Za aktuálnu kauzu okolo darov pre HZDS môžu dvaja vrcholoví predstavitelia hnutia - ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová a hospodár strany Milan Urbáni. Pre TASR to dnes povedal podpredseda hnutia a krajský šéf v Trnave Miroslav Jureňa s tým, že za problematické považuje miliónové dary od fyzických osôb a nie 50-tisícový dar od pološtátneho Transpetrolu.
"Verejná prezentácia dôchodcov s igelitovými taškami je výsmechom," domnieva sa. Zároveň odmietol úvahu košického krajského lídra HZDS Pavla Džurinu, že celá kauza je snahou o poškodenie dobrého mena strany a jej predstaviteľov. "Toto sme si vyrobili sami. Treba si to otvorene povedať," uzavrel exminister pôdohospodárstva.
Predsedníčka HZDS v bratislavskom VÚC Diana Štrofová vníma samotnú kauzu ako nedopatrenie v administratívnej činnosti strany, z ktorého musí byť vyvodená aj personálna zodpovednosť. "Kramplová ale nie je tým vojakom v poli, ktorého hlava by mala padnúť. Aj keď je zodpovedná za administratívny aparát, sú iní, ktorí vykonávajú túto činnosť," vysvetlila svoj postoj štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí.
Podobne vyjadrenú dôveru adresovali ministerke pôdohospodárstva aj ostatní krajskí predsedovia. "Pani Kramplová má moju plnú podporu, ako aj podporu všetkých košických krajských štruktúr," deklaroval svoj postoj Džurina. Podobne ani Marián Haľko (Prešov) nevidí dôvod, aby musela niesť zodpovednosť. "Nie je dôvod na paniku," reagoval pre TASR. Podľa jeho slov by Kramplová mohla vysvetliť, v prípade, že je to pravda, prečo nie je súčasťou darovacích zmlúv aj notárske osvedčenie o pravosti jej podpisu, "nie je to ale tak závažná vec, aby mala byť potrestaná".
Milan Rehák (Trenčín) považuje svoje informácie o celej kauze za kusé. "Zatiaľ som s Kramplovou vychádzal. Má moju dôveru," podčiarkol. Podľa vlastných slov za tajomníčkou hnutia stojí aj Vladimír Pavelka (Žilina). Ostatní krajskí lídri (Milan Urbáni - Banská Bystrica a Ján Kovarčík - Nitra) na telefonické výzvy TASR nereagovali.
Práve podpis Kramplovej z 18. decembra 2007 figuruje na doklade o prevzatí darov v hodnote 11 miliónov Sk (365.133 eur). V tento deň sa však ministerka pôdohospodárstva mala nachádzať až do večerných hodín služobne v Bruseli. Milan Urbáni sedemmiliónový dar od invalidného dôchodcu Rudolfa Trávnička v igelitovej taške priniesol do sídla hnutia.
ĽS-HZDS vo svojej výročnej správe uviedla prijatie spomínaného sedemmiliónového (232.357 eur) daru a štyri milióny (132.775 eur) mala získať od podnikateľa Jozefa Oceľa. Hnutie tiež prijalo dva 50-tisícové dary od právnických osôb. Jeden od pološtátneho Transpetrolu a druhý od firmy Brantner Nova, v ktorej má podiel obec Spišská Nová Ves. Takýto postup zákon neumožňuje. Oba dary od spomínaných spoločností už strana vrátila.
ĽS-HZDS sa má aktuálnou situáciou zaoberať na grémiu 20. augusta.