Bratislava 25. júla (ČTK) - Rozsiahle zmeny v pravidlách cestnej premávky možno začnú platiť aj napriek prezidentovmu vetu už od 1. októbra, ako to navrhovalo ministerstvo vnútra. Poslanci totiž budú o prezidentových námietkach pravdepodobne rozhodovať už začiatkom septembra na najbližšej schôdzi parlamentu. Vyplýva to z vyjadrení hovorcu predsedu Národnej rady Jozefa Plška.
Prezidentom Ivanom Gašparovičom vrátený cestný zákon už doručili do parlamentu vo štvrtok, začiatok najbližšej schôdze je naplánovaný na 9. septembra. "O konkrétnom programe sa rozhodne po zasadnutí poslaneckého grémia v auguste, je ale pravdepodobné, že zákon vrátený prezidentom bude jedným z prvých bodov programu," povedal ČTK Plško.
Parlament o prezidentových námietkach k zákonom tradične rozhoduje hneď na začiatkoch jednotlivých schôdzí. Na prelomenie veta hlavy štátu je potrebných najmenej 76 poslancov zo 150 člennej snemovne. Začiatkom júna prešla norma v parlamente hlasmi 80 zákonodarcov.
Za uvedenie zákona do praxe v plánovanom termíne od 1. októbra je aj ministerstvo vnútra, ktoré zmeny navrhlo. "Budeme sa snažiť, aby účinnosť zákona bola posunutá minimálne alebo vôbec," povedal ČTK hovorca úradu Erik Tomáš.
Prezident navrhol, aby sa vodiči, cyklisti či chodci začali zákonom riadiť až od 1. decembra. Samotné vrátenie normy odôvodňoval popri viacerých nedostatkoch napríklad tým, že parlament schválením cestného zákona tiež zmenil ustanovenia iného zákona, ktorý s cestnou premávkou priamo nesúvisí. Takýto postup, keď sa v parlamente k schvaľovanej norme na poslednú chvíľu pripojí iný návrh, prezident označil za rozpor s princípmi právnej istoty.
Parlament totiž počas hlasovania súhlasil s pozmeňovacím návrhom koaličného poslanca Petra Pelegriniho (Smer-SD), aby sa rozšírila možnosť stavania diaľnic a rýchlostných ciest na súkromných pozemkoch aj bez dohody s ich majiteľmi o ďalšie úseky. Parlament tým upravil zákon, ktorý ešte začiatkom tohto roka napadla na Ústavnom súde opozícia.
Nový cestný zákon predpokladá napríklad zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obciach na 50 kilometrov za hodinu zo súčasnej šesťdesiatky. Určil, že vodiči budú musieť po celý rok svietiť aj počas dňa a za neprimeranú rýchlosť či jazdu pod vplyvom alkoholu im budú hroziť vyššie pokuty.
kbp prl