SME

Deťom v zahraničí na školy prispievajú aj tisíce Slovákov

Bratislava 6. augusta (ČTK) - Tisícky Slovákov prispievajú na školy či jedlo deťom v chudobných krajinách prostredníctvom programov takzvanej adopcie na diaľku. Adoptívnymi rodičmi detí v Afrike, Indii ...

Bratislava 6. augusta (ČTK) - Tisícky Slovákov prispievajú na školy či jedlo deťom v chudobných krajinách prostredníctvom programov takzvanej adopcie na diaľku. Adoptívnymi rodičmi detí v Afrike, Indii alebo v Albánsku sa už stali školáci, ale aj dôchodcovia. Pomoc ich vyjde mesačne na niekoľko stoviek korún. ČTK to potvrdili niektoré slovenské organizácie, ktoré tento druh pomoci deťom v chudobných krajinách sprostredkúvajú.

Do projektu Slovenskej katolíckej charity (SKCH), ktorá túto formu pomoci organizuje na Slovensku najdlhšie, sa zapojilo od roku 1996 približne 4900 ľudí. "Je to úplne pestré, aj rodiny, aj deti zo škôl, aj dôchodcovia, dokonca niektorí invalidní dôchodcovia," priblížila mozaiku darcov koordinátorka projektu SKCH Mária Takáčová. Prispievateľov na adopciu na diaľku z radov dôchodcov a škôl eviduje aj Humanistické hnutie, ktoré podporuje deti v Keni.

SkryťVypnúť reklamu

Finančnú pomoc prostredníctvom projektu Charity mesačne dostáva v súčasnosti takmer 1.500 detí z Indie a Albánska. Projekt je zameraný na podporu detí od päť do 19 rokov a darcovia prispievajú mesačne sumou minimálne 450 korún (14,94 eur) deťom v Indii a 550 korunami (18,26 eur) v Albánsku.

"Program je určený pre deti na základnej škole, to znamená, aspoň mať tú základnú školskú dochádzku, vedieť písať a čítať, aby toho človiečika tam v Keni niekto neokradol na tom, že si nevie prečítať zmluvu alebo podobne," charakterizovala snahu Humanistického hnutia Martina Slávičková. Deti v Keni rodičia podporujú mesačne sumou 800 korún (26,56 eur).

Ľudia podľa zástupcov oboch organizácií pomoc ponúkajú najmä z nezištných dôvodov. "Myslím, si, že je to vnútorná potreba nejakým spôsobom pomôcť," povedala Slávičková. Humanistické hnutie podporuje prostredníctvom projektu adopcie na diaľku 300 kenských detí. Podobné skúsenosti má aj Takáčová.

SkryťVypnúť reklamu

Koordinátori adopcie na diaľku sa často stretávajú s názorom, že pomoc potrebujú aj deti na Slovensku. "Každý pomáha nejakým spôsobom, akým vie, niekomu prídu pod ruku rómske deti a rozhodne sa pomáhať rómskym deťom, a niekto sa dostane k tomu, že pomáha kenským deťom," bránila sa kritike Slávičková.

Odmenou dobrovoľníkom sú listy ich afrických a indických detí, ktoré svojim rodičom píšu o školských úspechoch či zážitkoch. Adoptívni rodičia dostávajú aj školské hodnotenia svojich zverencov. Niektoré deti si podľa Slávičkovej rodičia prídu skontrolovať aj osobne do Kene.

V afrických krajinách Rwande a Konžskej demokratickej republike adopcie na diaľku sprostredkúvajú rehoľní bratia Pallotíni. Podľa ich internetovej stránky Adopcia srdca je pomoc zameraná na osirotené deti, ktoré nemajú základné prostriedky na život a platenie za školu.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku sú podobné projekty rozšírené aj do krajín Latinskej Ameriky a Ázie a podporuje ich niekoľkonásobne viac ľudí. Len v Arcidiecéznej charite Praha, ktorá patrí medzi najväčšie v krajine, je do adopcie na diaľku zapojených 15.000 sponzorov, ktorí podporujú približne 17.000 detí. "Ja si myslím, že na to, že sme z tých menších štátov, v porovnaní s ostatnými nezaostávame," poznamenala Takáčová.

Jana Pániková fil prl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu