Bratislava 7. augusta (TASR) - Napriek tomu, že sa leto ešte neskončilo, mnohé vtáčie druhy ukončili hniezdenie a vyviedli svoje mláďatá. Ešte predtým, ako sťahovavé druhy definitívne odletia na svoje zimoviská, prekonávajú počas predmigračných potuliek veľké vzdialenosti. Necelé štyri mesiace po prílete prvého dážďovníka tmavého nastáva aj pre tento druh čas odletu na svoje zimoviská. Vták roku sa po vyhniezdení spája do veľkých kŕdľov a vyhľadáva miesta bohaté na potravu.
"Dážďovníky sa začali vytrácať zo sídlisk koncom júla. V tom čase vtáky vykŕmili svoje mláďatá na hmotnosť, ktorá prevyšuje normálnu váhu dospelých vtákov," uviedol pre TASR Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Vtáčí rodičia následne svoje mláďatá opustili. "Tie sú po niekoľkých dňoch hladovania prinútené zanechať svoje hniezda a pustiť sa do ovzdušia," vysvetlil. Spoločne potom vytvárajú aj niekoľko tisícové kŕdle, ktoré preletujú na miesta ako strniská po žatve obilia, vodné plochy alebo iné miesta s hojným výskytom lietajúceho hmyzu.
Počas krátkeho obdobia, kedy sa u nás dážďovníky zdržia, ich ohrozuje mnoho negatívnych faktorov, upozorňujú ornitológovia. Výchovu mláďat im často komplikuje počasie, ale najzávažnejšie ohrozenie plynie podľa ochranárov zo strany človeka. "Zatepľovanie budov v hniezdnom období ohrozuje hniezda s mláďatami, ktoré uviaznu pod vrstvou izolačného materiálu a sú tak odsúdené na uhynutie vyhladovaním," objasnil Gúgh. Ornitológovia aj preto riešili prípady priameho ohrozenia a v spolupráci s kompetentnými úradmi sa im podarilo dosiahnuť usmernenie prác na miestach, kde boli dážďovníky v nebezpečenstve.