Tretí stupeň povodňovej aktivity dosiahla dnes nad ránom rieka Olšava pri Bohdanovciach, okres Košice – okolie, vďaka nočným zrážkam. Ako agentúru SITA informovala zástupkyňa prednostky Obvodného úradu životného prostredia Košice – okolie Oľga Kormošová, situácia tu však nie je kritická a rieka neohrozuje ľudí. Na rieke Torysa pri Košických Olšanoch naďalej platí tretí stupeň, na Hornáde pri Kysaku je už prvý stupeň, rovnako aj na Hnilci pri Švedlári.
Košickí hasiči boli večer pomáhať v Družstevnej pri Hornáde, kde dažďová voda upchala odtok dažďovej kanalizácie. „Zásahová jednotka po príchode zistila, že je konármi a iným materiálom zanesený odtok dažďovej kanalizácie a voda sa vyliala na cestu, do dvorov a zatopila pivnice asi v piatich domoch. Poslali sme im na výpomoc ďalších hasičov a čerpadlá. Po vyčistení odtoku, hasiči vyťahali vodu z dvorov a pivníc. Zásah trval takmer štyri hodiny,“ informoval dôstojník košického operačného strediska HaZZ Imrich Harbula. Podľa neho k tomu nemuselo vôbec dôjsť, keby bol kanál riadne vyčistený.
V okresoch Gelnica a Spišská Nová ves, ktoré boli najviac postihnuté povodňami, stále platí vo vyše 20 obciach tretí stupeň povodňovej aktivity. Podľa vyjadrenia operačných dôstojníkov HaZZ zo Spišskej Novej Vsi a Rožňavy noc zo včera na dnes z hľadiska povodňovej situácie bola pokojná. „Večer síce pršalo, ale zrážky neboli také intenzívne a nik nežiadal o pomoc. Dvakrát sme boli odstraňovať spadnuté stromy a to bolo všetko,“ uviedol dnes ráno pre agentúru SITA dôstojník operačného strediska HaZZ v Spišskej Novej Vsi Jozef Boržík. Rožňavskí hasiči v súvislosti s povodňou situáciou nemuseli zasahovať. „Včera podvečer nás znova postrašil Kojšovský potok, ktorého hladina po prietrži mračien na Kojšovskej holi rýchlo vystúpila a zaplavila niektoré dvory. Našťastie v noci už nepršalo. Práve idem zmapovať situáciu,“ povedal dnes ráno starosta obce Veľký Folkmár Milan Grega. Doložil, že dnes začnú bilancovať škody.
Cesta do Livova je po záplavách prejazdná
Cesta z Lukova do Livova v okrese Bardejov, ktorú v stredu počas povodní zničil rozbúrený tok rieky, je od dnešného rána prístupná. Prvé osobné auto tadiaľ mohlo prejsť o 8:00. V prípade potreby nebude problém, aby do obce mohla prísť sanitka. Agentúru SITA o tom informoval prednosta Obvodného úradu v Bardejove Martin Choma. Súčasne upozornil, že sa tu pohybuje veľa ťažkej techniky a nie je žiaduce, aby sa v obci bezdôvodne pohybovali osobné autá. Záchranné jednotky teraz sústredia svoje sily na výstavbu vozovky do obce Livovská Huta. „Nebude to ľahké. Vzhľadom na škody a ťažký terén potrvá to niekoľko týždňov a nie dní,“ spresnil Choma. Pri prehlbovaní koryta rieky, spevňovaní brehov a stavbe provizórnych ciest krízovému štábu vo veľkej miere pomáhajú vojaci s ťažkou technikou z I. mechanizovanej brigády v Prešove, z leteckej základne v Prešove a jednotka záchranného zboru z Humenného.
Na celom území Prešovského kraja je dnes slnečný deň. Toky riek výrazne poklesli.
Zbierka SČK potrvá do konca augusta
Verejná finančná zbierka na pomoc obyvateľom východoslovenského regiónu, ktorý počas týždňa postihli záplavy, potrvá do konca augusta.
"V tejto prvej fáze po nešťastí môže občan pomôcť naozaj len finančne, ak sa rozhodne, nakoľko na zaplavených územiach riešia vzniknutú situáciu krízové štáby a ďalšie záchranné zložky, ktoré koordinujú pomoc," uviedla pre TASR Mária Mišovičová zo Slovenského Červeného kríža (SČK), ktorý zbierku vyhlásil.
Objasnila, že všetky vyzbierané prostriedky sa použijú na nákup vecí a potravín podľa vyšpecifikovaných požiadaviek zaplavených lokalít v oblasti Košíc a Prešova. Na zmiernenie následkov v zaplavených územiach obyvatelia stále potrebujú pitnú vodu, trvanlivé potraviny, dezinfekčné prostriedky s aktívnym chlórom, čistiace prostriedky, hygienické potreby. Žiaduce sú i vysúšače vlhkosti, čerpadlá na čerpanie vody zo zatopených vnútorných priestorov, odkaľovače.
"Pokiaľ ide o nešťastia, ako sú v súčasnosti záplavy na východe Slovenska, ľudia podľa svojich možností posielajú financie. Vyzbieraná výška závisí od rozsahu nešťastia a spôsobených škôd," uviedla na otázku, ako Slováci na takéto zbierky reagujú. Záujemcovia môžu poslať finančné príspevky na FOND SČK ĽUDIA ĽUĎOM, číslo účtu 665555/0200, variabilný symbol 1000. Upresnila, že zbierku povolilo ministerstvo vnútra a jej účel sa musí zachovať, takže nedochádza k presunu prostriedkov do iných zbierok.
Slovenský Červený kríž vyhlasuje zbierky v prípade nešťastia, prírodných katastrof či iných tragédií. O pomoc ho môže požiadať aj štát, keďže SČK pôsobí ako ostatná zložka Integrovaného záchranného systému.
V prípade, že sa do postihnutých oblastí dodáva potravinová pomoc, potraviny nemôžu byť a ani nie sú po dobe exspirácie, konštatovala Mišovičová. Pokiaľ ide o šatstvo, ak ho daruje jednotlivec - občan, vyžaduje sa aj potvrdenie z čistiarne. Nové a nepoužité odevy získava v prípade potreby SČK z obchodných reťazcov.
Autor: ks

Beata
Balogová
