BRATISLAVA 31. júla (SITA) - Aliancia Fair-play dnes zaslala parlamentnému výboru pre financie, rozpočet a menu podnet na preskúmanie nezákonnosti daru prijatého Ľudovou stranou – HZDS v roku 2007. "Aliancia Fair-play žiada výbor, aby konštatoval, že ĽS-HZDS prijalo dar v rozpore so zákonom, aby túto informáciu zaslal ministerstvu financií a súhlasil s udelením pokuty pre túto politickú stranu," informovala riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.
Podľa Aliancie Fair-play je dar 50-tisíc korún, ktorý prijala Ľudová strana – HZDS od spoločnosti Transpetrol, a.s. v januári 2007, v jasnom rozpore s platným zákonom o politických stranách a politických hnutiach. "Ten politickým stranám zakazuje, aby prijali dar od spoločností s majetkovou účasťou štátu. Wienk uviedla, že za porušenie zákona hrozí strane v tomto prípade pokuta 100-tisíc korún, teda dvojnásobku prijatého daru.
"V prípade firiem s majetkovou účasťou štátu hrozí veľké riziko politického ovplyvňovania firiem cez nominantov politických strán vo firemných orgánoch a riziko použitia financií týchto firiem na podporu vybraných politických strán. Preto je v zákone daný jasný zákaz prijatia takých darov. Považujem za prejav veľkej politickej arogancie, že strana dar prijala napriek tomu, že tento zákaz platí už od roku 2001 a teda riadna politická strana o ňom mala vedieť,“ zhodnotila tento prípad Wienk.
Aliancia Fair-play hodnotí tento prípad ako dôkaz nefunkčnosti a formálnosti parlamentnej kontroly financovania politických strán. "Výbor pre financie, rozpočet a menu, ktorý výročné správy za rok 2007 prerokoval 17. júna tohto roka, na porušenie zákona neprišiel, nezahrnul ho do správy pre plénum parlamentu a nekonal s úmyslom zabezpečiť udelenie zodpovedajúcej sankcie," uviedla riaditeľka Aliancie Fair-play. Porušenie zákona nezaregistroval ani audítor overujúci výročnú správu HZDS. "Zákonnou povinnosťou audítora pritom je overiť súlad výročnej správy politickej strany aj so zákonom o politických stranách a politických hnutiach, nielen so zákonom o účtovníctve," uviedla Wienk.
Finančný výbor si vyžiada darovaciu zmluvu medzi ĽS-HZDS a Transpetrolom Parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu sa bude zaoberať darom vo výške 50.000 Sk (1660 eur), ktorý od spoločnosti Transpetrol v roku 2007 dostala ĽS-HZDS.
Predseda finančného výboru Jozef Burian (Smer-SD) pre TASR potvrdil, že výbor si najprv vyžiada od ĽS-HZDS darovaciu zmluvu, aby mohol preveriť a presne identifikovať firmu, ktorá strane Vladimíra Mečiara darovala peniaze. Ak sa potvrdí, že ide o spoločnosť s majetkovou účasťou štátu, výbor na svojom prvom zasadnutí v septembri rozhodne o spôsobe vyvodenia sankcie voči ĽS-HZDS.
Burian rovnako naznačil, že výbor bude možno v budúcnosti inak pristupovať ku kontrole finančných výročných správ politických strán. Podľa jeho slov sa výbor doteraz zameriaval a vychádzal predovšetkým zo správ audítorov, ktorí každú výročnú správu overovali. Ak v audítorských správach neboli výhrady, výbor výročnú správu strany odsúhlasil. Burian pripúšťa, že v budúcnosti budú kontrolovať všetky darovacie zmluvy, aby sa predišlo špekuláciám. Sumu 50.000 Sk (1660 eur) však nepovažuje za obrovskú čiastku a zdôraznil, že Transpetrol kontroluje zahraničná firma.
"Odmietame akékoľvek špekulácie týkajúce sa prepojenia ĽS-HZDS a Transpetrolu, keďže darovacia zmluva bola uzavretá medzi spoločnosťou Transpetrol a okresnou organizačnou zložkou a nie samotnou centrálou strany," uviedla pre TASR hovorkyňa ĽS-HZDS Monika Zakariásová s tým, že situáciu preverujú.
SMER od štátu dostal vlani takmer 50 miliónov korún Najsilnejšia politická strana Smer-SD získala v roku 2007 od štátu formou dotácií 49,8 milióna Sk (1,65 milióna eur). Ide o časť finančného balíka prináležiaceho zo zákona politickým subjektom v závislosti od ich volebného výsledku. V prípade, že strana získa aspoň tri percentá hlasov, štát jej preplatí každý odovzdaný hlas. Strany so ziskom nad päť percent (parlamentné) získavajú okrem toho aj financie za každý mandát. Týmto subjektom navyše štát v priebehu volebného obdobia prispieva aj na činnosť.
Z výročnej správy Smeru-SD za minulý rok vyplýva, že druhou najvyššou položkou v rámci príjmov boli tzv. iné ostatné výnosy, ktoré dosiahli vyše 7,5 milióna Sk (248.954 eur). Z prijatých členských príspevkov strana zarobila takmer 2,9 milióna Sk (96.262 eur) a z úrokov 2,4 milióna Sk (79.665 eur).
Z darov od fyzických a právnických osôb Smer-SD získal 158.000 Sk (5245 eur). Najvyšší dar - 80.000 Sk (2656 eur) poskytla obyvateľka Trenčína. Spolu s ostatnými položkami sa tak príjmy strany vyšplhali na takmer 63,5 milióna Sk (2,1 milióna eur).
Najväčšiu časť výdavkov Smeru-SD tvoria tzv. ostatné služby, ktoré presiahli 30,7 milióna Sk (1,02 milióna eur). Na mzdy strana utratila vyše 15 miliónov Sk (497.909 eur), spotreba materiálu si vyžiadala 4,5 milióna Sk (149.373 eur) a náklady na reprezentáciu 3,3 milióna Sk (109.540 eur). Celkové výdavky prekročili 62 miliónov Sk (2,06 milióna eur). Smer-SD tak hospodáril so ziskom 915.000 Sk (30.372 eur) po zdanení.