AKTUALIZOVANÉ 17:00

Evakuovaní sa vracajú domov

Časť z takmer 700 ľudí, ktorých pre záplavy na východnom Slovensku museli vysťahovať, sa už vrátila domov. Situácia sa upokojuje.

Ján Šveda z obce Bogliarka v okrese Bardejov a vpravo jeho dom, ktorému voda zobrala z pozemku zhruba tri áre.(Zdroj: TASR)

Časť z takmer 700 ľudí, ktorých pre záplavy na východnom Slovensku museli vysťahovať, sa už vrátila domov. Ďalšie desiatky však na návrat do svojich domov čakajú. Ľudia zatiaľ našli provizórne ubytovanie v školách či obecných úradoch, obce im zabezpečujú aspoň jednoduchú stravu.

"V stredu sme evakuovali 100 ľudí z obce Lukov, ďalších 100 v obci Lenártov a asi 30 ľudí v obci Livov," povedala ČTK Mária Hankovská z povodňovej komisie v Bardejove. V obci Lukov sa už späť domov dostali muži, ktorí sa svoje obydlia snažia opraviť. Ženy a deti však ostali v ubytovni, kde im obec poskytuje stravu.

V Lenártove voda podmyla deväť domov v rómskej osade. Ich obyvatelia sú podľa Hankovskej zatiaľ na obecnom úrade.

"V okrese Stará Ľubovňa sme vysťahovali 300 Rómov v obci Kolačkov, všetci sa však už vrátili domov," povedal Ladislav Polák z povodňovej komisie v Starej Ľubovni. Obyvateľom umožnili návrat domov až po kontrole nezávadnosti vody, ktorá rómsku osadu zaplavila. Rómovia strávili dve noci v miestnom kultúrnom dome.

V obci Čirč sa muselo vysťahovať asi 20 ľudí z podmytých domov, ktorým hrozilo zrútenie. Podľa Poláka sa ubytovali u svojich príbuzných v obci, domov sa zatiaľ vrátiť nemohli.

Miernejšia situácia bola v Košickom kraji. "Ešte v stredu sme museli vysťahovať 51 ľudí, ich domy stáli vo vode, už dnes sa pravdepodobne vrátia domov," povedal ČTK Kamil Münnich z obecnej povodňovej komisie vo Švedlári. Obec poskytla ľuďom ubytovanie v školskej telocvični a zabezpečila aj ich stravovanie.

"Vysťahovali sme takmer 40 ľudí, bývali v obecnom trojizbovom byte," uviedol zas zástupca starostu Nálepkova Július Jezse. Do svojich domov sa všetci vrátili už vo štvrtok, keďže voda v obci klesla.

Meteorológovia varujú pred ďalšími búrkami

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dnes napoludnie výstrahu 2. stupňa pred búrkami, ktorá sa vzťahuje na východ krajiny. Úhrny zrážok by sa tu mali pohybovať od desať do 40 milimetrov a rýchlosť vetra má dosiahnuť 15 až 20 metrov za sekundu. Búrky majú podľa meteorológov zasiahnuť aj zvyšok územia, pre ktorý platí výstraha 1. stupňa. Zrážky by sa mali pohybovať v rozmedzí od desať do 20 milimetrov.

"Búrky na východe Slovenska budú súvisieť s prenosom vlhkého teplého vzduchu z východu," uviedla pre TASR meteorologička Miriam Jarošová. Objasnila, že okolo poludnia sa očakáva najmä na severe východu SR a Spiši kopovitá oblačnosť. Blesky a hrmenie sa nedajú vylúčiť ani na Orave, Kysuciach, Liptove a Horehroní, kde by sa mali vyskytnúť popoludní až k večeru. Ako vysvetlila Jarošová, na západe územia a Podunajskej nížine sa búrky môžu vytvoriť tiež v dôsledku vysokej vlhkosti vzduchu v kombinácii s teplom.

Ako ďalej na svojej stránke informuje SHMÚ, štvrtkové zrážky sa odrazili na hladinách riek, pričom výrazný vzostup zaznamenali hydrológovia na Dunaji, hladiny stúpli aj na dolných častiach Hornádu a Torysy, Uhu, Ondave, v povodí Laborca, na Latorici a Bodrogu, v dolných častiach Hrona a Ipľa.

"Na Topli po prechodnom poklese sme zaznamenali v skorých ranných hodinách opätovný vzostup," uvádza SHMÚ. Na Bodve, hornom Hornáde, Hnilci, hornej Toryse, Poprade, na prítokoch Váhu a ostatných tokoch sú hladiny ustálené, alebo klesajú. Vzostup hladín sa počas dňa očakáva na tokoch východného Slovenska a na dolnom úseku Dunaja. Na stúpaní hladín sa môžu počas dňa podpísať aj búrky.

Oblačnosť spojená s prehánkami neobíde Slovensko ani počas nasledujúceho dňa. "Zajtra (26. júla) bude polooblačno, ale opäť bude veľké riziko prehánok i búrok," priblížila Jarošová situáciu na západe krajiny. Väčšia oblačnosť má byť podľa nej na východe Slovenska, kde sa tiež očakávajú aj zrážky. Teplota by sa počas soboty mala pohybovať okolo 24 až 29 stupňov Celzia. Vietor bude fúkať rýchlosťou desať až 25 kilometrov za hodinu.

V Snine vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili dnes predpoludním po výdatných dažďových zrážkach v Snine.

Vody miestneho potoka tečúceho spod Sninského kameňa začali ohrozovať tamojšiu rómsku miestnu usadlosť Kostrubaň, ktorú tvoria dva bytové domy a ďalšie murované domy na štandardnej úrovni.

"Rieka Cirocha nestačila prijímať vody spomínaného toku, preto sme museli operatívne zasiahnuť. Veľkú spoluúčasť na zabezpečovacích prácach mali aj tamojší Rómovia, ktorých v tejto lokalite nachádzajúcej sa v doline, žije do 400," uviedol pre TASR primátor Sniny Štefan Milovčík. Dodal, že zaplavených bolo pár pivníc rodinných domov.

Na úprave toku sa podieľali aj ťažké mechanizmy.

V Bardejovskom okrese stále platí mimoriadny stav

Hasiči zasahovali pri spadnutých stromoch v okresoch Stará Ľubovňa, Bardejov a Vranov nad Topľou. Hasičom pomáhali aj jednotky záchranného zboru z Humenného a Žiliny. Dnes budú pokračovať v záchranných akciách. V Bardejovskom okrese naďalej platí mimoriadny stav.

Celú noc pracovali hasiči v obci Čirč, kde sa ešte v stredu utopili dvaja ľudia. Pri osvetlení tri desiatky hasičov s ťažkou technikou stavali hrádze a zachraňovali podmyté domy.

Zhoršuje sa situácia na hornom Laborci pri Humennom, stúpa hladina Uhu a vodohospodári očakávajú aj následné stúpanie Latorice.

"Situácia začína byť po spomínanej zrážkovej činnosti komplikovanejšia už na rozsiahlejšom území východného Slovenska," uviedol dnes pre TASR vedúci odboru správy vodných tokov košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušan Mydla. Dodal, že stúpať začala aj Šipská voda a Topľa pri Bardejove.

Komisia ruší tretí stupeň na dolnom Spiši, v 22 obciach trvá

Obvodná povodňová komisia v Spišskej Novej Vsi ruší tretí stupeň povodňovej aktivity – stav ohrozenia, dnes od 18. hodiny na území okresov Spišská Nová Ves a Gelnica. Agentúru SITA o tom informoval po dnešnom popoludňajšom zasadaní komisie jej predseda Peter Karpinský. Dodal, že komisia konštatovala stabilizovanie situácie a pokles hladín veľkých riek. Na území okresov platí druhý stupeň – pohotovosť. „Naďalej však platí tretí stupeň – stav ohrozenia v 22 obciach oboch okresov,“ povedal Karpinský.

Ako dnes agentúru SITA informovala primátorka Krompách Iveta Rušinová, tretí stupeň zatiaľ nezrušia. „Rozhodne ho do pondelka nezrušíme. Potrvá, kým neodstránime prekážky v tokoch, napríklad spadnuté mosty a mostíky, ktoré bránia prietoku, nezabezpečíme strhnuté brehy a podmyté cesty a mosty,“ povedala Rušinová. Podľa jej slov mesto aj naďalej bude robiť opatrenia, aby obyvatelia mohli pokojne spať a situácia sa v rámci možnosti normalizovala.

„Ani my však nemáme čarovný prútik a ľudia musia byť trpezliví, pretože ani následky nemožno odstraňovať bez rozmyslu. Hladiny sú ešte stále vysoké, no niektorí ľudia nechcú čakať, kým voda výraznejšie opadne a predkladajú mestu prehnané požiadavky. Napríklad na ťažký žeriav, ktorého prevádzka stojí niekoľko desiatok tisíc na hodinu, nech ho mesto zaplatí. Tak sa to robiť nedá, budeme postupovať pri odstraňovaní škôd plánovito,“ hovorí Rušinová.

Tretí stupeň bude platiť cez víkend aj v Slovinkách, Švedlári i Veľkom Folkmári a mnohých ďalších obciach. Ako uviedla zástupkyňa starostu vo Švedlári Jarmila Lapšanská, „cez víkend by mohli prísť ešte búrky, takže tretí stupeň neodvoláme a na obecnom úrade bude naďalej až do pondelka pohotovostná služba“. Rovnako uvažuje aj starosta Veľkého Folkmára Milan Grega. „Hladina Kojšovského potoka je ešte veľmi vysoká, stačí jedna búrka a znova máme povodeň, netušíme čo prinesie víkend,“ povedal Grega a dodal, že v pondelok obecná povodňová komisia rozhodne ako ďalej.

V Prešovskom kraji škody za 100 miliónov

Hoci na východnom Slovensku v noci vo väčšine oblastí pršalo, situácia po povodni sa postupne upokojovala. Voda z miestnych potokov, ktoré spôsobili najväčšie škody, už pretiekla do väčších riek, aj tie však už začali klesať. Hasiči napriek tomu s vodným živlom v niektorých obciach bojovali celú noc, povedal ČTK Pavol Vravec z hasičského zboru v Prešove.

Na území Prešovského kraja v noci hladiny riek opäť stúpli. Podľa krajského dispečera Hasičského a záchranného zboru v Prešove však nie sú nové ohniská záplavy.

Záplavy v Prešovskom kraji spôsobili podľa odhadov škody na cestách v hodnote viac ako 100 miliónov korún (vyše 3,3 milióna eur). Poškodené sú stovky metrov ciest, voda odniesla deväť cestných mostov. Do niekoľkých obcí sú cesty stále neprejazdné, zásobovanie musia zabezpečovať ťažkou technikov. Aspoň provizórna oprava komunikácií bude trvať niekoľko týždňov, povedal dnes novinárom šéf Správy ciest Prešovského kraja Vladimír Kozák.

Poškodené cesty patria krajskej samospráve. Tá chce peniaze na opravy podľa Kozáka získať zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov, napríklad obmedzením údržby ciest. Krajskí poslanci sa už vzdali nákupu počítačov za tri milióny korún a tieto peniaze chcú použiť na odstraňovanie škôd, dodal Kozák.

Tritisíc vriec s pieskom

Na spevnenie hrádzí použili hasiči v Prešovskom a Košickom kraji v priebehu posledných dvoch dní vyše tritisíc vriec s pieskom.

Pomoc vozidlám, ktoré ostali zakliesnené nánosmi kamenia a spadnutými stromami, poskytovali hasiči v obci Livov v Bardejovskom okrese. Do obce Livov a obce Livovská Huta tiež nasadili plávajúci transportér zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, ktorý občanom dovážal základné potraviny, svetlá, pohonné hmoty a sviečky. Využili ho aj pri evakuácii staršieho pána v obci Lukov, ktorý zostal bez potravín a vody v letnom domčeku, pred ktorým voda strhla lávku.

Medzi Ždiarom a Tatranskou Javorinou v okrese Poprad evakuovali pomocou provizórnej lanovky a s pomocou výškovej techniky 16 osôb. Koryto rieky spevňovali hasiči vrecami v obci Spišské Bystré, kde zároveň aj odstraňovali naplaveniny a strhnuté mosty. Podmývané brehy rieky zabezpečovali v obci Čirč v Staroľubovnianskom okrese. Ako uviedla Bučeková, hasiči pomáhali aj pri spevňovaní brehu rieky Topľa v okrese Vranov nad Topľou.

Škody, ktoré spôsobila voda v tiesňavách, zatiaľ nepoznajú

Škody, ktoré spôsobili rozbúrené vody v roklinách Slovenského raja, nie sú zatiaľ známe. Turistické chodníky v tiesňavách Veľký Sokol, Piecky, Suchá Belá, Prielom Hornádu, Kláštorská roklina, Sokolia dolina a Kyseľ sú naďalej uzatvorené.

"Čakáme, kým voda poklesne, aby sme mohli zmapovať škody na sprístupňovacích zariadeniach. Očakávame, že budú značné. Sme však pripravení čo najrýchlejšie ich opraviť, aby mohli opäť slúžiť turistom. Máme dostatok techniky i ľudí, zariadenia sú poistené, teraz všetko závisí od počasia," povedal pre TASR starosta Hrabušíc a šéf mikroregiónu Slovenský raj Štefan Labuda.

Na otázku, či turisti opúšťajú ubytovacie zariadenia, predovšetkým kempingy v oblasti Slovenského raja, starosta konštatoval, že niektorí áno. Mnohí však zvolili náhradný program. "V našich informačných strediskách im odporúčame prehliadku pamiatok Spiša, návštevu Dobšinskej ľadovej jaskyne a tí, ktorí obľubujú turistiku, sa môžu rozhodnúť pre Geravy alebo túru z Podleska na Kláštorisko, prípadne niektorú z vrcholových trás v Slovenskom raji," spresnil Labuda. Dodal, že o uvoľnení chodníkov v tiesňavách budú verejnosť informovať.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 17 178
 2. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 6 733
 3. Moskva alebo Petrohrad? 6 179
 4. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 3 258
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 398
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 910
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 856
 8. S odletmi z Košíc leto nekončí. A tie ceny! 1 786
 9. Chcela vyliečiť syna, vyvinula prírodnú kozmetiku Ťuli a Ťuli 1 711
 10. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 460

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Liptovskom Hrádku JÁN VRBENSKÝ hovorí, že za holé časti národných parkov môžu kalamity, nie lesníci.

KOMENTÁRE

Už opäť Air Kiska

Kiskov portrét zaujíma v obrazárni nepriateľov Fica (Smeru a SNS) stále popredné miesto.

DOMOV

Ochranár, pred ktorým cúvli lesníci aj štát

Za dlhodobý prínos získal Bielu vranu Erik Baláž.

Neprehliadnite tiež

Domov

Tohtoročné Ceny Pamäti národa získali Slováci Matejčíková a Šimko

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v Národnom divadle v Prahe.

Domov

Na zhromaždenie pri príležitosti 17. novembra prišli stovky ľudí

Novozvolení župani a lídri opozície sa stretli v Bratislave.

Domov

Lesník: Tetrov z lesov nemizne preto, že tam ťažíme

Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Liptovskom Hrádku JÁN VRBENSKÝ hovorí, že za holé časti národných parkov môžu kalamity, nie lesníci.

Domov

Lykožrút opäť na scéne. Trnka ho riešil mucholapkami, Vareha metličkami

Debata o nekontrolovanej ťažbe v chránených lesoch znovu otvorila aj tému lykožrútov. Dvaja ministri pre nich čelili stíhaniu.