Ústav pamäti národa (ÚPN) dnes zverejnil mená niektorých agentov bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktorí podľa neho sledovali aj významného predstaviteľa Pražskej jari Alexandra Dubčeka a jeho synov.
Títo ľudia patrili do okruhu zhruba troch desiatok spolupracovníkov kontrarozviedky, ktorých záznamy po nežnej revolúcii niekto sfalšoval v ich prospech. Novinárov o tom informovali predstavitelia ÚPN.
"Činnosť agentov spočívala v jeho ovplyvňovaní (Dubčeka), odrádzaní od spolupráce s osobami vylúčenými z Komunistickej strany po roku 1968, ale napríklad aj v odrádzaní od spisovania svojich pamätí," povedal pracovník sekcie dokumentácie ústavu Jerguš Sivoš. Dodal, že s ŠtB spolupracovali mnohí ľudia, ktorí sa s ním stretávali.
Dubček bol vedúcou postavou demokratizačného procesu v bývalom Československu, ktorý zastavil vpád vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Neskôr ho vylúčili z Komunistickej strany a za normalizácie pracoval ako robotník a technický úradník. Žil v ústraní a pod trvalým dohľadom ŠtB. Po zmene režimu sa vrátil do vrcholovej politiky a stal sa predsedom Federálneho zhromaždenia.
Záznamy v registračných protokoloch o agentoch, ktorí mali byť okrem iných ľudí nasadení aj na Dubčeka, však boli podľa ÚPN po páde komunizmu sfalšované. Zo spolupracovníkov sa tak na papieri stali napríklad prenasledované osoby. ÚPN zistil 29 prípadov pozmeňovania evidenčných záznamov, pričom časť z týchto ľudí pracovala práve na Dubčekovi.
Zväzky o všetkých 29 osobách boli zároveň po páde komunizmu skartované. ÚPN odhalil ich činnosť, a teda aj ich pravé zaradenie ako agentov ŠtB na základe štúdia iných dokumentov, ktoré v minulosti viedla tajná polícia. Okrem toho sa po revolúcii v roku 1989 podľa Sivoša zničilo aj ďalších 13 zväzkov tajných spolupracovníkov odboru kontrarozviedky, v týchto prípadoch sa však údaje nepozmeňovali. Ústav informoval po prvý raz o úprave dokumentov ŠtB ešte vlani na jeseň.
Opačný prípad, teda falšovanie kategórie prenasledovanej osoby na kategóriu tajného spolupracovníka, ústav zatiaľ neodhalil.
ÚPN, ktorý vznikol za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu, čelil nedávno pokusu časti vládnej koalície o zrušenie. Ústav dokumentuje zločiny komunistického a fašistického režimu.