Bratislava 31. júla (TASR) - Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vykonali v prvom polroku tohto roka 1941 kontrol a udelili 456 pokút v celkovej výške 13,861.047 Sk (460.102 eur). Porušenie právnych predpisov zistili pri 631 kontrolách, teda takmer tretine z celkového počtu kontrol.
Najvyššiu pokutu, pol milióna korún (16.579 eur), uložila spoločnosti Rajo v Bratislave za nedodržanie podmienok vydaného integrovaného povolenia.
Trnavská vodárenská spoločnosť dostala pokutu 400.000 Sk (13.278 eur) za nedovolené vypúšťanie odpadových vôd z čistiarne odpadových vôd v Trnave - Zelenči, v dôsledku ktorého došlo k mimoriadnemu zhoršeniu vôd. Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia v Bratislave, Sekcia východoslovenské prekladiská Čierna nad Tisou, uložili pokutu 380.000 Sk (12.614 eur) za nesplnenie určených všeobecných podmienok prevádzkovania pri prečerpávaní organických kvapalín.
Pokuty po 300.000 Sk (9958 eur) dostali spoločnosť Sweedwood Slovakia v Malackách a Oravské výrobné družstvo v Dolnom Kubíne za porušenie zákona o vodách a súkromný podnikateľ z Veľkého Zálužia za nedodržanie zákona o odpadoch. Všetky uložené pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu, idú na účet Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.
SIŽP má popri kontrolnej funkcii tiež povoľovacie kompetencie. Vydáva integrované povolenia na činnosť všetkých prevádzok v chemickom priemysle a od určitej kapacity tiež prevádzok v oblasti energetiky, výroby a spracovania kovov, spracovania nerastov, pri nakladaní s odpadom a v niektorých ďalších odvetviach. Je to zásadný obrat v systéme riadenia výrobných činností z hľadiska ochrany životného prostredia, ktorý spočíva v tom, že namiesto niekdajšieho množstva rôznych povolení, ktoré vydávali pre rozličné oblasti životného prostredia viaceré orgány, vydáva teraz SIŽP pre príslušné prevádzky úplné a prehľadné integrované povolenie.
Všetky prevádzky, ktoré chceli naďalej vykonávať svoju činnosť, museli toto povolenie z inšpekcie získať do 30. októbra minulého roka. V prvom polroku tohto roka vydali inšpektori ďalších 14 integrovaných povolení pre nové prevádzky. Celkove však vydali v prvých šiestich mesiacoch roka až 247 právoplatných integrovaných povolení, z ktorých väčšina sa týkala povoľovania zmien v činnosti doterajších prevádzok.
Inšpekcia sa v prvom polroku zaoberala tiež 336 podnetmi od občanov a rôznych inštitúcií. Z nich pri 114 podnetoch zistila porušenie zákona, pri 88 nie, zostávajúce podnety ešte rieši, resp. niektoré odstúpila na vybavenie iným subjektom.
TASR informoval hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.