ických zoskupení. Všetky parlamentné subjekty, vrátane materských strán Slovenskej demokratickej koalície, však už deklarovali alebo realizovali svoje predstavy o začlenení sa do európskych straníckych štruktúr.
Ako prvé zo súčasných parlamentných subjektov sa v európskom prostredí etablovalo Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré sa už v roku 1990 stalo členom Európskej demokratickej únie (EDÚ). V tom istom zoskupení konfiguruje od 11. januára tohto roka aj Strana maďarskej koalície. Demokratická strana má v EDÚ štatút pozorovateľa.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Sociálnodemokratická strana Slovenska sú členmi Socialistickej internacionály. Svoj záujem o vstup do tohto subjektu avizovala i Strana občianskeho porozumenia (SOP). Potrebovala by však nato podporu ďalších dvoch slovenských členov. V prípade vzniku spoločného subjektu napríklad so sociálnymi demokratmi by zase novú stranu musela pri uchádzaní sa o členstvo podporiť SDĽ. Minulý rok predseda SOP Pavol Hamžík pripustil i možnosť začlenenia jeho strany do Liberálnej internacionály.
Predsedníčku Slovenskej národnej strany (SNS) Annu Malíkovú čaká v stredu 17. januára v Štrasburgu vystúpenie pred poslaneckým klubom Únie pre národy Európskeho parlamentu. SNS má záujem o medzinárodné etablovanie práve v rámci tejto únie a prehodnotila svoj vzťah k niektorým nacionalistickým stranám.
Strana zelených na Slovensku je členom Federácie európskych zelených strán.
V roku 2000 vznikli v SR dve nové politické strany, ktorých predstavitelia sú poslancami Národnej rady SR. Liberálnodemokratická únia má záujem o vstup do Liberálnej internacionály a Európskej liberálnodemokratickej a reformnej strany. Prihlášku za pozorovateľa v Európskej ľudovej strane (EPP) zase 11. januára podala Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) prostredníctvom svojho predsedu Mikuláša Dzurindu na 14. kongrese EPP v Berlíne.
Hnutie za demokratické Slovensko v roku 1996 prostredníctvom Augustína Mariána Húsku deklarovalo liberálnu orientáciu, spoluprácu s liberálmi v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy sa však nepodarilo nadviazať. Po transformačnom sneme v marci 2000 na ľudovú stranu HZDS prejavilo záujem o členstvo sa v EDÚ, na čo však potrebuje podporu KDH i SMK. Podpredsedníčka strany pre zahraničné vzťahy Zdenka Kramplová odmietla TASR informovať o súčasnom stave a plánoch etablovania sa HZDS v rámci európskych politických štruktúr.