Pribylina 10. augusta (TASR) Zmapovať súčasný stav textilnej techniky paličkovania na Slovensku je poslaním projektu Čipkárska cesta, ktorý odštartovali dnes v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, pri Liptovskom Hrádku. Stalo sa to počas celodenného národopisného podujatia Remeselnícka nedeľa.
"Prostredníctvom Čipkárskej cesty chceme propagovať krásy slovenskej čipky a zvýšiť záujem o ňu," povedala pre TASR riaditeľka Liptovského múzea (LM) v Ružomberku Iveta Zuskinová.
V pribylinskom skanzene sa dnes predstavili členky z liptovskomikulášskeho klubu paličkovanej čipky. Valec s vyhotovenou čipkou odovzdali potom kolegyniam zo Žiliny, ktoré budú pokračovať v začatom diele. Následne pôjde ďalšiemu klubu. Čipka podľa slov Zuskinovej bude putovať po celom Slovensku a súčasťou jej cesty bude aj "kronika čipky", do ktorej každá čipkárka napíše niečo o sebe, o svojom záujme a práci. O rok sa uskutoční v pribylinskom Múzeu liptovskej dediny čipkárska nedeľa, kde budú prezentovať celú paličkovanú čipku vytvorenú členkami klubov na území Slovenska a tiež sprievodná dokumentácia projektu Čipkárska cesta. Táto sa stane súčasťou zbierkového fondu LM a výstavy o slovenskej paličkovanej čipke.
Na Slovensku sa vyrábali pletené, sieťované, šité čipky, ktoré sa používali podľa vzoru šľachty od 16. storočia na odevoch spoločensky nižších vrstiev.