Veľká Javorina 27. júla (TASR) - Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti na Veľkej Javorine symbolizuje myšlienku, že napriek súčasným aj budúcim premenám v Európe si prostí ľudia na moravsko-slovenskom pomedzí zostanú vždy rovnako blízki a zároveň aj potrební. Počas dnešných Slávností bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine to povedal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
"Slávnosti na Javorine sú skvelým príkladom plodnosti, životaschopnosti a myšlienky spolužitia európskych národov. Kiež by takéto spoločné stretnutia mávali aj ostatné krajiny a národy," zdôraznil Gašparovič.
Napriek tomu, že aj po rozdelení Československa sa obyvatelia oboch krajín družne naďalej stretávajú, podľa prezidenta osamostatnenie malo svoj význam. "Malo to zmysel aj pri budovaní nových vzťahov za iných podmienok a za iných cieľov. Som presvedčený, že dnes sú Česi a Slováci oveľa jednotnejší, ako boli predtým," povedal. Prezident ďalej ocenil, že stretnutie sa už niekoľko rokov deje v priateľskom a apolitickom duchu.
"Cesta ku slobode oboch národov bola dlhá a stojí za to pripomínať si ju a brať si z nej poučenie na oboch stranách našich hraníc. Zvykli sme si o sebe hovoriť, že sme bratské národy, a to platí v dobrom i menej dobrom tak, ako to už medzi súrodencami býva," povedal dnes počas slávností predseda českého parlamentu Přemysl Sobotka. Zdôraznil, že občas sú obdobia napätia, búrok, inokedy sú ale zase plné radosti a vzájomnej pomoci. "Pamätajme na to a nenechajme medzi seba vraziť klin nedôvery a odcudzenia. Javorinské heslo - "Tu bratia vždy stretať sa budú, tu vernosť prisahať si budú" - tu bolo veľakrát potvrdené a verím, že tak bude i v ďalších rokoch," povedal Sobotka.
Ako dnes uviedol hajtman Zlínskeho kraja Libor Lukáš, poslednú júlovú nedeľu v roku si už bez slávností na Javorine ani nevie predstaviť. To že sa na nich môže už niekoľko rokov pravidelne zúčastňovať, považuje za česť. "Priznám sa, že dokonca svoju dovolenku plánujem tak, aby som tu mohol byť," povedal pre TASR. Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja, považuje svoju účasť na slávnostiach za vzdanie úcty tradícii. "Takáto tradícia je príkladom pre mládež ale aj pre iné národy, ako si udržiavať vzájomnosť a dobré vzťahy." Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček vníma slávnosti ako pripomenutie si priateľských a teraz už aj susedských vzťahov. "Mať dobrého suseda je veľmi dôležité," zdôraznil.
To, že dobré vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi po rozdelení spoločnej republiky neskončili, dnes dokázali stovky prítomných ľudí. "Sme tu piaty rok a sme vždy príjemne prekvapení. Je tu veľa dobrých ľudí. Rozdelenie nevnímam, beriem to tak, že sme stále bratia," povedala pre TASR Slovenka Matilda Marvonková. "Chodím sem veľmi rada. Mám známych v Čechách a rozdelenie republiky nás nerozdelilo," zdôraznila Marta Múčková zo SR. "Stretávanie so Slovákmi nás baví. Je škoda, že sme sa vôbec rozdelili," povedala Marie Orlíková z Uherského Hradišťa. "Som tu prvýkrát. Na Slovensku som kedysi robila a beriem to aj ako zaspomínanie si na tie časy. Keď sa s niekým zo slovenských známych stretnem, tak sa k sebe správame veľmi dobre," uviedla Anežka Tomanová zo Strání.
Priateľské stretnutia sa na vrchu Veľká Javorina v Bielych Karpatoch začali už v polovici 19. storočia. V roku 1948 skladali na Veľkej Javorine prísahu slovenskí dobrovoľníci pod vedením Jozefa Miloslava Hurbana. Mottom Slávností bratstva Čechov a Slovákov sú Hurbanove slová "Tu bratia vždy sa stretať budú."