Bratislava 6. augusta (ČTK) - Šakala je možné na Slovensku vidieť nielen v zoologickej záhrade, ale aj voľne v prírode. Kým podľa ochranárov je jeho príchod z Balkánu prirodzený, podľa poľovníkov je šakal hrozbou pre ostatnú zver.
"V prvý moment som si myslel, že to je líška, lebo u nás na Šumave vídame líšky. Ale prišlo mi to také chudé, ale hlavne vysoké, strašne dlhé zadné nohy, tak mi bolo jasné, že to nie je odtiaľto, to zviera," povedal ČTK turista Milan Horáček z Plzne.
Šakal zlatý obvykle žije v Indii, Pakistane, Afganistane, Severnej Afrike, neskôr sa dostal do južnej Európy. Obýva trstinové porasty, brehy vôd a stepi. Tento rok ho videli aj na Morave, v okolí Břeclavi a Uherského Hradišťa.
Na Slovensku už od roku 1989 ulovili minimálne štyri kusy, hlavne na východe krajiny. Najnovšie sa psovitá šelma zrejme udomácnila neďaleko Dunajskej Stredy. Tamojší ochranári počuli, že sa vyskytuje v trstine pri obci Kľúčovec. Turisti ho videli pri Bodíkoch. "Ten pohľad, ten by som nikomu neprial, to som sa naozaj bál, pretože som očakával plachosť, že bude utekať, keď vidí auto. Nie, díval sa na nás, do očí, šiel z neho strach," opísal stretnutie so zvieraťom turista Ivan Rys.
Šakal by však podľa ochranárov nemal byť nebezpečný, ak nie je besný. "To, že neuteká, a že ho vidíte cez deň, tak to je ešte celkom prirodzené, ale keď sa k vám približuje, to nie je normálne. To môže naznačovať, že zviera je choré," vysvetlil Juraj Lukáč z ochranárskeho združenia Vlk.
Šakalovi sa môže na Slovensku páčiť aj preto, že tu nemá nepriateľa. "Obrovské problémy budú so šakalom zlatým, ktorý likviduje hlavne stavy srnčej zveri momentálne v Maďarsku. Je to veľmi agresívny a invazívny druh, ktorý vytláča napríklad líšku a ohrozuje stavy malej zveri," povedal Imrich Šuba zo Slovenského poľovníckeho zväzu. Podľa neho by tak šakal zlatý nemal byť celoročne chránený.
Naopak podľa ochranára je príchod šakala na Slovensko bežný, pričom tento všežravec žil na juhu Slovenska už počas druhej svetovej vojny. "Tam boli kedysi rozsiahle dubové lesy, v ktorých žil vlk. Toho vlka aj tie dubové lesy sme odstránili a teraz šakal prichádza, testuje priestor a zisťuje, že mu to celkom vyhovuje," tvrdil Lukáč.
Šakaly na Slovensko privádzajú nielen klimatické zmeny, ale aj únik z krajín odkiaľ pochádzajú, pretože ich tam strieľajú. V Indii dokonca v januári otrávili 50 vzácnych šakalov, lebo vraj napádali deti a ničili úrodu. V slovenských lesoch pribúdajú aj ďalšie nové druhy, z Ukrajiny do nich napríklad prešiel psík medvedíkovitý.
him prl