Bratislava 1. augusta (ČTK) - Informovalo o tom dnes ministerstvo. Slovenská banková asociácia predlohu kritizovala, navrhované opatrenia totiž podľa nej môžu výrazne predĺžiť spory.
Rozhodcovské súdy sú zväčša rýchlejšou a spravidla aj lacnejšou alternatívou bežných súdov, pre ktoré je často typické aj niekoľkoročné rozhodovania sporov. Na riešení prípadných obchodných a občianskoprávnych sporov pred rozhodcovským súdom sa však musia zmluvné strany dohodnúť. Zámer ministerstva zmeniť zákon o rozhodcovskom konaní z roku 2002 by mohol podľa kritikov rozhodcovské súdy pripraviť napríklad práve o výhodu rýchlosti.
Harabinov úrad v rámci série viacerých opatrení na ochranu spotrebiteľa navrhol, aby sa priamo do zákona o rozhodcovských súdoch zakotvila povinnosť prihliadať na normy o ochrane spotrebiteľa. Ministerstvo okrem toho navrhlo aj významne sprísniť podmienky doručovania písomností rozhodcovského súdu stranám sporu, teda, aby museli byť dokumenty spotrebiteľovi vždy doručené do vlastných rúk. Návrh novely predložený do pripomienkového konania musí ešte posúdiť vláda a parlament.
"Navrhovaná zmena môže značne predĺžiť rozhodcovské konania z dôvodu nemožnosti náhradného doručovania rozsudkov (...). Môže úplne znefunkčniť rozhodcovské konania, ak sa žalovaný spotrebiteľ bude konaniu vyhýbať," reagoval pre ČTK zástupca výkonného riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie Vladimír Hrtko.
K väčšej ochrane spotrebiteľa ale aj k skomplikovaniu sporov by mohlo tiež prispieť rozšírenie možnosti napadnúť verdikt rozhodcovského súdu na všeobecnom súde, čo je v súčasnosti možné len vo vymedzených prípadoch. Novela má totiž podľa ministerstva zabezpečiť, aby bolo možné rozsudok v prípade spotrebiteľskej zmluvy vždy napadnúť žalobou na všeobecnom súde.
kbp boa