Bratislava 30. júla (TASR) - Pre dievčatá a chlapcov z detských domovov je čas strávený v letnom tábore veľkým prínosom. Deti na chvíľu opustia každodenný "domovácky" priestor, svojich vychovávateľov, s ktorými sú po celý rok a v táboroch spoznajú nielen ďalších kamarátov, ale získajú nové zručnosti či skúsenosti.
"Letné tábory sú pre deti z detských domovov skutočne veľmi dôležité. Deti to berú ako možnosť niečo prežiť, niekoho spoznať, vybúriť sa a vyjašiť," potvrdila pre TASR Mária Périová z Úsmevu ako dar, ktorá v týchto dňoch pôsobí ako vedúca v tábore s názvom Keby som bol umelcom. Umelecký tábor pre 14 chlapcov a dievčatá z detských domovov z rôznych kútov Slovenska je v Záhorskej Bystrici v priestoroch Diagnostického centra mládeže.
"Je tu super. Decká sú strašne bezprostredné a nemajú absolútne problém nadväzovať kontakty navzájom. Samozrejme, že občas niečo vyskočí, nejaká žiarlivosť, niekto si pýta viac pozornosti, ale je tu úžasná atmosféra a decká sa rýchlo skamarátili," opísala pre TASR atmosféru. Doplnila, že sa dievčatám a chlapcom sa snažia ponúknuť program, ktorý by ich nenudil, ale dal im nové skúsenosti.
Do letného tábora sa však každé dieťa z domova nedostane automaticky. "Určite to nie je tak, že každý rok všetky deti pobudnú v táboroch. V detských domovoch je totiž umiestnených asi 6500-7000 detí," vysvetlila. Úsmev ako dar organizuje podľa jej slov ročne takmer 40 táborov. Pri množstve detí teda nie je veľká šanca, aby sa tam dostali všetci. "A aby to nebolo úplne masové," dodala Mária Périová.
Chlapci a dievčatá, ktorí tento umelecký tábor dostali ako odmenu za svoj výtvarný talent, si už stihli vyskúšať maľbu na skle či maľovanie stoličiek a sviečok. Čakajú ich však aj ďalšie výtvarné techniky, napríklad práca s drôtom. Čas si môžu vyplniť aj najrozličnejšími športovými aktivitami, výletmi či návštevou kina.
"Mne sa tu veľmi páči, lebo sú tu ľudia, ktorí vedia veľmi dobre narábať s deťmi. Vedúce vedia ako na to, vedia nám urobiť program," prezradila pre TASR 14-ročná Regina. "Ja aj keď sa do programu nezapájam, páči sa mi to," ďalej priznala.
V týždennom umeleckom tábore sa stretli deti z viacerých domovov takmer z celého Slovenska. Približne 50 percent z nich má buď jedného, alebo obidvoch žijúcich rodičov. Dôvodom ich umiestnenia do domovov nie je výlučne úmrtie rodičov, ale aj nedostatočná starostlivosť, zdravotné problémy rodičov či patológia v rodine, ktorá mohla spôsobiť, že dieťa týrali.
Tento rok pripravila organizácia Úsmev ako dar pre deti spolu 39 tematicky rôznych rozvojových táborov. Okrem umeleckého je to napríklad aj indiánsky a súrodenecký tábor.
Úsmev ako dar je najstaršou a najväčšou dobrovoľníckou mimovládnou organizáciou na Slovensku pre podporu detí žijúcich v detských domovoch.