Bratislava 10. augusta (TASR) - Závod protipožiarnej ochrany železníc prejde od Železníc SR pod Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) patriaci ministerstvu vnútra. Tento krok predstavuje podľa Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR ďalší stupeň transformácie železničnej dopravy.
Jedným z dôvodov tohto prechodu je fakt, že služby závodu využívajú dopravcovia len v tom prípade, ak sa požiar nachádza v obvode sídla závodu (jeho útvary sú umiestnené v Bratislave, Žiline, vo Zvolene, v Nových Zámkoch s vysunutým družstvom v Štúrove, v Košiciach s vysunutým družstvom v Poprade a v Čiernej nad Tisou, zamestnáva 178 ľudí a deväť členov riadiaceho aparátu). V opačnom prípade využívajú služby HaZZ.
Úlohou jednotlivých závodných útvarov je okrem iného zachraňovanie osôb, zvierat a majetku ohrozených požiarom alebo živelnou pohromou, hasenie požiarov použitím vody, penidla, CO2 či hasiaceho prášku, likvidácia únikov nebezpečných škodlivín a čerpanie vody z budov, podchodov. Musia si poradiť aj s vykonávaním záchranných prác pri dopravných nehodách, vyslobodzovaním osôb, poskytnutím základnej prvej pomoci či technologickou pomocou pri nebezpečných stavoch. "Na každom útvare je zabezpečený nepretržitý výkon služby tak, aby výjazd k zásahu po vyhlásení poplachu bol vykonaný do jednej minúty," uvádza sa v materiáli.
V rámci Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (osobný prepravca) došlo v uplynulých troch rokoch k 83 požiarom. Celková škoda sa vyšplhala na 16,3 milióna Sk (541.061 eur), včasným zásahom však uchránené hodnoty predstavujú 227,6 milióna Sk (7,6 milióna eur). V prípade spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., (nákladný prepravca) došlo v rokoch 2005 - 2007 k 80 požiarom. Spôsobená škoda predstavuje 8,2 milióna Sk (272.190 eur), uchránená hodnota je 164,3 milióna Sk (5,5 milióna eur).
Ako ďalej vyplýva z návrhu transformácie, ktorý je predložený na pripomienkovanie, rezort vnútra bude musieť v najbližších troch rokoch vynaložiť na mzdy nových zamestnancov, poistné a príspevky do poisťovní vyše 243 miliónov Sk (8,1 milióna eur). Položka tovarov a služieb vyjde MV v rokoch 2009 - 2011 na viac ako 136 miliónov Sk (4,5 milióna eur). Kapitálové výdavky sa vyšplhajú na 42 miliónov Sk (1,4 milióna eur).
MDPT pripomína, že železničná doprava je najekologickejším a najbezpečnejším druhom dopravy, ktorá na slovenskom dopravnom trhu plní dôležitú úlohu. "Napomáha rozvoju priemyselnej výroby, umožňuje veľkú intenzitu prepravy osôb a tovaru. Aby železničná doprava bola schopná konkurenčne obstáť na liberalizovanom dopravnom trhu a udržala si minimálne svoje doterajšie postavenie, muselo sa teda pristúpiť k jej postupnej revitalizácií transformáciou železníc," konštatuje rezort.
Železnice SR vznikli zákonom NR SR z roku 1993. K 1. januáru 2002 sa rozdelili na dve spoločnosti, a to manažéra infraštruktúry prevádzkovateľa dráhy a prevádzkovateľa dopravy na dráhe (ZSSK). Proces transformácie železničnej dopravy pokračoval ďalej a k 1. januáru 2005 vznikli rozdelením ZSSK dve nástupnícke spoločnosti - osobný železničný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. a nákladný železničný dopravca Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. "Dôvodom rozdelenia bola najmä skutočnosť odlišnej filozofie podnikania v osobnej doprave a nákladnej doprave, ako aj vzájomný vzťah k štátu," zdôrazňuje MDPT s tým, že kým osobná preprava je vo všeobecnosti zameraná na poskytovanie verejných služieb, musí zabezpečovať dohodnutý rozsah výkonov vo verejnom záujme, ktoré si objednáva štát, nákladná preprava je orientovaná podnikateľsky.