Bratislava 3. augusta (TASR) - Na nevyťažených kalamitných plochách v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku rastie nová generácia stromov, pričom na niektorých plochách dosahuje hustota mladých stromov viac ako 100.000 jedincov na hektár. Vyplýva to z monitoringu Lesoochranárskeho zoskupenia (LZ) VLK. "Ak by mali rovnaké množstvo mladých stromov vypestovať lesníci, štát by to stálo stovky miliónov korún. V nespracovaných kalamitách to príroda robí zadarmo," informoval dnes TASR Erik Baláž z LZ VLK.
Toto množstvo podľa environmentalistov mnohonásobne prekračuje počet potrebný na úspešnú obnovu lesa. "Na kalamitách rastie najmä jarabina a smrek, ale sú tu aj ďalšie druhy stromov, ako jedle, javory, brezy, vŕby a borovice limby," vysvetlil Baláž. Pokračoval, že v prvých rokoch rastú najrýchlejšie jarabiny, ktoré v polomoch z roku 2004 dosahujú výšku troch metrov. Pod nimi majú rásť drobné smreky, ktorých rast sa zrýchli o desať rokov a rast jarabín sa spomalí. "O ďalších 20 rokov budú smreky vyššie ako jarabiny," konštatoval s tým, že nový les bude rozmanitejší a stabilnejší.
Na plochách po ťažbe dreva je situácia podstatne horšia, keďže ťažké stroje zničili väčšinu mladých stromov a prirodzená obnova na holých plochách je problematická, tvrdí Baláž. "Štátne lesy TANAPu preto od roku 2005 investovali do sadenia stromov vyše 71 miliónov Sk (2,4 milióna eur)," uviedol s dôvetkom, že napriek tomu je väčšina plochy po ťažbe dreva stále bez stromov. Podľa LZ VLK sa ukázalo, že príroda to vie lepšie. Podotýka že, v nespracovaných polomoch hniezdi približne päťkrát viac vtákov ako na vyťažených plochách.
Ťažba kalamitného dreva, ktoré po sebe zanechala veterná smršť z novembra 2004, vyústila až do prešetrovania Európskou komisiou (EK). Lesníci tvrdili, že ťažba v lokalitách so štvrtým stupňom ochrany je nevyhnutná, aby sa zabránilo neúmernému rozšíreniu lykožrúta. Proti tomu protestovali v apríli 2007 a priamo na mieste v ťažbe bránili mimovládne organizácie. EK začala následne proti Slovensku právne konanie za to, že prikročilo k zásahom v oboch dolinách bez posúdenia smernice o biotopoch. Komisia upozornila, že doliny sú súčasťou európskej siete chránených území a trvá preto na samoobnove prírody a politike nezasahovania.
V Tichej a Kôprovej doline odumiera v súčasnosti vzácna borovica limbová, uviedol pre TASR začiatkom júla riaditeľ Štátnych lesov (ŠL) TANAPu Peter Líška. "Po blokádach aktivistov začína odumierať aj predmet ochrany, na základe ktorého bola rezervácia vyhlásená, teda borovica limbová. V súčasnosti už evidujeme vyše 400 odumretých jedincov," tvrdí. Ochranári to nepovažujú za dramatické a označili to ako prirodzenú mortalitu.