BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Slovensko výrazne zaostáva v zavádzaní elektronických služieb v tzv. e-Governmente. Vláda ani verejnosť to nevníma ako prioritu, vládna koncepcia informatizácie verejnej správy z mája je nedostatočná, neexistuje kontinuita, keď meniaci sa úradníci prinášajú svoje predstavy, chýba legislatíva, odborníci aj vzdelávanie v tejto oblasti. Odborná verejnosť začína biť na poplach, konštatuje na základe prieskumu z tohto leta Inštitút pre verejné otázky (IVO). SR v elektronizácii mešká, nedostatočne využíva unikajúce príležitosti.
Prieskum robil IVO v máji a júni otázkami kľúčovým aktérom zavádzania e-Governmentu v SR zo štátnej správy, z IT firiem a nezávislým expertom. Výsledky vrátane odpovedí sú na stránke www.ivo.sk v rámci štúdie e-Governemnt očami aktérov a expertov. Obsahuje tiež analýzu legislatívnych aspektov zavádzania elektronických služieb vo verejnej správe. Autormi sú nezávislý legislatívny expert Milan Galanda, analytik MESA 10 Jaroslav Pilát a analytička IVO Sylvia Šumšalová. IVO poslalo e-mailom 60 dotazníkov, po opakovanej urgencii sa jej vrátilo 23 vyplnených od desiatich ľudí zo štátnej správy, šiestich z IT sektoru a siedmich expertov.
Väčšina respondentov sa zhodla, že príčinou zaostávania pri zavádzaní e-Governmentu je nedostatočné riadenie, pretože táto téma nie je pre vládu prioritou. Národná koncepcia informatizácie verejnej správy nedefinuje jasne zodpovednosť a kompetencie, organizačné zabezpečenie, manažment celého procesu, ani spôsoby, ako ich dosiahnuť.
Ďalšou významnou bariérou je nedostatok odborníkov v SR, chýba odborne zdatný tím aj vzdelávanie v tejto oblasti. Problémom je tiež diskontinuita v procese zavádzania e-Governmentu – chýba dlhodobá stratégia, nie je zabezpečená kontinuita vládnych programov, štátni úradníci sa často striedajú a prinášajú rozdielne koncepcie.
Nepriaznivý stav zavádzania e-Governmentu by pomohli urýchlene vyriešiť zmeny v riadení, dôsledná realizácia vzájomne nadväzujúcich krokov a prijatie zmien v legislatíve. V tejto súvislosti sa ale súčasné rozdelenie kompetencií medzi Ministerstvom financií SR, Úradom vlády SR a splnomocnencom vlády SR pre informatizáciu ukazuje ako nevhodné.
Dotvoriť a sfunkčniť on-line komunikáciu občanov s verejnou správou, vytvoriť registre obyvateľstva, registre pre občanov a podnikateľov a ďalšie navzájom prepojené bezpečné základné registre a číselníky je podľa respondentov prieskumu nutné, aby aj Slováci mohli spravovať svoje veci elektronicky. Zmena však nie je možná bez cieleného prístupu štátu a vlády k potrebám občanov – teda budovania takých elektronických služieb, ktoré obyvatelia vyžadujú.