Slota chce pre Maticu viac peňazí

V Martine sa začali Matičné slávnosti. Peniaze na ne zohnal Slota. Chce ich ešte viac, napríklad na to, aby slovenčina vzdorovala novým víchrom.

(Zdroj: SITA)

Martin. Matica slovenská (MS) ako najstaršia kultúrna ustanovizeň Slovákov potrebuje na svoju činnosť možno trojnásobne viac zo štátneho rozpočtu, ako dostala v tomto roku. Uviedol to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota na tlačovej konferencii v Martine, kde sa dnes začínajú štvordňové Martinské matičné slávnosti (MMS). Záštitu nad nimi prevzala SNS.

Slota prehlásil, že SNS bude presadzovať pri príprave budúcoročného štátneho rozpočtu zásadné zvýšenie príspevku na činnosť MS. Podľa neho tohoročných 46 miliónov Sk (1,526.920,27 eura), ktoré má od štátu, je vlastne iba návratom pred rok 1999. Po ňom totiž finančná podpora MS zo strany vtedajšej vlády neustále klesala. Okrem toho Matica prišla o všetky budovy, Slovenskú národnú knižnicu a všetky zbierky.

MS má však nezastupiteľné miesto v starostlivosti nielen o uchovanie kultúrneho dedičstva slovenského národa. Musí pomáhať vytvárať puto s bývalou domovinou aj zahraničným Slovákom, ktorých je v rôznych častiach sveta takmer rovnako, ako má obyvateľov súčasné Slovensko. Na to potrebuje aj finančné prostriedky, konštatoval Slota.

Podporu MS od SNS ocenil aj predseda Matice slovenskej Jozef Markuš. Pri príprave matičných slávností prispela SNS nielen morálne, ale aj finančne. Zabezpečila napríklad šesť miliónov Sk (199.163,19 eura) na rekonštrukciu martinského amfiteátra, v ktorom sa dnes podvečer uskutoční kultúrny program a v sobotu 2. augusta stretnutie matičiarov z celého Slovenska i zo zahraničia. Náklady na MMS dosiahnu celkovo približne 10 miliónov Sk (331.939,19 eura).

Markuš: Slovensko i slovenčina sú vystavené novým víchrom

Slovensko i slovenčina sú podľa predsedu Matice slovenskej (MS) Jozefa Markuša hodnotami, ktoré sú v súčasnosti vystavené novým problémom a víchrom. „Preto potrebujeme pestovať patriotizmus až po spolupatričnosť a svornosť Slovákov,“ povedal dnes na tlačovej besede pred začatím Matičných slávností Markuš.

Podľa neho úloh pre maticu pribúda. Spomenul pritom vysťahovalectvo. „Slovensko je jedným z najvysťahovaleckejších národov sveta,“ uviedol. Zo Slovenska sa vysťahovalo podľa neho toľko ľudí, koľko v ňom žije. „Tí potrebujú puto k slovenskosti, slovenčine. Na tom chceme pracovať,“ zdôraznil Markuš.

Podľa Markuša matica chce vytvoriť po celom svete malé Moyzesove a Kuzmányho ústavy, ktoré by boli organizované na spôsob Goetheho inštitútov. Ich cieľom by bola propagácia Slovenska a výučba slovenčiny.

Programy matice a SNS sú podľa lídra národniarov Jána Slotu identické. Obe organizácie podľa neho vzišli z Memoranda národa slovenského v roku 1861. Pripomenul, že matica bola založená dva roky po memorande a SNS desať rokov.

„Nie je náhoda, že SNS nielen morálne, ale aj materiálne pomáha matici,“ uviedol Slota s tým, že maticu považuje za matku slovenského národa. Preto SNS chce aj naďalej vytvárať vhodné podmienky pre jej fungovanie. Podľa neho je úlohou matice vychovávať k vlastenectvu a patriotizmu. Jedným z hlavných organizátorov Matičných dní okrem matice a SNS je aj mesto Martin.

Slota zohnal milióny od štátu

Primátor Martina Andrej Hrnčiar hovorí o novej ére spolupráce mesta a matice, ktorá v minulosti nebola pozitívna a konštruktívna. Markuš i Hrnčiar ocenili pomoc Slotu pri financovaní slávností. Slota vybavil šesť miliónov korún (199 164 €) z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja na rekonštrukciu amfiteátra, v ktorom bude hlavná časť osláv. Slota tiež vybavil sponzorský príspevok od Slovenskej pošty na kultúrny program slávností, ktorý stojí podľa Hrnčiara viac ako tri milióny korún (99 582 €).

Matica slovenská vrátila čestné členstvo Dubčekovi

Jeden z najznámejších slovenských politikov Alexander Dubček sa dnes v Martine, šestnásť rokov po svojej smrti, dočkal vrátenia čestného členstva Matice slovenskej. Terajší predstavitelia matice, ktorá si tento rok pripomína 145. výročie svojho vzniku, sa takto chceli bývalému politikovi poďakovať za podporu tejto kultúrnej inštitúcie. Dubček prišiel o čestné členstvo pred takmer štyrmi desiatkami rokov, keď sa musel z politiky stiahnuť.

"Je to vlastne naše matičné ocenenie významu tejto osobnosti pre národné i medzinárodné dejiny a pre reprezentáciu Slovákov počas jeho pôsobenia v politických funkciách," povedal ČTK predstaviteľ matice Stanislav Bajaník. Niekdajšiemu politikovi sa pocty ušlo počas Martinských matičných slávností, ktoré potrvajú od dneška do pondelka.

Bajaník upozornil, že Dubček v roku 1963 položil základný kameň druhej budovy Matice slovenskej v Martine. Túto inštitúciu potom navštívil aj v roku 1968, kedy sa zapísal do dejín ako vedúca postava pražskej jari, kedy došlo k pokusu o "socializmus s ľudskou tvárou". Dubček sa vrátil do matice aj krátko pred svojou smrťou v roku 1992, kedy po nútenej pauze počas normalizačného režimu opäť pôsobil vo vysokých politických funkciách.

Na matičné slávnosti sa dnes prišli pozrieť i niektorí koaliční politici, medzi ktorými nechýbal vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru-SD alebo šéf národniarov (SNS) Ján Slota. Ten pred novinármi kritizoval údajné prejavy maďarského nacionalizmu na juhu Slovenska počas nedávneho futbalového zápasu medzi Dunajskou Stredou a Trnavou. Do Martina sa cez víkend chystá aj premiér Robert Fico.

Na programe folklór, pop aj futbal

Štvordňové Matičné slávnosti sa začínajú dnes v Martine pri príležitosti 145. výročia založenia Matice. Záštitu nad podujatím prevzal predseda SNS Ján Slota. Ako v rozhovore pre agentúru SITA pripomenul hovorca Matice slovenskej Stanislav Bajaník, 4. august, kedy sa slávnosti končia, je aj pamätným dňom SR. MS bola založená 4. augusta 1863.

"Chceme všetkým pripomenúť poslanie a zmysel najstaršej kultúrnej i vedeckej inštitúcie Slovákov," uviedol Bajaník. Matičiari dnes vrátia čestné členstvo in memoriam Alexandrovi Dubčekovi. Zlatú medailu Matice slovenskej udelia herečke Eve Kristínovej pri príležitosti jej 80. narodenín. Štyria členovia MS dostanú Cenu nadácie MS - Prémiu Vševlada Jozefa Gajdoša. Dnes bude ustanovená aj Rada Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorá bude zložená zo zástupcov slovenských spolkov.

Od 17:00 sa dnes začína v martinskom amfiteátri koncert hudobných skupín. O 19:00 bude v Dome odborov Strojár divadelné predstavenie Činoherného štúdia z Ústí nad Labem Jiří Mahen - Jánošík.

V sobotu bude žiť Martin vystúpeniami folklórnych súborov, v Dome Jozefa Cígera Hronského otvoria výstavu z argentínskej pozostalosti spisovateľa. Popritom bude v Dražkovciach pri Martine zábavno-športový deň s futbalovým turnajom o Pohár Matice slovenskej, futbalový zápas osobností proti rómskemu tímu a podvečer vystúpia folklórne súbory. Od 16:00 sa v Martine začne oficiálny program Matičných slávností snemom a zhromaždením priaznivcov a členov Matice slovenskej. Večer v martinskom amfiteátri v programe s názvom Prameň nášho národa po folklórnom súbore Šarišan vystúpia Marcel Palonder a Anita Soul, Misha, AYA, Arzén a Team Revival. Na záver večera je pripravený ohňostroj. Nedeľa 3. augusta sa bude niesť v znamení bohoslužieb v rímskokatolíckom kostole a v chráme evanjelickej cirkvi. Na pondelok 4. augusta je naplánované v budove Matice slovenskej historické a spomienkové kolokvium a vernisáž výstavy Matica slovenská 1863 - 1968 - 2008 v Matičnom dome.

Maticu slovenskú kedysi obmedzovali, v súčasnosti ju chráni zákon

V minulosti bola za svoju činnosť prenasledovaná, v súčasnosti jej existenciu garantuje a upravuje zákon. Keď vznikla, bola jedinou slovenskou kultúrnou inštitúciou a baštou spoločenského a umeleckého života. V pondelok uplynie od vzniku Matice slovenskej (MS), ku ktorej odkazu sa hlásia aj národne orientovaní politici, 145 rokov.

Priamym podnetom pre vznik Matice, ktorá položila základy múzejníctva, knižníc a národnej vedy, bolo Memorandum národa slovenského v roku 1861, ktorým vyvrcholili emancipačné snahy Slovákov žijúcich vo vtedajšom Uhorsku.

Na ustanovujúcom valnom zhromaždení 4. augusta 1863 v Martine, kde má svoje sídlo až doteraz, si Matica do svojich najvyšších miest zvolila banskobystrického biskupa Štefana Moysesa a evanjelického hodnostára Karola Kuzmányho.

Násilne ju zatvorili už po 12 rokoch a opätovne začala pôsobiť až po zániku habsburskej monarchie, v roku 1919. Ďalším zložitým obdobím prešla počas komunizmu, keď jej vtedajšia garnitúra zákonom z roku 1954 výrazne obmedzila možnosti pôsobenia. K úplnému obnoveniu jej činností došlo až po páde režimu v roku 1989.

Význam a dôveryhodnosť najstaršieho kultúrneho spolku však začal postupom času klesať. Inštitúcia, ktorá v minulosti hájila právo na sebaurčenie Slovákov, čelila vo svojej modernej existencii kritike a obvineniam z fašizmu. Predstavitelia židovskej obce jej vyčítali snahy o rehabilitáciu fašistického Slovenského štátu pod vedením Jozefa Tisa počas druhej svetovej vojny. Matica bola v roku 2000 aj jedným z organizátorov demonštrácie pred americkou ambasádou, keď vyjadrovali nespokojnosť s leteckými náletmi Severoatlantickej aliancie (NATO) proti Juhoslávii spred predchádzajúceho roka.

MS združuje viacero inštitúcií. Domácu tvorbu vydáva prostredníctvom svojho vydavateľstva, na čistotu materinského jazyka dbá zasa Národný inštitút slovenského jazyka. Podpis Matice nesie tiež literárno-vedecký časopis Slovenské pohľady a Slovenské národné noviny. Medzi jej hlavné aktivity patrí tiež spolupráca so zahraničnými Slovákmi a organizáciami.

Založenie Matice umožnili celonárodné zbierky Slovákov zo všetkých kútov Uhorskej monarchie. V súčasnosti viac ako polovicu zo 75-miliónového ročného rozpočtu (2,5 milióna eur) Matice financuje štát.

Inštitúcia má približne 63.000 členov a jej miestne pobočky pôsobia na Ukrajine, v Srbsku, Chorvátsku, Rumunsku.

Podľa zákona z roku 1997 má MS na starosti aj upevňovanie vlastenectva a prehlbovanie vzťahu občanov k slovenskej štátnosti. K jej národnému odkazu sa hlási vládna SNS, pod ktorej patronátom sa konajú aj tohtoročné matičné oslavy.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 6. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 7. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 10. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 332
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 4 592
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 012
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 642
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 846
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 577
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 529
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 246
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 236
 10. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 124

Téma: Fotky, Fotografie a fotogalérie


Článok je zaradený aj do ďalších tém Sme v obrazoch

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Café Európa: Ako dobehnúť západné platy v EÚ?

Môže sa sociálna úroveň medzi východom a západom priblížiť?

Neprehliadnite tiež

Domov

OĽaNO chce úrad, ktorý by dohliadal na etiku verejných funkcionárov

Hnutie zároveň navrhuje sprísniť majetkové priznania verejných funkcionárov.

Domov

Urgenty budú fungovať po novom, rozdelia sa na dva typy

Vláda schválila viacero zmien v zdravotníctve.

Domov

Bicykel či elektromobil. Ministri sa tiež zapojili do týždňa mobility

Časť ministrov prišla na rokovanie vlády alternatívnou dopravou.

Domov

Minister obrany tvrdí, že žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá

Gajdoš sa rozhodol odložiť nákup nových stíhačiek.