Bratislava 25. apríla (TASR) - Minister životného prostredia SR László Miklós nestráca optimizmus v súvislosti so zákonom o odpadoch, ktorý by poslanci mali na májovej schôdzi prerokovať v druhom čítaní. Výbor NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody však v minulých dňoch prijal niekoľko pozmeňujúcich návrhov k tomuto dlho pripravovanému a očakávanému zákonu, ktoré zásadne menia jeho filozofiu. "Verím, že to neprejde, z legislatívneho hľadiska nie sú tieto návrhy dobré", uviedol minister Miklós.
V rozhovore pre TASR ďalej povedal, že zákon musí byť prijatý, pretože je dôležitou podmienkou z hľadiska vstupu SR do Európskej únie. Na otázku, v čom vidí príčinu toho, že poslanci na poslednú chvíľu principiálne menia normu odpovedal, že dostávajú najrôznejšie informácie. "Jednotlivci majú záujmy, skupiny majú záujmy, tie sa môžu združiť do lobistických skupín", poznamenal minister. Zároveň však dodal, že nikoho nechce obviňovať.
Problém vidí aj v tom, že zákon o odpadoch, ktorý sa pripravuje už od roku 1992, predložilo ministerstvo na širokú verejnú diskusiu. Šéf rezortu si myslí, že keby normu pripravili klasickým spôsobom, mohla byť už dávno schválená.
Kameňom sváru medzi ministerstvom a poslancami sa stal recyklačný fond. Podľa Miklósových slov budú trvať na tom, aby fond bol neštátny a nie verejnoprospešný, ako navrhli poslanci. Nevie si ani predstaviť, ako zabezpečia recykláciu všetkých druhov plastov. O túto a ďalšie tri (elektronický šrot, žiarivky s obsahom ortuti a kovové obaly) rozšírili poslanci počet komodít v recyklačnom fonde.
Konštatoval, že problém elektronického šrotu alebo žiariviek by mohol zostať, ale nemajú informácie o tom, či ich je možné zbierať na celom Slovensku. Preto minister považuje za neférové nútiť dovozcov a vývozcov platiť do fondu za tieto komodity, pričom ich recyklácia by nebola zabezpečená.
*ad som NNNN