dravotníckych služieb členských krajín NATO, o ktorom informoval dnes novinárov náčelník štábu zdravotníckeho zabezpečenia Ministerstva obrany (MO) SR genmjr. Igor Čombor.
Vedenie Armády SR je v neustálom spojení s touto skupinou zdravotníckych náčelníkov a verejnosť bude naďalej operatívne informovať o všetkých opatreniach a záveroch. Skupina medzinárodných zdravotníckych špecialistov vypracúva v súčasnosti univerzálnu metodológiu, zaoberajúcu sa možným poškodením zdravia z pôsobenia ťažkých kovov a iných toxických látok.
Všetci príslušníci slovenských ozbrojených síl, ktorí mohli prísť do styku so strelami s ochudobneným uránom, sú postupne vyšetrovaní vo vojenských nemocniciach v Bratislave a Ružomberku. Vyšetrenie je zamerané na špeciálne poškodenie zdravia, ktoré mohlo mať súvislosť s uránom. Vojaci a civilné osoby sa podrobujú predovšetkým hematologickým vyšetreniam, vyšetreniam krvného obrazu, zisťovaniu prítomnosti nádorových markerov, röntgenu srdca a pľúc, vyšetreniu obličkových funkcií, ale aj porúch centrálnej nervovej sústavy, zníženiu výkonnosti a pod. Celkove ide o 127 bývalých príslušníkov misie KFOR v Kosove, z ktorých 87 prehliadnu do konca tohto mesiaca. Ostatní v súčasnosti pôsobia v ďalších zahraničných aktivitách a podrobia sa vyšetreniu vo februári a v marci. Predpokladaná cena jednodňového komplexného vyšetrenia je asi 15 tisíc korún a hradiť ho bude rezort obrany. Generál Čombor prisľúbil, že napriek presvedčeniu, že ochudobnený urán nespôsobuje priamo poruchy zdravia, armáda bude informovať o prípadných výskytoch vážnejších ochorení na Slovensku u osôb zúčastnených v misiách na Balkáne.