"Vo chvíli, keď štátny úradník zadarmo rozdáva povolenky, ktoré môžu firmy ďalej predávať, vzniká automaticky priestor pre klientelizmus a korupciu," uviedol v stanovisku organizácie koordinátor energetickej kampane Karel Polanecký. Súčasnú diskusiu o netransparentnom rozdeľovaní emisných povoleniek na Slovensku, na ktorú upozornil nedávno denník Sme, považuje Greenpeace za nevyhnutný dôsledok chybne nastaveného systému. "Slovensko totiž môže rozdeliť medzi veľkých znečisťovateľov viac povoleniek na vypúšťanie CO2, než tieto firmy reálne potrebujú," tvrdí. Firmy teda podľa organizácie môžu nadbytočné povolenky voľne predávať na európskom trhu a prísť tak k bezprácnemu zisku.
Ministerstvo životného prostredia SR trvá na tom, že všetky pridelené kvóty CO2 v Národnom alokačnom pláne 2 (NAP 2) sú vzhľadom na spotrebu reálne. Prideľovali sa na základe preukázaného nárastu výroby a energetickej spotreby. Denník Sme 28. júla informoval, že niektoré firmy dostali od štátu na roky 2008 až 2012 oveľa viac kvót, ako potrebujú.
Greenpeace kritizoval rezort životného prostredia už minulosti za jeho klimatickú politiku. Vo februári tohto roka aktivisti napríklad vyvesili na budovu Ministerstva životného prostredia SR protestný transparent s nápisom Klimatické zmeny začínajú tu! Touto akciou chceli aktivisti upozorniť na stanovisko ministerstva, ktoré vydalo súhlas s projektom výstavby uhoľných blokov v rámci plánovanej elektrárne v Trebišove.