Bratislava 7. augusta (TASR) Lekári si od pacientov neodýchnu ani počas letného obdobia, aj keď je ich v ambulanciách menej ako obvykle. Výskyt respiračných ochorení je síce v týchto dňoch výrazne nižší, na druhej strane výrazne stúpa výskyt ochorení z potravín spôsobených mikroorganizmami.
V minulom roku počas mesiacov jún až august evidoval Úrad verejného zdravotníctva SR celkom 3165 ochorení. Tento rok bolo v júni zaznamenaných 816 ochorení, v júli 949 a v prvých piatich augustových dňoch 35 prípadov výskytu salmonelózy. Podľa hovorkyne úradu Lenky Šramkovej je tak v porovnaní s minulým rokom viditeľný mierny pokles ochorení na salmonelózu.
Naopak, najnižšiu chorobnosť má v letných mesiacoch chrípka. "Chrípka je ochorenie s výraznou sezonalitou a uplatňuje sa najmä v chladných mesiacoch roka," skonštatovala Šramková. V súčasnosti sa priemerná chorobnosť pohybuje okolo 600 obyvateľov na 100 tisíc a v porovnaní s letným obdobím minulého roka sa nijako nelíši.
Zvýšený výskyt chrípky sa očakáva nástupom detí a študentov do škôl a tiež s príchodom chladnejších dní. "V tomto období sú zaznamenávané aj prvé záchyty vírusu chrípky v biologickom materiáli od chorých," uviedla Šramková.
Podstatne menej ľudí v ordináciách je aj podľa praktickej lekárky Dagmar Komadelovej z Bratislavy. "Nie sú žiadne chrípky, sem tam prídu ľudia so zapáleným hrdlom. Aj to takí, ktorí sú pri vode a napijú sa studeného bublinkového nápoja," uviedla pre TASR. Ľudí trápia vo vyššej miere aj hnačkovité ochorenia.
To, že chrípke podobných ochorení je v súčasnosti veľmi málo, potvrdil aj praktický lekár Peter Lipták. "O to viac sa vyskytujú ochorenia, ktoré sú spojené s konzumáciou potravín," skonštatoval pre TASR. Ide najmä o ľahko kaziace sa potraviny ako zmrzlina, mliečne výrobky či rôzne majonézy a majonézové výrobky. Tie môžu byť v horších prípadoch kontaminované salmonelózou.
Podstatnú časť letných ochorení však tvoria aj ochorenia z prievanu. Tie spôsobujú najmä klimatizácie, vetranie počas horúcich dní či spánok pri otvorenom okne. "Postihnutý býva pohybový systém, bolesti hlavy, krčná chrbtica, kríže, rôzne bolestivé stavy lakťa a kolien. Na toto je teraz sezóna," zhodnotil Lipták.
V neposlednom rade sa medzi sezónne ochorenia priraďujú aj tie, ktoré vznikajú v dôsledku dehydratácie. Práve dodržiavanie pitného režimu je počas horúcich dní najdôležitejšie. Odborníci odporúčajú vypiť aspoň dva litre tekutín denne, vhodná je najmä čistá voda. Počas najhorúcejších hodín dňa, teda najmä v čase medzi 12.00 a 16.00 h, je dobré vyhýbať sa fyzickej námahe a zdržiavať sa v miestnostiach či v tieni. Neodmysliteľnou súčasťou pobytu na slnku by mal byť aj klobúk, okuliare a ľahké oblečenie.