SME

Lesníci varovali pred vyhynutím smrečín v Tatrách

Ochrancovia prírody broja najmä proti chemickým postrekom. Lesníci z Nízkych Tatier tvrdia, že ak nebudú postriekavať, smrečiny zmiznú.

(Zdroj: TASR)

Smrekové lesy v časti Nízkych Tatier sú po kalamite z roku 2004 natoľko ohrozené lykožrútom, že hrozí ich úplné vyhynutie. Ak sa situácia nezačne okamžite riešiť a nepovolia sa chemické a ďalšie zásahy, môže obnova zničeného lesa trvať aj viac ako sto rokov. Novinárom to dnes povedali lesníci pri obhliadke Bystrianskej doliny na úpätí Chopka a Ďumbiera. Ochranári prírody a časť pracovníkov Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) však s nimi nesúhlasia.

Ochranári sa s lesníkmi o postreky a zásahy v oblastiach napadnutých lykožrútom sporia už dlhší čas. "Sú už zničené dve tretiny smrekových lesov NAPANT-u v správe lesného závodu Čierny Balog," argumentoval dnes šéf lesnej správy Peter Morong. Veterná kalamita v tejto oblasti v roku 2004 zničila viac ako 53.000 metrov kubických lesa, z ktorých museli lesníci kvôli tlaku verejnosti a ochranárov nechať viac ako štvrtinu v porastoch. Premnožený lykožrút však podľa lesníkov neskôr zničil viac stromov ako vtedajšia veterná kalamita.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka NAPANT-u Elena Gregorová upozornila, že pokiaľ sa nezačne situácia riešiť, hrozí vyhynutie všetkých smrečín. "Viem, že chemické postreky nie sú to najlepšie, ale v súčasnosti sú už nevyhnutné pre zachovanie aspoň mladších porastov," povedala.

Iný názor mal však jej predchodca Marián Jasík, podľa ktorého by sa mali nechať lesy v národnom parku bez zásahov. Túto myšlienku podľa Jasíka podporilo 18 z 21 pracovníkov NAPANT-u.

Proti zásahom v chránených územiach sa vyslovilo aj lesoochranárske združenie VLK. Podľa aktivistov sú pozitívnym príkladom Tichá a Kôprová dolina vo Vysokých Tatrách, kde sa údajne v krátkom čase les po veternej kalamite rýchlo obnovuje.

Ochrancovia prírody bojujú najmä proti chemickým postrekom, ktoré v posledných týždňoch lesníci v Nízkych Tatrách používajú. Postreky totiž obsahujú jedovatý cypermetrín, ktorý nelikviduje iba lykožrúta, ale aj iné druhy hmyzu a navyše môže byť nebezpečný pre človeka. Lesníci sa bránia, že postrek sa bežne používa aj v poľnohospodárstve. Združenie VLK podalo koncom júna pre chemický postrek v Nízkych Tatrách na štátnych lesníkov trestné oznámenie. Podľa člena združenia Erika Baláža polícia minulý týždeň oznámenie prijala a začala trestné stíhanie. Aktiviti tvrdia, že podnik Lesy SR začal porasty v národnom parku striekať skôr, ako mali povolenie od ministerstva životného prostredia. Podnik to však odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Za intenzívnu ochranu zvyšných zelených lesov sa vyslovil aj krajský šéf banskobystrických hasičov Milan Belo-Caban, podľa ktorého v suchých porastoch hrozia rozsiahle požiare. Tie by vraj mohli byť oveľa väčšie ako v minulom roku na Starých Horách. Tam požiar zasiahol viac ako sto hektárov porastu a hasiči s ním bojovali niekoľko dní. Suché smrekové porasty na svahoch Nízkych Tatier trápia aj niektoré samosprávy. Podľa starostu Mýta pod Ďumbierom Romana Švantnera lesy prestanú zadržiavať vodu a podhorské obce budú vystavené lokálnym povodniam.

Názory odborníkov na likvidáciu kalamít sa rôznia. Gregorová však upozornila, že porasty v Nízkych Tatrách nie sú pôvodné, ale umelo vysadené. Nepočíta so zásahmi v najprísnejšom štvrtom a piatom stupni ochrany, v treťom stupni však chce likvidovať kalamitu lykožrúta aj s pomocou postrekov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu