Bratislava 6. augusta (TASR) - Krajský súd v Bratislave (KS) bude vo štvrtok 7. augusta pojednávať v posledných štyroch sporoch pre výnimky na odstrel medveďa hnedého medzi žalovaným Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR a žalobcom Lesoochranárskym združením VLK (LZ VLK).
Ministerstvo doteraz prehralo dovedna v 47 konaniach. "Krajský súd vo štvrtok pojednáva v posledných štyroch konaniach, týkajúcich sa podaní žalobcu VLK voči žalovanému MŽP ohľadom preskúmania rozhodnutí žalovaného vo veci výnimiek na odstrel medveďov. Žalobca podal v júli minulého roka 51 žalôb, ktoré boli elektronickým systémom rozdelené do dvoch senátov. Prvý senát rozhodol v 26 žalobách v mesiacoch marec-máj tohto roku, druhý senát z 25 žalôb rozhodol v mesiaci jún tohto roku v 21 žalobách," uviedol dnes pre TASR hovorca KS Pavol Adamčiak.
KS doteraz vo všetkých 47 konaniach zrušil napadnuté rozhodnutie ministerstva a vec vrátil žalovanému na ďalšie konanie. Rozhodnutia MŽP SR o výnimkách na odstrel obsahovali viaceré procesné nedostatky. Voči rozsudku nie je možné odvolanie.
Súd pri prvých procesoch začiatkom apríla skonštatoval, že ministerstvo neuviedlo dostatočné dôvody na udelenie výnimky na odstrel tohto chráneného zvieraťa a preto výnimky zrušil. LZ VLK namietalo, že ministerstvo vydáva rozhodnutia o povolení výnimky na usmrtenie medveďa hnedého v rozpore so zákonom o ochrane prírody, pretože pri jej udelení nesplnilo všetky podmienky definované zákonom. Právna zástupkyňa ochranárov Iveta Rajtáková vtedy objasnila, že MŽP ani v jednom prípade neskúmalo konkrétne okolnosti prípadu tak, aby sa naplnili zákonné podmienky. Výnimku možno udeliť iba v odôvodnených prípadoch a za predpokladu, že neexistuje iná alternatíva.
"Pre MŽP SR je podstatné to, že súd uznal vecné a odborné dôvody udelenia výnimiek na odstrel medveďov ako úplné a správne," reagoval vtedy hovorca MŽP SR Peter Višváder. Pokračoval, že súd napadol niektoré náležitosti pri udeľovaní výnimiek, ako napríklad presnejšie určenie času a miesta odstrelu. Vzhľadom na to, že platnosť výnimiek sa skončila v minulom roku, vníma rezort rozhodnutie predovšetkým ako návod do budúcnosti pre udeľovanie výnimiek. "Rozhodnutie súdu preto nevnímame ako prehru," uviedol 2. apríla.
Počet útokov najväčšej šelmy žijúcej v SR - medveďa hnedého na človeka mierne stúpa. Ročne napadne asi päť až šesť osôb. Škody, ktoré na Slovensku spôsobí, sa šplhajú do miliónov Sk. V roku 2007 zaevidovala Štátna ochrana prírody 78 útokov medveďov na hospodárske zvieratá a na ľudí.
Častejšie dochádza k stretom najmä v severných lokalitách, kde medvede trpia nedostatkom potravín. Predtým sa tu nachádzali dnes už chýbajúce polia a bol tu ovos. Problémom je napríklad aj vymiznutie jarabiny z lesov alebo aktívny zber lesných plodov. Nedostatok potravy sa prejavuje aj migráciou tohto druhu. V lokalitách výskytu synantropných medveďov sa ako vhodné riešenie ukázalo zabezpečovanie odpadkov.
Odhaduje sa, že na území Slovenska sa nachádza 500 až 1000 jedincov medveďa hnedého. Nakoľko sa názory na jeho počty rozchádzajú, zrealizuje sa projekt na zmapovanie jeho výskytu.