BRATISLAVA 4. august (SITA) - K negatívam, ktoré so sebou prinášajú spaľovne nebezpečného odpadu (NO), sa podľa ochranárskej organizácie Priatelia Zeme-SPZ pripojil fakt, že spaľovne budú môcť dovážať nebezpečné odpady z bohatších krajín do chudobnejších. Ochranári túto hrozbu vidia v novele Rámcovej smernice o odpadoch, ktorú v júni schválil Európsky parlament. Jeho poslanci totiž odsúhlasili prehodnotenie spaľovní zo zariadení zneškodňujúcich odpady na zariadenia zhodnocujúce odpady.
Preprava odpadov v EÚ na zneškodnenie nie je povolená a spaľovne boli donedávna klasifikované v tejto kategórii. Preprava odpadov za účelom zhodnotenia však dovolená je. "Tým, že spaľovne boli v novele Smernice EÚ o odpadoch preklasifikované do kategórie zhodnocovania, sa členským štátom výrazne obmedzili možnosti zabrániť dovozu odpadu z bohatších krajín. Preto je potrebné zvýšiť opatrnosť pri plánoch na výstavbu predimenzovaných kapacít spaľovní odpadov," uviedol pre agentúru SITA predseda Priateľov Zeme-SPZ Ladislav Hegyi.
Jedným zo zásadných negatív spaľovní odpadov je ich vysoká produkcia skleníkotvorných plynov. "Výskum preukázal, že spaľovne odpadov, ktoré vyrábajú iba elektrinu, majú o 33 % vyššie emisie CO2 pochádzajúce z fosílnych palív, než plynové elektrárne," uviedol Hegyi. Podľa neho spaľovne nie sú žiaden obnoviteľný ani ekologický zdroj energie.
V Slovenskej republike je v súčasnosti 13 spaľovní nebezpečného odpadu, z čoho je šesť na priemyselné odpady a sedem spaľovní na nemocničné odpady. V štyroch cementárniach prebieha činnosť spoluspaľovania.
"Aktuálnou kauzou je projekt 21-násobného rozšírenia prešovskej spaľovne NO Fecupral, ktorý nespĺňa rad odborných požiadaviek," informoval predseda Priateľov Zeme-SPZ. Potreba spaľovne či skládky odpadov však nesmie viesť posudzujúce a povoľujúce orgány k zmierňovaniu či prehliadaniu niektorých zákonných či technických požiadaviek na tieto zariadenia. "Nemôže viesť ani k predimenzovanosti, ktorá by neskôr mohla vyústiť do kontroverzného dovozu NO z bohatších krajín. K takýmto negatívam, žiaľ, v poslednom období pri posudzovaní viacerých skládok a spaľovní zo strany štátnych orgánov dochádza," uviedol Hegyi.
Zástancovia spaľovní NO argumentujú výrazným znížením emisií do ovzdušia. "K zníženiu síce došlo, no spaľovanie nebezpečných odpadov produkuje nové nebezpečné odpady, obsahujúce aj vysokotoxické perzistentné organické polutanty (POP). V spaľovniach NO bolo v posledných rokoch v tomto regióne opakovane zaznamenané zlé skladovanie a manipulácia s odpadmi. Problém predstavujú aj odpadové vody s obsahom toxických látok a nakladanie s tuhým odpadom, ktorý ostáva po spaľovaní," konštatoval Hegyi.
Spaľovne môžu so sebou prinášať aj negatívne vplyvy na zdravotný stav obyvateľstva, najmä pre POP látky. Tie dlhodobo pretrvávajú v životnom prostredí a hromadia sa v tkanivách živých organizmov. "Opakované vedecké štúdie o negatívnom vplyve spaľovní rôznych NO na zdravie ľudí preukázali priamy súvis medzi existenciou spaľovne a vyššou úmrtnosťou na rakovinu hrtanu, žalúdka, pečene a pľúc,“ informovala koordinátorka toxickej kampane Priateľov Zeme-SPZ Katarína Vrábľová.