Hrušov 3. augusta (TASR) - Krstom 3D modelu ideovej rekonštrukcie hradu Hrušov a pamätnej mince si dnes členovia občianskeho združenia Leustach a ich priaznivci pripomenuli 300. výročie zániku hradu a 80. výročie jeho prvej konzervácie. Pre návštevníkov boli pripravené prehliadky hradu s odborným výkladom i stredoveký kultúrny program.
Občianske združenie Leustach sa venuje záchrane a rekonštrukcii areálov najohrozenejších architektonických pamiatok stredovekého dedičstva. Zaregistrované bolo koncom roka 2005, reálne však podľa slov predsedu združenia Jozefa Blahu vykonáva činnosť od roku 2002. Brigádnicky vo vlastnej réžii sa členovia i sympatizanti hnutia podieľali na záchranných a rekonštrukčných prácach hradov Gýmeš, Hrušov, Oponice i Nitrianskeho hradu. Blaho ako učiteľ na základnej škole k tejto činnosti priviedol i žiakov viacerých nitrianskych základných škôl, ktorí sa aj takýmto praktickým spôsobom oboznamujú s dejepisom. V minulom roku zorganizoval Leustach 98 brigád, z toho 48 na Hrušove, kde 439 dobrovoľníkov odpracovalo 4657 hodín. Za posledných 50 rokov bol hrad obrastený kríkmi, stromami, nádvoria boli plné kameňa a sutiny, po schodoch sa nedalo prejsť. Brigádnici tieto priestory upravili. Slovenský skauting dal v rámci projektu Odklínanie slovenských hradov zhotoviť drevenú informačnú tabuľu, ktorú členovia združenia osadili pod hradom v októbri minulého roku.
Hrad Hrušov v okrese Zlaté Moravce patrí k najstarším pamiatkam Horného Požitavia. Vznikol v 13. storočí a strážil tzv. skýcovskú cestu z Tekovskej stolice do Hornej Nitry. Najstaršia písomná správa o hrade pochádza z roku 1316, keď sa ho zmocnil Matúš Čák. V roku 1347 patril Hrušov kráľovi, neskôr postupne Peréniovcom, ostrihomskému arcibiskupovi, Bebekovcom a Zápoľským. Od 14. storočia patrila k hradu vartovka - Živánska veža, ktorá sa dodnes nachádza pri obci Jedľové Kostoľany. V rukách Topoľčianskovcov bol hrad od polovice 16. storočia. V tom čase ho opevnili. V roku 1708 Hrušov spustošili cisárske vojská generála Heistera. Hrad postupne chátral až do roku 1928. Vtedy sa začala na návrh prezidenta T.G. Masaryka, ktorý toto miesto veľmi rád navštevoval počas svojich pobytov v Topoľčiankach, úprava hradného areálu. Hrušov sa v rokoch 1928 až 1930 ako jeden z mála hradov dočkal kvalitnej konzervácie pod odborným vedením Štátneho pamiatkového úradu v Prahe.