Vládne HZDS vrátilo kontroverzný dar 50.000 korún (1659,70 eur) od prepravcu ropy Transpetrol. ČTK o tom dnes informovala hovorkyňa strany Monika Zakariásová.
Zákon totiž zakazuje, aby politická strana prijala dar od firmy s podielom štátu. Strana okrem toho na svojej internetovej stránke zverejnila fotokópie darovacích zmlúv (dokument .pdf) od dvoch darcov, ktorí strane vlani poskytli spolu vyše jedenásť miliónov korún (podľa konverzného kurzu viac ako 365.133 eur).
ĽS-HZDS za prijatie peňazí od čiastočne štátneho Transpetrolu hrozí sankcia vo výške dvojnásobku daru. "Dodatočnou kontrolou bolo zistené, že uvedenú zmluvu uzavrela okresná organizácia ĽS-HZDS. Po zistení tejto skutočnosti bola suma vrátená spoločnosti Transpetrol," informovala Zakariásová. Darom Transpetrolu pre ĽS-HZDS by sa mal zaoberať aj parlamentný finančný výbor. Jeho predseda Jozef Burian (Smer-SD) nedávno denníku Sme povedal, že výbor sa bude zaoberať aj tým, či strana dar vrátila.
Médiá v poslednom období upozornili aj na dva ďalšie dary, ktoré strana tiež priznala vo výročnej správe za vlaňajší rok. Najvyšší dar, takmer 7,2 milióna korún (asi 237.970 eur), strane poskytol invalidný dôchodca Rudolf Trávniček, ktorý žije v skromnej garsónke v Bratislave. Podľa denníka Sme priniesol strane peniaze v igelitovej taške. "Trávniček je síce dnes 82-ročný invalidný dôchodca, no v čase (...) vzniku Slovenskej republiky bol neinvalidným šesťdesiatnikom a podnikal v zahraničnom obchode," uviedla hovorkyňa.
Pozornosť tiež vzbudil štvormiliónový (132.776 eur) dar od podnikateľa Jozefa Oceľa z okresu Brezno, ktorý má podľa Hospodárskych novín miliónové dlhy. "Strana nepreveruje majetkové pomery, ani minulosť svojich darcov (...). Je osobnou vecou darcov, ako naložia so svojimi peniazmi a úsporami," reagovala Zakariásová.
ĽS-HZDS zverejnila fotokópie oboch darovacích zmlúv, na ktorých sú aj potrebné notársky overené podpisy darcov. Ak by sa totiž preukázalo, že strana prijala miliónové dary bez riadnej darovacej zmluvy, rovnako by jej hrozili sankcie vo výške dvojnásobku daru. Zmluvy o obidvoch najvyšších vlaňajších daroch uzavrela ĽS-HZDS vlani 18. decembra. "Darcovstvo prebehlo v súlade so zákonom," tvrdila hovorkyňa po tom, čo strana bývalého premiéra Vladimíra Mečiara zverejnila fotokópie darovacích zmlúv.
"Sú tam skenované dokumenty, ktoré prešli cez upravovací program a na ktorých chýbajú závažné identifikačné údaje," povedala pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Podľa zverejnených zmlúv notársky sú osvedčené podpisy darcov.
Podpis štatutárneho orgánu ĽS-HZDS, ktorým je ústredná tajomníčka hnutia Zdenka Kramplová, chýba, hoci v prípade darov vyšších ako 100 tisíc korún zákon o politických stranách a politických hnutiach to vyžaduje. "V súčasnosti sa preto ešte nedá povedať, že HZDS dar prijalo v súlade so zákonom," dodala Wienk.
Podpisy oboch darcov Trávnička i Oceľa osvedčovali v bratislavských notárskych kanceláriách v rovnaký deň 18. decembra 2007. Jozef Oceľ, ktorý dal mečiarovcom štyri milióny korún (133-tisíc €), bol v notárskej kancelárii u notárky Heleny Hrušovskej. Podľa nej podpisy neosvedčujú notári, ale poverené pracovníčky. Hrušovská pre agentúru SITA uviedla, že Oceľ sa pri overovaní podpisu preukázal občianskym preukazom.
Podpis Rudolfa Trávnička, ktorý daroval 7 169 097 korún (232-tisíc €), overovali v notárskej kancelárii Kataríny Valovej. Kancelária pre agentúru SITA odmietla poskytnúť informácie o Trávničkovi, odvolala sa na zákon, podľa ktorého overovanie sa môže urobiť len za prítomnosti podpisujúcej osoby. Prezident Notárskej komory SR Miroslav Duriš upozorňuje, že notári neskúmajú obsah listín, len overujú podpisy. "Notár neosvedčuje pravdivosť skutočností uvádzaných v listine," uviedol Duriš.
ĽS-HZDS považuje aféru s darmi za uhorkovú kauzu. "ĽS-HZDS nie je stranou, ktorá potrebuje svojich darcov vymýšľať alebo utajovať a týmto (zverejnením zmlúv) považuje kauzu darcovia za ukončenú," uviedla v stanovisku ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Podľa ĽS-HZDS zverejnením zmlúv nikto nemôže namietať transparentnosť, pravdivosť a identifikovateľnosť zmlúv a darcov.
Do podozrení z netransparentného financovania sa v minulosti dostala aj SDKÚ-DS, ktorá je v súčasnosti najväčšou opozičnou stranou. Na zozname darcov strany boli totiž aj ľudia, ktorí tvrdili, že jej peniaze nedali.
Nezákonné dary prijalo podľa Aliancie Fair-play aj KDH Aliancia Fair-play tvrdí, že KDH nezákonne prijalo dary v celkovej výške 55.000 korún (1826 eur). Hnutie podľa Zuzany Wienk z aliancie v roku 2006 prijalo 50.000 korún (1660 eur) od firmy Brantner Nova, v ktorej má majetkový podiel obec (mesto Spišská Nová Ves), čo zákon zakazuje. O rok neskôr prijala od tejto firmy dar aj ĽS-HZDS.
V roku 2007 akceptovalo KDH dar 5000 korún (166 eur) od občianskeho združenia (Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov Slovenska), čo zákon zakazuje tiež. Aliancia Fair-play preto listom požiada parlamentný výbor pre financie, rozpočet a menu, aby spomínané dary preveril a súhlasil s udelením pokuty. Hnutiu hrozí pokuta vo výške dvojnásobku výšky darov, teda spolu 110.000 korún (3652 eur). Rok 2008 je posledným rokom, kedy bude možné uložiť KDH pokutu za prijatie daru v roku 2006.
"Počujeme o tom po prvý raz," povedal pre TASR hovorca kresťanských demokratov Martin Krajčovič. Predmetné dary zrejme prijali regionálne štruktúry hnutia. "Overíme to a ak sa podozrenia preukážu, sme pripravení dary vrátiť a inštruovať štruktúry, aby takéto dary neprijímali," dodal Krajčovič.