Pezinok 7. augusta (ČTK) - Americký veľvyslanec Vincent Obsitnik dnes obhajoval slovenský Špeciálny súd, ktorý sa zaoberá napríklad korupciou či obžalobami voči verejným funkcionárom. Činnosť súdu označil za veľmi dôležitú pre slovenskú spoločnosť. V posledných dvoch rokoch sa Špeciálny súd neúspešne snažil zrušiť minister spravodlivosti a nominant vládnej ĽS-HZDS Štefan Harabin.
"Chcem pochváliť (...) excelentnú prácu, ktorú Špeciálny súd robí. Myslím, že pre slovenskú spoločnosť je veľmi dôležitá," povedal Obsitnik novinárom po dnešnej návšteve súdu. "Či má byť Špeciálny súd zrušený, nemyslím si, že je to dobrý nápad," dodal.
"Som veľmi rád, že pán veľvyslanec prejavil záujem (...) napomôcť k tomu, aby Špeciálny súd naďalej zostal, existoval a naďalej vyvíjal svoju činnosť ako uznávaná súdna inštitúcia," poznamenal predseda súdu Michal Truban.
Zriadenie Špeciálneho súdu presadil v roku 2004 vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). Vytvorenie osobitnej inštitúcie pre posudzovanie korupcie, organizovaného zločinu a trestných činov politikov s celoslovenskou pôsobnosťou malo podľa neho napríklad pretrhnúť možné väzby obžalovaných na lokálne súdy.
Hoci sa súd riadi rovnakými trestnými kódexmi ako ostatné slovenské súdy, kritici mu vyčítajú, že ide o nesystémový prvok v slovenskom súdnictve. Tradičný odporca súdu, minister Harabin, tiež kritizoval, že špeciálni sudcovia majú značne vyššie platy ako ich kolegovia na ostatných súdoch, ktorí často posudzujú rovnako závažné trestné činy.
Harabinove snahy o zrušenie Špeciálneho súdu v minulosti odmietol premiér Robert Fico. Začiatkom roka sa však poslanci všetkých troch vládnych strán obrátili na Ústavný súd so žiadosťou o preskúmanie, či bolo zriadenie Špeciálneho súdu v súlade s ústavou.
Úvahy o rušení súdu podľa jeho predsedu už v súčasnosti sťažujú jeho činnosť. Viacerí obvinení sa totiž vraj úmyselne vyhýbajú pojednávaniam, keďže očakávajú, že Špeciálny súd by mohol byť zrušený.
Medzi najznámejšie rozsudky Špeciálneho súdu patria napríklad doživotné tresty pre obžalovaných v prípade takzvaných kyselinárskych vrážd či 11,5-ročné väzenie pre bývalého šéfa skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimíra Fruniho. Za korupciu si pred Špeciálnym súdom vypočuli rozsudky aj viacerí komunálni politici, policajti či lekár.
kbp boa