Alžírčana Mustafu L., ktorý je podozrivý z terorizmu a údajnej spolupráce so sieťou al-Káidou a ktorého vo štvrtok 7. augusta po prepustení z bratislavského Ústavu na výkon väzby zadržala cudzinecká polícia, by napokon predsa s najväčšou pravdepodobnosťou mali vyhostiť z územia Slovenska.
Domnieva sa viacero právnych expertov. Alžírčan má totižto od roku 2006 zákaz pobytu na území Slovenskej republiky. "Akým spôsobom chcú ošetriť kompetentné slovenské orgány skutočnosť, že sa tu nachádza protizákonne a môže zároveň požiadať o azyl, respektíve údajne o tolerovaný trvalý pobyt. V prvom rade by sa malo zrušiť rozhodnutie o zákaze pobytu," povedal dnes jeden z právnych expertov, ktorý sa venoval kauze Mustafu L. Alžírčan sa momentálne nachádza od štvrtka večera v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Zákaz pobytu v SR má do roku 2011.
"Neviem si predstaviť, čo teraz spravia kompetentné slovenské orgány. Situácia by bolo iná, keby existovala nová ďalšia žiadosť o azyl, vtedy by nemal byť vyhostený. Rozhodnutie, resp. nález Ústavného súdu v tejto kauze značne skomplikoval situáciu a treba si počkať na odôvodnenie Najvyššieho súdu SR, prečo vo štvrtok tak rozhodol," povedal dnes pre TASR ďalší expert na medzinárodné právo. Podľa názoru viacerých právnikov Mustafa L. sa môže stať "horúcim zemiakom" a veľmi ťažko si dokážu predstaviť, že bude vyhostený do niektorej z okolitých krajín Slovenska. Údajne doteraz nepožiadal znovu, v poradí už tretí raz, o azyl.
V minulom roku požiadalo o azyl 2642 osôb, udelený bol len 14, neudelený 1177 cudzincom, 82 bola poskytnutá doplnková ochrana. V ďalších 1693 prípadoch bolo konanie zastavené a 18 cudzincom bolo udelené slovenské štátne občianstvo. Vyplýva to zo štatistiky Ministerstva vnútra SR za minulý rok.
Na skutočnosť, že Alžírčan bol na územie Slovenska z Rakúska v minulom roku prijatý nezákonne, upozorňoval na záver minulého roka počas pojednávaní na Krajskom súde v Bratislave (KS) jeho vtedajší právny zástupca Milan Menyhart. Advokát Mustafu L., ktorému slovenské orgány v lete minulom roku zamietli žiadosť o azyl, zastupoval len vo vydávajúcom a vyšetrovacom konaní do prvých mesiacov tohto roka.
Vo štvrtok popoludní prevzala Hraničná a cudzinecká polícia cudzinca Mustafu L. hneď po jeho prepustení z väzby. "Na Oddelení cudzineckej polície v Bratislave sa podrobil pohovoru, za účelom zistenia oprávnenosti jeho pobytu na území SR. Jeho pobyt je nelegálny, pretože ešte stále existuje platné rozhodnutie o administratívnom vyhostení z roku 2006. Za účelom vyhostenia bol tento cudzinec vo štvrtok vo večerných hodinách prevezený do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. V lehote 180 dní cudzinecká polícia bude skúmať právny stav a možnosti jeho vyhostenia," uviedla dnes pre TASR Silvia Miháliková z Komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR. "Hraničná a cudzinecká polícia prevzala Mustafu L. Ide o bežný, zákonný postup po prepustení cudzinca z väzby," povedala vo štvrtok Vladimíra Hrebeňáková z rovnakého odboru MV SR.
Najvyšší súd (NS) vo štvrtok rozhodol o tom, že alžírsky občan Mustafa L. bude prepustený z väzby a nebude vydaný na trestné stíhanie do svojej vlasti. Mustafu L. približne o 14.30 h prepustili na slobodu z bratislavského Ústavu na výkon väzby a následne ho zadržala cudzinecká polícia.
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR považuje prepustenie alžírskeho občana Mustafu. L., ktorý je podozrivý z terorizmu a prepojenia na al-Káidu, z väzby na slobodu, za ohrozenie bezpečnosti Slovenskej republiky. TASR o tom vo štvrtok informovala Jana Revayová z tlačového a informačného odboru MS SR.
"Nikdy som nekomentoval rozhodnutia súdov, ale v tomto prípade sa nemôžem ubrániť tomu, že teroristi vraždiaci civilistov majú viac ľudských práv ako ich nevinné obete. Slovensko sa stalo vďaka pár ľuďom rajom pre teroristov," vyhlásil minister spravodlivosti SR Štefan Harabin.
V stanovisku MS SR sa uvádza, že napriek pôvodným rozhodnutiam súdov o vydaní Mustafu L. ministerstvo nemohlo o jeho vydaní rozhodnúť, nakoľko nemalo k dispozícií súdny spis a rovnako alžírska strana prerušila s rezortom po rozhodnutí súdov o vydaní kontakt. Z uvedeného dôvodu sa nedalo zrealizovať ani samotné vydanie. MS SR pri prešetrení celého prípadu zistilo viaceré podozrivé aktivity, ktoré sú predmetom vyšetrovania.
NS rozhodoval o alžírskom občanovi po tom, čo 26. júna Ústavný súd (ÚS) rozhodoval o jeho sťažnosti. NS podľa nálezu ÚS rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie alžírskeho občana Mustafu L. na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva. Alžírčan namietal na ÚS porušenie základného práva nebyť mučený ani podrobovaný krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré zaručuje Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ÚS SR vrátil vec na opätovné prerokovanie NS SR.
ÚS SR už 13. marca rozhodol o odklade vydania Mustafu L. do Alžírska. Mustafa L. sa obrátil so sťažnosťou na ÚS proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS). V rozsiahlej sťažnosti uviedol, že jeho vydaním mu hrozí skutočné riziko, že bude mučený v rámci trestného konania v Alžírsku. NS rozhodol 22. januára na neverejnom zasadnutí tak, že zrušil napadnuté rozhodnutie Krajského súdu (KS) a pripustil vydanie Mustafu L. Koncom januára NS SR upresnil prvostupňové rozhodnutie, v ktorom nebolo uvedené, ktorému štátu a na aké účely sa alžírsky občan Mustafa L. vydáva.
Alžírčan sa nachádzal v bratislavskej vydávajúcej väzbe od júna minulého roka. Mustafa L. sa v decembri odvolal voči rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Bratislave vydať ho do Alžírska, sťažnosť bola na NS SR od druhej polovice decembra a pritom ani tu nebola zákonná lehota na rozhodnutie o nej. "Vydanie je prípustné, z predložených dôkazov z Alžírska bolo preukázané, že Mustafu L. právoplatne odsúdili v jeho vlasti na doživotný trest odňatia slobody za výrobu a používanie falzifikátov a za členstvo v teroristickej skupine pôsobiacej v Alžírsku a v zahraničí," zdôvodnila koncom novembra rozhodnutie KS príslušná sudkyňa. Vydanie sa opiera o dvojstrannú zmluvu o právnej pomoci medzi bývalým Československom a Alžírskom.
Alžírska strana sa podľa slov príslušnej sudkyne zaručila, že Mustafovi L. neudelí trest smrti, keďže bol odsúdený na doživotie. Zaručila sa, že údajný terorista bude mať nový proces s právom odvolať sa na Najvyšší súd a bude mať možnosť zvoliť si v Alžírsku svojho právneho zástupcu. Zároveň je garantované, že v kontrolovaných väzniciach ho nebudú mučiť a podobne.
Mustafa L. sa nachádzal v bratislavskej vydávajúcej väzbe od 20. júna minulého roku, predtým bol vo vyšetrovacej väzbe. Polícia ho zatkla 4. mája 2007. V období, keď podal žiadosť o azyl, sa vydávajúci proces pozastavil.
O vydanie Mustafu požiadalo Alžírsko slovenskú stranu začiatkom júna. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku. Vo Francúzsku bol aj odsúdený.