Bratislava. Bez vysokoškolského vzdelania vstúpilo do Národnej rady (NR) SR 19 poslancov. Viac ako tretinu zákonodarného zboru (150) tvoria inžinieri (56), nasledujú magistri (19) a doktori práva (17).
Najväčší pomer netitulovaných k členom poslaneckého klubu má podľa internetovej stránky parlamentu SNS - z 19 národniarskych poslancov nemajú vysokú školu piati. V SMK nemá titul päť zákonodarcov z 20.
Jediná strana, ktorej všetci poslanci absolvovali VŠ, je KDH. SDKÚ-DS a ĽS-HZDS majú po jednom poslancovi bez akademického vzdelania. Smer-SD mal v čase vstupu do NR SR sedem poslancov z 50-tich bez vysokej školy.
Najvyšší stupeň akademického vzdelania dosiahli šiesti poslanci. Profesormi a profesorkami sú Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS), László Miklós (SMK), Mojmír Mamojka (Smer-SD), Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a Katarína Tóthová (ĽS-HZDS). Titul profesor si uvádza aj národniar Jozef Rydlo.
Čestný titul doktor honoris causa pred menom majú Ferdinand Devínsky, László Miklós a Vladimír Mečiar (ĽS-HZDS).
Doktorov medicíny pôsobí v parlamente 12. Medzi poslancami figuruje aj viacero doktorov prírodných vied, pedagogiky a filozofie.
Špecifický titul si uvádza Martin Fedor (SDKÚ-DS). Absolvoval postgraduálne štúdium ekonomických a politických vied na Dublinskom európskom inštitúte, kde získal titul Master of Economic Science in European Economic and Public Affairs (MEconSc.)
Vladimír Faič (Smer-SD) má titul RSDr., čo je doktor sociálno-politických vied. Tento titul sa udeľoval od roku 1966 na Vysokej škole politickej ÚV KSČ a od roku 1980 zároveň na Vojenskej politickej akadémii Klementa Gottwalda v Bratislave. Hlavným ťažiskovým predmetom bol marxizmus-leninizmus. Dodatočne ho udelili aj niektorým absolventom Fakulty spoločenských vied Vysokej školy politických a hospodárskych vied. "Pretože tento titul získavali zvyčajne komunistickí predstavitelia a nomenklatúrne kádre, nazýval sa ľudovo (podľa skratky) 'rodnej strany doktor' alebo 'rozhodnutím strany doktor'," uvádza Wikipédia.
Poslanec za SNS Jozef Rydlo považuje za titul aj svoje členstvo v Slovenskom ústave v Ríme.