VEĽKÝ ŠARIŠ 29. júla (SITA) – Petícia proti postaveniu spaľovne vo Veľkom Šariši splnila svoj cieľ. Poslanci na pondelňajšom mimoriadnom zastupiteľstve zrušili pôvodné uznesenie zo 16. júna, kedy súhlasili s výstavbou „nadregionálneho centra na energetické zhodnocovanie odpadov v priemyselnej zóne vo Veľkom Šariši“. Súčasne poslanci mesto a stavebný úrad zaviazali, že nevydajú kladné stanovisko na podporu zámeru postaviť v meste spaľovňu. Investorom mala byť domáca firma Fecupral, s.r.o., ktorá nedávno prehrala boj o rozšírenie kapacity svojej spaľovne v Prešove.
Na mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva vo Veľkom Šariši prišlo vyše 50 občanov, prevažne odporcov spaľovne. V petícii argumentovali tým, že nemali dostatok informácií o projekte a dopadoch spaľovne na životné prostredie. Podľa primátora Veľkého Šariša Róberta Orosa priebeh rokovania bol veľmi emotívny, poslanci sa rozhodovali pod tlakom petície s 1 300 podpismi, čo vo Veľkom Šariši predstavuje silnú voličskú základňu. Poslanec Pavel Peregrin pre agentúru SITA uviedol, že výsledok hlasovania vníma ako Pyrhovo víťazstvo. „Veľa ľudí nebolo ochotných vypočuť si žiadne iné stanovisko a už vôbec nie argumenty investora. Nebola žiadna ochota zo strany ľudí hovoriť o inom alternatívnom riešení odpadového hospodárstva. Verejnosť pred časom zmarila aj projekt Lapanč, ktorý mal riešiť odpadové hospodárstvo spolu s mestom Prešov, to sa tiež tvári ako mŕtvy chrobák,“ uviedol Peregrin. Z 11-členného zastupiteľstva sa na rokovaní zúčastnilo desať poslancov. Šesť z nich hlasovalo za zrušenie uznesenia, v ktorom dali pred mesiacom zelenú spaľovni, dvaja hlasovali proti a dvaja sa hlasovania zdržali.
Konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský pre agentúru SITA povedal, že odpor chápe, lebo ako každú novú vec, aj moderné technológie v oblasti spaľovania odpadov vnímajú ľudia s nedôverou. Mrzí ho však, že nedošlo k verejnej diskusii, nevznikol priestor na odborné stanoviská, ani len ochota pre vecný dialóg. Osobne je presvedčený, že špičkové technológie v energetickom zhodnocovaní odpadov, ktoré spĺňajú všetky náročné normy platné v Európskej únii i vo vyspelom svete, ani zďaleka tak neškodia životnému prostrediu, ako problémové skládky. „Došlo k hrubému skresľovaniu a zavádzaniu občanov. Po odznení emócií sa budeme ďalej snažiť argumentovať a presviedčať,“ uviedol Hanigovský. Zámer investora je na ministerstve životného prostredia a čaká na proces EIA, kde sa posudzujú environmentálne vplyvy. Jeho súčasťou je aj verejné prerokovanie projektu.
Proti spaľovni v Prešove aj vo Veľkom Šariši sa zásadne postavilo združenie Priatelia Zeme-SPZ so sídlom v Košiciach. Petičný výbor vo Veľkom Šariši tvorili štyria miestni občania.