Amnesty International (AI) Slovakia vyzýva ministra školstva, aby v spolupráci s ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny pozmenili štruktúru motivačných príspevkov, štipendií pre deti zo zanedbaného prostredia. Cieľom týchto štipendií by malo byť zvýšenie školskej dochádzky a nemali by byť založené na výkone dieťaťa. AI tak reaguje na stav, ktorý zistili jej pracovníci v školách v Pavlovciach nad Uhom. V tejto obci totiž vysoké percento rómskych detí navštevuje špeciálnu školu, lebo v nej dosiahnu dobré výsledky ľahšie ako v bežnej škole. Rómski rodičia prehlasujú svoje deti z bežnej do špeciálnej školy, lebo majú väčšiu istotu, že "prinesú“ do domácnosti viacej peňazí za menšiu námahu. Pritom úroveň vzdelania detí v špeciálnych školách nepodporuje ich ďalší vzdelanostný rast a integráciu.
V súvislosti s finančnou motiváciou navrhuje AI zabezpečiť nezávislé a nestranné vyhodnotenie účinkov súčasného postupu financovania na jedného žiaka pre špeciálne školy. "Tam kde sa zistí, že financovanie na jedného žiaka špeciálnych škôl protirečí právu detí na rovné vzdelanie, je spojené s nesprávnym rozhodnutím o umiestnení a bráni v čo najrýchlejšej integrácii v bežných školách, by zodpovedné osoby mali prijať primerané opatrenia na ich riešenie, vrátane alternatívnych postupov financovania a adekvátneho dohľadu, ak je potrebný,“ uviedla pre agentúru SITA tlačová hovorkyňa AI Slovakia Monika Navrátilová. Podľa AI by sa v spolupráci s ministerstvom práce a sociálnych vecí mala prehodnotiť štruktúru motivačných štipendií pre deti zo znevýhodnených podmienok. "Tieto štipendiá by mali podporovať školskú dochádzku a nemali by byť závislé na výkone dieťaťa“, uviedla hovorkyňa AI Slovakia.
"Aplikačná prax poukázala na niektoré nedostatky, ktoré priniesol tento spôsob poskytovania dotácií,“ uviedla pre agentúru SITA Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia MPSVR SR. Rezort práce a sociálnych vecí plánuje prehodnotiť motivačné štipendium. Úpravu by mal zabezpečiť nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Ak prejde medzirezortným pripomienkovým konaním, mal by začať platiť od 1. januára 2009. "Návrh zákona ustanovuje novú dávku pre deti v hmotnej núdzi, ktoré riadne plnia povinnú školskú dochádzku, s cieľom podporiť ich vzdelanie a pravidelnú návštevu školy. Touto úpravou v návrhu zákona zanikne poskytovanie dotácie na motivačný príspevok,“ uviedla Rodinová. Ako ďalej informovala, v tomto návrhu sa stanovuje jednotná suma dávky pre všetky deti, ktoré sú z rodín v hmotnej núdzi, bez ohľadu na ich prospech, pričom kritériom k poskytnutiu uvedenej dávky bude riadne plnenie povinnej školskej dochádzky. "Táto dávka by sa mala poskytovať od začiatku školského roka na príslušný školský rok v období školského vyučovania a školských prázdnin,“ uviedla Rodinová.