BRATISLAVA 4. augusta (SITA) - Konštatovanie organizácie Greenpeace, ktorá tvrdí, že systém prideľovania emisných kvót a následný obchod s nimi je chybný a neefektívny, sa nezakladá na pravde. V stanovisku to tvrdí hovorca rezortu životného prostredia Peter Višváder.
"Rozdeľovaniu emisných kvót podľa Národného alokačného plánu (NAP) predchádzali náročné rokovania s účastníkmi schémy obchodovania na Slovensku," uviedol hovorca. Aktuálne rozdelenie je podľa neho založené na základe "overených emisií z predchádzajúcich rokov, podložených potrieb účastníkov schémy obchodovania, predpokladaného nárastu výroby a tým aj emisií, kontraktov a na ďalších transparentných podkladoch od prevádzkovateľov zdrojov." Greenpeace tvrdí, že vo chvíli, keď štátny úradník prideľuje kvóty, ktoré môžu firmy ďalej predávať, vzniká "automaticky priestor na klientelizmus a korupciu." "Nejde tu o subjektívne prerozdeľovanie štátnym úradníkom," oponuje Višváder. Podľa neho je to "veľmi zjednodušené konštatovanie, ktoré sa nezakladá na pravde." Potvrdzuje to podľa neho aj skutočnosť, že NAP schvaľuje Európska komisia.
Súčasnú diskusiu o netransparentnom rozdeľovaní emisných kvót na Slovensku považuje Greenpeace za nevyhnutný dôsledok chybne nastaveného systému. "Slovensko totiž môže rozdeliť medzi veľkých znečisťovateľov viac kvót na vypúšťanie CO2, než tieto firmy reálne potrebujú," tvrdí. Firmy teda podľa organizácie môžu nadbytočné kvóty voľne predávať na európskom trhu a prísť tak k bezprácnemu zisku. Ministerstvo životného prostredia trvá na tom, že všetky pridelené kvóty CO2 v NAP sú vzhľadom na spotrebu reálne. Prideľovali sa na základe preukázaného nárastu výroby a energetickej spotreby, uviedol Višváder. "Princípom schémy obchodovania je práve obchodovanie s emisnými kvótami, ktoré má pomôcť znižovať emisie ekonomicky najvýhodnejším spôsobom," podotkol hovorca s tým, že peňažné prostriedky, ktoré sa dajú získať predajom emisných kvót, môžu byť použité na environmentálne ciele spoločností. Otázku aukcií, prípadne zvyšovania podielu aukcií na celkovom podiele emisných kvót rezort podľa Višvádera vníma veľmi citlivo a pri rokovaniach s Európskou komisiou chce zastávať také stanoviská, ktoré zohľadnia prípadné sociálno-ekonomické vplyvy na občanov.