Bratislava 29. júla (TASR) - V prvej polovici roka poslanci Národnej rady SR absolvovali počas ôsmich schôdzí 41 rokovacích dní. Štyri zo schôdzí boli mimoriadne, opozícia si vyžiadala tri a koalícia jednu. Na prvej schôdzi po Vianociach aj poslednej pred letnými prázdninami sa opozícia pokúšala odvolať člena vlády - v prvom prípade premiéra Roberta Fica a v druhom ministra financií Jána Počiatka.
Najviac rozruchu v parlamente vyvolal bojkot opozície pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve. Chcela si tak vynútiť zmenu ustanovení v návrhu tlačového zákona. SMK napokon zahlasovala za ratifikáciu reformnej zmluvy, koalícia predtým schválila tlačový zákon podľa svojich predstáv, sčasti reagovala aj na opozičné pripomienky.
Medzi ďalšie schválené dôležité právne normy patrí zákon o poplatkoch za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou (STV) a Slovenským rozhlasom (SRo), podľa ktorého za služby STV a SRo platí každá domácnosť odoberajúca elektrinu. Novela zákona o pozemkovom fonde upravuje činnosť Slovenského pozemkového fondu, nový cestný zákon by cez vyššie pokuty a ďalšie ustanovenia mal napomôcť k väčšej bezpečnosti na cestách. Cestný zákon však prezident SR Ivan Gašparovič vetoval a poslanci o ňom budú rokovať opäť v septembri.
Do konca roka majú zákonodarcovia zatiaľ naplánované tri riadne schôdze, ktoré by mali dovedna obsahovať 31 rokovacích dní. Opozícia bude pokračovať aj v odvolávaní ministrov. Proces vyslovovania nedôvery čaká na ministra spravodlivosti Štefana Harabina (nominant ĽS-HZDS). Na septembrovej schôdzi bude chcieť koalícia presadiť napríklad nový zákon o TASR, ktorým agentúru transformuje na verejnoprávnu inštitúciu.