Bratislava 2. augusta (TASR) - Slovensko by sa malo podieľať na európskom projekte XFEL (European X-ray Free Electron Laser Facility - Európske röntgenové laserové zariadenie na báze voľných elektrónov). Ide o 3,4 kilometra dlhý röntgenový (RTG) laser v Nemecku, ktorý bude zdrojom RTG žiarenia výnimočných kvalít. Jeho hodnota presahuje jednu miliardu eur, SR by mala byť spoločníkom s jednopercentnou účasťou.
V návrhu členstva SR v tomto projekte, ktorý ministerstvo školstva (MŠ) predložilo na pripomienkovanie, sa uvádza, že kvalita žiarenia produkovaného XFEL bude rádovo lepšia v porovnaní s najvýkonnejšími zdrojmi RTG žiarenia dneška. "V budúcnosti to povedie k prelomovým poznaniam v oblasti prírodných vied a k technologickému pokroku v krajinách zapojených do projektu," obhajuje svoj zámer rezort školstva.
Slovensko by malo ako člen projektu XFEL prispievať takmer 1,4 miliónmi eur (42,2 milióna Sk) každý rok po dobu výstavby diela, čo je deväť rokov. Po jeho dokončení by príspevok SR dosahoval 1,3 milióna eur (39,2 milióna Sk) ročne na prevádzkové náklady. Finančný vklad je pritom možné uhrádzať prevodom finančných prostriedkov (in cash) alebo dodávkou potrebných častí experimentálneho zariadenia (in kind), pričom minimálna časť príspevku (30 percent) musí byť uhradená "in cash".
Za tieto peniaze SR získa možnosť uskutočňovať prelomové výskumy v širokom spektre vedných oblastí, ako je biológia, výroba nových liečiv na najzávažnejšie choroby ľudstva či pri vývoji nových materiálov. "Je predpoklad, že experimenty na tomto unikátnom zariadení povedú k objavom, ktoré budú ocenené Nobelovými cenami," domnieva sa MŠ. Účasťou na projekte XFEL by sa tiež mali otvoriť možnosti vzdelávania našich študentov a doktorandov v najpokročilejších metodikách, realizovať ich experimenty v medzinárodnom prostredí a na špičkových fotónových zdrojoch. "Slovensko bude svojím jednopercentným podielom spoluvlastniť toto unikátne zariadenie. S podielmi navyše bude možné obchodovať," prognózuje ministerstvo.
Účasť na projekte XFEL má zabezpečiť prínosy aj pre slovenské hospodárstvo. "Projekt a výroba jeho jednotlivých častí bude zadávaná formou výberových konaní priemyselným podnikom. V prípade schválených dodávok in kind bude zákazka automaticky zadaná slovenskému výrobcovi. Slovensko tak môže získať zaujímavé high-tech zákazky najmä pre strojárenský a elektrotechnický priemysel," konštatujú autori návrhu.
Schválením účasti SR v XFEL MŠ očakáva aj pozitívny vplyv na zamestnanosť našich vedcov v EÚ. "Zriadenie XFEL vyžaduje vytváranie nových pracovných miest zahrňujúc výskumných pracovníkov, doktorandov či post-doktorandov. Výber zamestnancov sa uskutoční na základe medzinárodného výberového konania, ktorého sa môžu zúčastniť aj slovenskí vedci," vysvetľuje rezort pozitíva projektu. Podobne to ministerstvo vidí aj v oblasti životného prostredia. "Možná je účasť slovenských vedcov pri riešení medzinárodných projektov v oblasti zdravej krajiny a ekosystémov v regióne zdrojov synchrotrónového žiarenia," uzatvára výpočet výhod.
Podpísaním Memoranda o porozumení vyjadrilo vôľu zúčastniť sa výstavby a prevádzkovania XFEL zatiaľ 14 krajín. Slovensko ho podpísalo v roku 2007.