Bratislava 11. augusta (TASR) - Slovensko je jediný štát Európskej únie (EÚ), ktorý proti podkôrnemu hmyzu používa letecké postreky lesa pesticídmi. Pritom práve v posledných mesiacoch Európsky parlament schválil balíček správ obmedzujúci používanie pesticídov v EÚ. Pre TASR to dnes uviedol poslanec Európskeho parlamentu za KDH Miroslav Mikolášik.
"Územie Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) je napríklad postrekované pesticídmi na báze cypermetrínu, ktorý je považovaný za endokrinný disruptor, čo znamená, že môže poškodiť hormonálny systém človeka," poznamenal Mikolášik s dodatkom, že niektoré štúdie naznačujú spojenie medzi cypermetrínom a výskytom Parkinsonovej choroby. "Zasiahnutie cypermetrínom môže zvýšiť riziko neplodnosti, predovšetkým u mužov, ale zvyšuje aj riziko spontánneho potratu, predčasného pôrodu a vrodených abnormalít plodu," uviedol europoslanec.
Veľkoplošné striekanie pesticídmi podľa neho nie je vedecky overená metóda a v štátnych lesoch stojí každoročne desiatky miliónov. "Aj keď budeme naivne predpokladať v momente postrekov absolútne bezvetrie, a teda budeme veriť, že každý miligram pesticídu dopadol tam, kde ho štátni plánovači naplánovali, výsledkom je len to, že smrekový porast so zabývaným parazitom dostal rovnakú dávku chemikálie ako dubáky, bedle, čučoriedky, černice," dodal Mikolášik, podľa ktorého z tohto dôvodu hrozia otravy hubárov či turistov, ktorí siahnu po lesných plodoch.