SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Pozývací list si Brežnev prevzal asi na WC

"Pozývací list", ktorý poslúžil ako zámienka na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, si vtedajší prvý tajomník ÚV KSSZ Leonid Brežnev pravdepodobne prevzal 3. augusta 1968 na WC.

Bratislava 29. júla (TASR) - "Pozývací list", ktorý poslúžil ako zámienka na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, si vtedajší prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (ÚV KSSZ) Leonid Iľjič Brežnev pravdepodobne prevzal 3. augusta 1968 na WC. "Podľa svedkov sa to stalo v Bratislave, v hoteli Sorea, čo bolo zariadenie Revolučného odborového hnutia (ROH) nad parkom kultúry," povedal pre TASR historik Ivan Laluha s dodatkom, že zatiaľ nikto tento spôsob odovzdania listu nedementoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Otázka, ktorý pracovník aparátu KSČ ho Brežnevovi priniesol, podľa Laluhu definitívne vyriešená nie je. "Údajne to mal byť Zbyněk Soják, to bol pracovník aparátu ÚV KSČ, ale nevie sa, či ho odovzdal sám, alebo poveril niekoho menej známeho," povedal historik.

Začiatkom augusta boli totiž podľa neho Sovieti nespokojní s výsledkami doterajších rokovaní s československými vedúcimi funkcionármi, najmä s Dubčekom, vrátane rozhovorov, ktoré prebehli 29. júla až 1. augusta v Čiernej nad Tisou. "Oni ten pozývací list veľmi potrebovali ako zdôvodnenie okupácie krajiny pred svetovou verejnou mienkou a medzinárodným komunistickým hnutím," zdôraznil.

Po bratislavských rokovaniach (3. augusta) sa situácia zmenila. "Osemnásteho augusta na porade vedúcich tajomníkov komunistických strán Varšavskej zmluvy Brežnev priamo povedal: Tak, list už máme," upozornil Laluha. Brežnevovi však podľa neho ani pomerne explicitné formulácie listu nestačili a za vetu, v ktorej signatári žiadali "o pomoc všetkými prostriedkami, ktoré máte k dispozícii", dopísal dve slová: "...vrátane vojenských". Uvádza sa to napríklad v denníku bývalého prvého tajomníka ukrajinskej komunistickej strany Pjotra Šelesta.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania v Bratislave, ktoré na stretnutie v Čiernej nad Tisou nadväzovali, boli podľa Laluhu už len potvrdením rozdielnych stanovísk obidvoch strán. Do záverečnej rezolúcie napríklad Dubček presadil vetu, podľa ktorej má každá strana "tvorivo riešiť otázky ďalšieho socialistického vývoja, berie do úvahy národné zvláštnosti a podmienky". Sovieti zasa presadili tézu, o ktorú sa potom pri invázii opierali, a podľa ktorej "obrana socialistických vymožeností ktorejkoľvek krajiny je spoločnou internacionálnou povinnosťou všetkých socialistických krajín."

Poslednú reálnu výstrahu pred vojenským obsadením dostalo podľa Laluhu Československo od Sovietskeho zväzu práve v Čiernej nad Tisou. "Sovieti priamo nepovedali, že hrozí invázia, ale tvrdo žiadali, aby sa zamedzila činnosť organizácií, ktoré u nás vznikali a signalizovali pluralitnú občiansku spoločnosť ako Klub angažovaných nestraníkov a K231 a boli proti obnove sociálno-demokratickej strany. Mali aj veľmi tvrdé požiadavky na personálne zmeny v televízii a rozhlase (Jiří Pelikán, Zdeněk Hejzlar). Žiadali tiež vymeniť tajomníka ÚV KSČ pre ideológiu Čestmíra Císařa," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania skončili bez písomnej dohody. Hoci sa z rozhovorov nemal robiť stenografický zápis, sovietska strana si ho tajne nechala urobiť. Na základe tohto stenogramu niektorí historici tvrdia, že medzi Dubčekom a Brežnevom boli ústne dohody, ktoré vtedy sovietska strana brala za rovnako záväzné ako písomné.

"Bola debata, v ktorej Brežnev nastolil niekoľko požiadaviek a dával konkrétne mená. Dubček reagoval, že tieto veci sa budú riešiť demokratickou cestou na príslušných orgánoch," vysvetlil Laluha. "Ale Dubček nikdy nepovedal, ani v stenograme to nie je, že konkrétne týchto a týchto ľudí nechám vyhodiť," dodal. Sovieti si však podľa neho v tej dobe vysvetľovali veci tak, že ak niekto vyslovene neodmietol ich príkaz, tak ho splní.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše československá delegácia na rokovaniach pred štyridsiatimi rokmi podľa Laluhu nevystupovala jednotne. "Čítal som niektoré tie stenogramy, napríklad vystúpenie Vasiľa Biľaka, ktorý tvrdil, že v Československu je taká situácia, že ak pravdivo povie, pod akým tlakom sú verné leninské sily u nás, tak je to pravdepodobne jeho posledné vystúpenie," pripomenul historik, podľa ktorého aj takéto vyhlásenia prispievali k presvedčeniu Sovietov, že v Československu je potrebné zasiahnuť vojenskou silou.

Laluha dal TASR k dispozícii aj originálny citát Vasiľa Biľaka z rozhovorov v Čiernej nad Tisou. "Položil som si otázku, keď vystúpim a poviem tu otvorene, čo si myslím, tak ma zajtra rozšliapu, zhanobia moju osobu, rodinu, pred ničím sa ľud nezastaví. Ak budem ticho a kývať hlavou, pošliapem svoje svedomie. Som si vedomý, že je to možno moje posledné takéto vystúpenie," vyhlásil vtedy Biľak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 880
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 905
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 479
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 647
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 013
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 848
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 560
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu