jarošová dodala, že leto býva na Slovensku vlhšie s popoludňajšími prehánkami a búrkami. Suché a teplé letá boli výnimkou. Súčasná situácia je výnimočná len tým, že poväčšine "k nám počasie prichádza od západu", tentokrát idú zmeny od východu.
Zaplavené polia pri diaľnici Košice - Prešov.
V noci bude na východe opäť výdatne pršať Meteorológ ale upozornil, že na noc sa chystá vlna zrážok od východu. Zatiaľ to vyzerá tak, že pôjde o veľmi výdatné zrážky. Zasiahnuť by mali východné Slovensko, možno tatranskú oblasť, ale skôr Nízke Tatry a Rudohorie, dodal. V piatok očakávajú ešte prehánky, najmä popoludní, ale to už bude počasie letného typu, bude 25 až 29 stupňov, na severe okolo 23 stupňov. V sobotu by mali teploty už vystúpiť na 26 až 30 stupňov. Dnešné teploty by mali byť 20 až 25 stupňov, na severe okolo 18.
Pršať by malo na východe aj v piatok, avšak už nie tak výdatne. "V sobotu ešte budú na východe nejaké prehánky, búrka sa môže vyskytnúť, na západe by už malo zavládnuť slnečné počasie," povedal meteorológ Jozef Kozub z SHMÚ, podľa ktorého by už nedeľa a prvá polovička týždňa mala byť slnečná. Na juhu teploty vystúpia nad 30 stupňov Celzia, na severe bude nad 25 stupňov.
Silné dažde a záplavy podľa meteorológov zvyknú prichádzať v júli alebo v auguste, nie je to však pravidlom. Tentoraz sa dažde prihnali od Rumunska a Čierneho mora. "Je to proti prúdeniu klasickému, lebo klasické prúdenie je od západu na východ a teraz to ide od východu na západ," vysvetlil Kozub. Podľa neho na Slovensko putujú pásy oblačnosti, medzi ktorými zrážky na istý čas ustanú.
Vojenský vrtuľník Mi 24 ráno uskutočnil letecký prieskum nad východoslovenskými obcami. Vojaci zisťovali, v akom stave sú komunikácie a aké škody voda napáchala, uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu obrany Vladimír Gemela.
Poisťovne začali počítať škody po záplavách,voda ohrozila i žatvu Klienti poisťovní už nahlásili desiatky majetkových škôd, ktoré od stredy po výdatných zrážkach zapríčinili na severe východného Slovenska rozvodnené toky. ČTK o tom informovali zástupcovia väčších poisťovacích domov. Vytrvalé dažde a silný vietor zanechali stopy aj na úrode, poľnohospodári zatiaľ výšku škôd neodhadli. Štát v prípade potreby poskytne postihnutým obciam aj finančnú pomoc.
"Máme už nahlásené desiatky škôd, očakávame však stovky," povedala hovorkyňa Allianz-Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Klienti najväčšej slovenskej poisťovne od rána hlásili poistné udalosti najmä telefonicky, dodala.
Zhruba päť desiatok škôd v celkovej hodnote asi šesť miliónov korún (zhruba 200.000 eur) okolo poludnia evidovala poisťovňa Kooperativa zo skupiny Vienna Insurance Group, ktorá je dvojkou na slovenskom poistnom trhu. "Očakávame, že počet poistných udalostí bude naďalej rásť," poznamenala manažérka internej komunikácie Kooperativy Daniela Michaličová.
Poisťovne odporučili klientom, aby škody hlásili bezodkladne, zabránili ich ďalšiemu šíreniu a podľa možnosti nemenili stav dotknutých vecí. "Ak je to však nutné z bezpečnostných, hygienických alebo iných závažných dôvodov, môžu začať s opravou skôr," vysvetlila Michaličová. V takom prípade by ľudia mali škody na majetku zdokumentovať napríklad fotograficky alebo videozáznamom.
Prírodný živel poznačil tiež poľnohospodárske plochy. "V niektorých lokalitách voda zaplavila polia do výšky viac ako 130 centimetrov a napríklad z porastov slnečníc je vidno iba hlavičky," povedala ČTK riaditeľka Regionálnej správy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) z Bardejova Alena Poklembová. Ďalšie škody zrejme vzniknú tým, že na rozmáčané polia sa dlho nedostane ťažká technika, doplnila. Podľa Poklembovej nepriaznivé počasie ohrozilo žatvu, ktorá sa v severných regiónoch Slovenska iba začala.
Premiér Robert Fico počas návštevy postihnutých regiónov ešte v stredu prisľúbil, že v prípade potreby vláda odškodní záplavami zasiahnuté obce. "Keby sa rozhodlo o nejakej sume, určite sa na to peniaze nájdu," potvrdil hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. V štátnom rozpočte sú podľa neho vyčlenené financie na krytie škôd, ktoré zapríčinia prírodné živly.
Odrezaná obec Livov dostala potraviny a lieky vrtuľníkom V súčasnosti poskytli ozbrojené sily vrtuľník, pomocou ktorého budú zásobovať potravinami a pitnou vodou niektoré z postihnutých obcí v okolí obce Livov. Z obce Kružlov bola podľa Gemelu požiadavka na pontónový most, či ho armáda poskytne, ešte nevedel. Z krízových štábov zatiaľ ešte nebola požiadavka na nasadenie vojakov. V pohotovosti sú však v každom útvare na východe Slovenska. "Vieme pomôcť až 3 000 vojakmi," dodal s tým, že 850 je možné nasadiť do troch hodín. V postihnutých obciach pomáha aj ťažká vojenská technika.
Do obce Livov dopravil dopoludnia vojenský vrtuľník z prešovskej základne 30 chlebov, 160 litrov vody, 20 litrov mlieka, dva kilogramy masla, inzulín a ďalšie liečivá.
Zaplavený podchod v Prešove na križovatke Košická Jilemnického.
V Bardejovskom okrese je vyhlásená mimoriadna situácia V Bardejovskom okrese dnes vyhlásili mimoriadnu situáciu. Dôvodom je, že po stredajších povodniach sú stále viaceré obce odrezané od sveta. Úplne neprístupné ostávajú obce Livov, Livovska Huta a časť Kružlova. Agentúre SITA to potvrdil prednosta Obvodného úradu v Bardejove Martin Choma. Do Livova letel ráno vrtuľník ministerstva obrany, aby doručil jednému mužovi s cukrovkou potrebnú dávku inzulínu. Kontakt s izolovanými obcami zabezpečuje aj plávajúci transportér, ktorý dopravuje do obcí potraviny, pitnú vodu a lieky. Do ďalších obcí, do ktorých nie je prístup po ceste, sa dnes záchranári dostali cez les.
Do povodňami postihnutých oblastí v Bardejove ide pomáhať 50 vojakov a tri buldozéry. TASR o tom dnes informoval hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. V prípade potreby môžu ozbrojené sily vyslať do obcí bojujúcich so záplavami do 3000 vojakov. Na pomoc môžu podľa Gemelu ozbrojené sily okamžite nasadiť deväť vrtuľníkov, päť typu MI-24 a štyri MI-17. Ráno jeden z vrtuľníkov robil prieskum zasiahnutých oblastí, sústredil sa na monitorovanie situácie mostov na rozvodnených riekach a ich využiteľnosť a prejazdnosť, o čom informoval krízové štáby.
Krízový štáb Obvodného úradu v Bardejove organizuje od dnešného rána zásobovanie obcí, ktoré boli najviac postihnuté povodňami, prípadne k nim nie je žiadny prístup.
Potraviny môžu brať od obchodníkov "Potraviny a ďalší materiál odoberáme od obchodníkov na základe vecného plnenia, ktoré nám umožňuje legislatíva v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie. Po predložení takejto požiadavky je obchodník alebo reťazec povinný poskytnúť krízovému štábu potrebný materiál. Financie budú obchodníkom refundované zo štátnych prostriedkov, ktoré sú určené na takéto mimoriadne situácie," uviedol pre TASR Choma.
Bez elektrického prúdu sú stále niektoré obce alebo ich časti, v Šibe je odstavený aj prívod plynu. Cesta prvej triedy pri Gerlachove je prejazdná iba v jednom smere. Do okresu dovážajú lomový kameň od Prešova. Nákladné autá dali k dispozícii Slovenský vodohospodársky podnik, mesto Bardejov aj súkromné firmy.
V noci navštívil Bardejov premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák. Ako uviedol Hanuščak, „ponúkol akúkoľvek dostupnú pomoc materiálnu aj personálnu“. Primátor Bardejova odhaduje škody, ktoré voda v okrese napáchala, na niekoľko desiatok miliónov korún. Najmenej jedna obec bude potrebovať pontónový most.
Ulicu v Bardejov nakoniec evakuovať nemuseli Hladiny vodných tokov v Prešovskom kraji začali v noci klesať a k zatopeným obciam nepribudli ďalšie. Na väčšine územia prestalo pršať. Hasiči sústredili svoje sily hlavne v obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa a na viacerých miestach v okrese Bardejov, kde vodný živel zasiahol 35 obcí. V noci sa podarilo v meste Bardejov odraziť prílivovú vlnu a obyvateľov Kutuzovovej ulice nemuseli evakuovať.
Dnes budú hasiči z celého kraja pomáhať hlavne v Čirči, kde v stredu prišli o život dvaja ľudia. Tu sa bude naďalej bagrovať a voziť lomový kameň na spevnenie brehov. 41-ročný muž so svojou 32-ročnou sestrou a 37-ročným mužom chceli zachrániť maringotku stojacu na brehu potoka. Prišli k nej traktorom, no silný prúd ich začal unášať. Ako uviedla Fečová, všetci traja z traktora vyskočili, no zachránil sa iba 37-ročný muž, ktorému pomohol 28-ročný miestny muž. Telá oboch súrodencov vyplavilo pri jednom rodinnom dome, kde ich hasiči za pomoci dobrovoľníkov vytiahli z okraja rozvodneného potoka.
Do Prešovského kraja prišli na pomoc aj záchranné brigády z Humenného a Žiliny. V stredu počas povodne na niekoľkých miestach zničilo elektrické vedenie, poškodené je aj plynové potrubie, prívod vody, kanalizácia, cesty a chodníky. Ľudia rátajú vysoké škody na domoch a veľké straty budú aj na poľnohospodárskych plodinách. V obci Lukov premiestnili obyvateľov rómskej osady do kultúrneho domu.
Medzi obcami Kružľov a Bogliarka v Bardejovskom okrese došlo v noci k prelomeniu cesty v dôsledku podmytia, komunikácia je z uvedeného dôvodu neprejazdná. Na snímke pontónový most postavený po poslednej povodni.
Do Giraltoviec sa z Bardejova nedá dostať Vyliatie rieky Topľa z prirodzeného koryta spôsobilo dnes v dopoludňajších hodinách neprejazdnosť ciest medzi mestom Giraltovce a Bardejovom a Giraltovcami a obcou Železník. V Giraltovciach vyhlásili v nočných hodinách tretí stupeň povodňovej aktivity.
"Vrecujeme svah Tople v okolí priemyselnej zóny v meste. Zaliate sú tréningové ihriská, ktoré sú asi meter pod vodou, zatopila suterén jedného rodinného domu a poškodila asi 40-metrový úsek kanalizácie," uviedol pre TASR primátor mesta Ján Rubis. Do mesta je cesta prístupná od Prešova a Stropkova.
Okolie rieky Poprad je kľudnejšie Povodňová situácia v povodí rieky Poprad sa stabilizovala. Na hlavnom vodočte v Chmeľnici klesla hladina rieky Poprad z 240 cm v stredu v noci na 200 cm, ktoré namerali dnes ráno. Situácia je stabilizovaná aj na bočných prítokoch rieky Poprad, ktoré narobili problémy vo viacerých obciach okresov Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad. V okresoch Stará Ľubovňa a Kežmarok naďalej platí III. stupeň povodňovej aktivity.
Povodňová situácia je stabilizovaná aj v okrese Kežmarok. Najhoršia situácia je v obciach Ihľany a Jurské, kde je obmedzený prístup. Rozvodnený potok strhol prístupovú cestu za obcou Holumnica. Hromadná doprava do Ihľan a Jurského momentálne nefunguje. Osobná doprava je možná len cez Vojenský výcvikový priestor Javorina, uviedol predseda Obvodnej povodňovej komisie v Kežmarku Ján Tropp. Zložitá situácia je aj v obci Osturňa, kde voda vážne poškodila most na jedinej prístupovej ceste do obce. Po moste prejdú len osobné autá. V Malej Frankovej hrozí zrútenie oporného múru na cestu. V Bušovciach, Spišskej Belej a Mlynčekoch sa povodňová situácia upokojila.
Hasiči v Gelnici ratovali vétriesku Hasiči z okresu Spišská Nová Ves, ale najmä Gelnica, mali za noc osem výjazdov. Ako dnes ráno uviedol operačný dôstojník HaZZ Spišská Nová Ves Martin Vozár, v noci sa hasičom podarilo aspoň provizórne ukotviť zásobník plynu pri rodinnom dome v Gelnici – Perlová dolina, ktorý podmyla voda a hrozil výbuch.
Ratovali aj život vodiča V3S s mechanickou rukou, ktorý sa snažil odstraňovať naplaveniny a nánosy vytvárajúce hrádzu v Perlovej doline. „Dostal sa však na nestabilnú pôdu a voda začala auto unášať. Na miesto sme poslali ťažkú Tatru 148 a pomocou lán sme ho vytiahli,“ povedal Vozár. Doložil, že chlapi pomáhali v noci na rôznych miestach, predovšetkým tam, kde by mohol byť ohrozený život a uvoľňovali upchaté prietoky mostíkov.
V lokalite Mlynky – Biele vody sa v noci postupne situácia upokojila. „Prestalo pršať a keď hladina rozvodneného miestneho Bieleho potoka klesla, chlapi pomáhali ťahať vodu z pivníc. Ráno po piatej zásah ukončili,“ informoval operačný dôstojník HaZZ Rožňava.
Zatopená Orava.
Obvodný úrad v Námestove zrušil III. stupeň povodňovej aktivity Obvodný úrad v Námestove zrušil dnes popoludní III. stupeň povodňovej aktivity. TASR o tom informoval prednosta (OÚ) Ján Laššák.
Na Orave povodne v stredu postihli predovšetkým Tvrdošínsky okres, kritická situácia bola na tokoch Studený potok a Oravica. Od popoludnia je v obciach Zuberec, Habovka, Oravský Biely Potok a Oravica vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity. Voda zatápala pivnice, záhrady, cesty, v niektorých miestach odtrhla časť brehov pri rodinných domoch, strhla i dva lokálne vodovody.
Vody sa v noci ustálili Východoslovenská energetika a.s. (VSE) zaznamenala v priebehu stredy približne štvornásobne vyšší výskyt porúch na vedeniach vysokého aj nízkeho napätia. Dôvodom výpadkov boli klimatické vplyvy silný dážď a vietor, ktoré spôsobovali podmytie stožiarov či padanie stromov na vedenia.
Kritické úseky rozvodnených tokov na východe Slovenska sa v priebehu noci, aj keď pri vysokých hladinách, ustálili. Ich ďalší vývoj bude závisieť od počasia. TASR to dnes ráno potvrdil vedúci odboru správy vodných tokov košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušan Mydla.
Dodal, že stúpajúcu tendenciu majú stredné a dolné úseky Tople a Torysy. Vodohospodári zaznamenali stúpanie Torysy pri Sabinove a Prešove a na Topli pri Hanušovciach. "Kritická je situácia pod Palcmanskou Mašou, na Hnilci vo Švedlári a zlá je aj na Hornáde, pokiaľ ide o prítoky do Ružína," doplnil Mydla.
Dunaj stúpa, nebezpečenstvo však nehrozí Výdatné dažde v uplynulých dňoch zdvihli aj hladinu Dunaja. Dnes ráno namerali pri Devíne 451 cm a pri Bratislave 498 cm. Podľa dispečera Slovenského vodohospodárskeho podniku Jána Dobiáša bude Dunaj dnes ešte stúpať. Očakávané večerné hodnoty predpokladajú výšku hladiny pri Devíne 530 cm a Bratislave 575 cm. Prvý stupeň povodňovej aktivity na Dunaji, tzv. pozorovanie, sa vyhlasuje až od výšky 600 cm. Je však predpoklad, že Dunaj bude v nasledujúcich dňoch klesať. Potvrdzujú to aj správy o stave rieky na rakúskom úseku, dodal Dobiáš.
Hladina dunajského prítoku Moravy je stabilizovaná. Dnes ráno pri Moravskom sv. Jáne namerali výšku 135 cm. Ako pre TASR povedal starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič, aj v ich úseku sa Morava zodvihla len o pár centimetrov. Kompa medzi Záhorskou Vsou a rakúskym Angernom premáva bez problémov.