Myjava 4. augusta (TASR) - K zámeru výstavby Veterného parku Myjava v lokalite Poľana sa bude môcť vyjadriť aj verejnosť. Obec Brestovec v spolupráci s mestom Myjava pripravila spoločné verejné prerokovanie správy o hodnotení zámeru výstavby. Občania dostanú priestor v pondelok 11. augusta v Kultúrnom dome v Brestovci. TASR o tom informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
Zámerom investora, ktorým je spoločnosť Green Energy Slovakia z Bratislavy, sú dva varianty výstavby veterných turbín na vrchu Poľana. "V jednej z nich ide o postavenie piatich vrtúľ v lokalitách Poľana, Pekníkovec, Smolíkovec, Hvoždalovec a na území voľnej krajiny. Druhá počíta s dvoma turbínami postavenými na území vedenom ako orná pôda. Predmetom prerokovania bude najmä správa o hodnotení možného vplyvu činnosti turbín na životné prostredie," vysvetlil Hrin.
Dotknutým inštitúciám a samosprávam bol investorom zámer výstavby predložený prvýkrát v roku 2004. Z ich strany bolo v tom čase vznesených niekoľko pripomienok k doplneniu. "Napríklad, ako budú turbíny ovplyvňovať život miestneho obyvateľstva, život divých zvierat, či nebudú ohrozovať neďalekú Chránenú krajinnú oblasť Biele Karpaty alebo nebudú príliš hlučné," uviedol Hrin. Pre malú vzdialenosť dotknutého územia od štátnej hranice Českej republiky (ČR) sa do medzinárodného pripomienkového konania zapojili aj moravské obce a štátne inštitúcie ČR. "Zvolávané verejné prerokovanie sa uskutoční na základe výzvy Ministerstva životného prostredia SR, ktoré momentálne zámer posudzuje a správu o hodnotení zasiela dotknutým inštitúciám," uviedol Hrin.
Zámer Veterného parku Myjava lokalita Poľana však nie je jediným v kopaničiarskom regióne. Existujú ďalšie štúdie na výstavbu veterných turbín, napríklad v lokalite Myjava Suroviny, Myjava Vesný vrch či Vrbovce Ostrý vrch, kde už jedna turbína niekoľko rokov stojí. Nápad s výstavbou veterného parku sa však všetkým dotknutým obciam a organizáciám nepozdáva. Ľudia, ktorí sú proti, argumentujú napríklad tým, že myjavské kopanice výstavbou vrtúľ navždy stratia svoju krásnu panorámu a odlákajú rekreantov či chalupárov. "S výstavbou veterných parkov sa nestotožňuje ani mesto Myjava, ktoré vidí budúcnosť regiónu práve v rozvoji hospodárstva a individuálneho či vidieckeho turizmu. Všeobecne v štúdiách o efektívnosti a využití veterných turbín, o ich dopade na životné prostredie vidí ešte veľa nezodpovedaných otázok. A hoci s niektorými turbínami mimo katastra Myjavy mesto pred rokmi súhlasilo, aby nebránilo tým obciam, ktoré veterný park chcú, na vlastnom území povoliť výstavbu parku neplánuje," zdôraznil Hrin.
V súčasnosti na základe spomínanej správy o hodnotení plánovanej výstavby veterného parku v Myjave prebieha verejné pripomienkovanie zámeru a prieskum verejnej mienky obyvateľstva. O konečnom stanovisku mesta k tejto problematike rozhodne na svojom riadnom zasadnutí vo štvrtok 28. augusta myjavské mestské zastupiteľstvo.