Martin 4. augusta (TASR) - Na záver Martinských matičných slávností, ktoré sa konali od piatka minulého týždňa v Martine, otvorili dnes výstavu dokumentov o histórii Matice slovenskej (MS), pri príležitosti 145. výročia jej založenia a 40. výročia spontánneho obnovenia členskej základne.
Výstava inštalovaná v Národnom dome prehľadne približuje emancipačné úsilie slovenského národa, od prijatia Memoranda slovenského národa v roku 1861, cez založenie MS, zákaz jej činnosti v roku 1875, obnovenie činnosti po vzniku Československa, medzivojnové roky a tiež roky 1954 až 1967, kedy bola v postavení Národnej knižnice a knihovedného ústavu, bez členskej základne a odborov.
Zvláštnu pozornosť autor scenára výstavy Imrich Sedlák venoval roku 1968, ktorý v Matici sám intenzívne prežíval ako jej podpredseda. Vtedy došlo k obnovovaniu členskej základne a miestnych odborov po celom Slovensku. Tento proces však na 20 rokov prerušila okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Na paneloch predstavuje matičiarov, ktorí v časoch takzvanej normalizácie boli perzekvovaní. Výstava dokumentuje aj demokratizačný proces po roku 1989, pri ktorom zohral významnú úlohu aj súčasný predseda MS Jozef Markuš, vznik samostatnej Slovenskej republiky, ale aj najhrubší zásah do postavenia Matice, takzvaný Knižničný zákon z roku 2000, na základe ktorého Matica stratila knižnicu i svoje zbierky.
Vo vitrínach sa na výstave nachádzajú aj niektoré originálne predmety a dokumenty, napríklad obal stanov MS, ktorý vyšila Amália Francisciová, manželka Jána Francisciho, predsedu a organizátora národného zhromaždenia v Martine v roku 1861. Sú tam aj originály viacerých výtlačkov Slovenských národných novín, Letopisu MS, dobové fotografie, ale aj modely cien Nadácie MS, ktoré na spôsob Nobelových cien Matica udeľuje slovenským osobnostiam z oblasti literatúry, umenia, vedy, športu a podobne.
pr zll