BRATISLAVA 12. augusta (SITA) - Občianska konzervatívna strana (OKS) dnes vyzvala vládu, aby vyjadrila jasnú podporu slobodnému Gruzínsku a jednoznačne odsúdila ruskú agresiu. Mimoparlamentná politická strana tvrdí, že Rusko chce zlikvidovať demokraciu, slobodu a prozápadnú orientáciu Gruzínska. "OKS považuje inváziu ruských ozbrojených síl do Gruzínska za akt bezohľadnej a ničím neospravedlniteľnej agresie proti slobodnému a demokratickému štátu," uviedol v stanovisku predseda OKS Peter Zajac. Podľa neho rozsah ruských vojenských operácií na gruzínskom území mimo regiónu Južného Osetska i Abcházska a bombardovanie civilných cieľov dokazuje, že Južné Osetsko poslúžilo Rusku iba ako zámienka a jeho cieľom je okupácia Gruzínska. Zajac pripomína, že Slováci si veľmi dobre pamätajú, čo znamenajú ruské tanky v uliciach miest a čo prinášajú.
Boje vypukli minulý týždeň v Južnom Osetsku po začiatku gruzínskej ofenzívy, na ktorú zareagovalo Rusko vyslaním svojich vojakov. Vojenské operácie sa rozšírili do okolia juhoosetskej metropoly Cchinvali, ruské letectvo v sobotu začalo bombardovať časti odštiepeneckej provincie Abcházsko, ktoré sa nachádzajú pod kontrolou vlády v Tbilisi. Abcházsko sa podobne ako Južné Osetsko odtrhlo od Gruzínska po sérii krvavých konfliktov zo začiatku 90. rokov. Medzinárodné spoločenstvo ich stále považuje za súčasť Gruzínska, separatistické regióny sa však opierajú o hospodársku a diplomatickú pomoc Ruska.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili v pondelok prijal "takmer všetky" návrhy Európskej únie na ukončenie konfliktu. Po rokovaniach s gruzínskou hlavou štátu v Tbilisi to vyhlásil francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner. Boje na Južnom Kaukaze pokračujú bez ohľadu na jednostranné vyhlásenie prímeria Gruzínskom. Podľa ruských údajov gruzínske jednotky napriek deklarovanému zastaveniu bojových aktivít v nich pokračovali. Rusko v pondelok odmietlo návrh rezolúcie západných krajín v Bezpečnostnej rade založenej na francúzskom trojbodovom mierovom pláne. Plán rezolúcie, ktorý prijalo Gruzínsko, vyzýva na uzavretie okamžitého prímeria, rešpektovanie gruzínskej územnej integrity a návrat k stavu pred minulotýždňovým vstupom gruzínskych jednotiek do Južného Osetska.
Ruské sily vedú druhý front hlboko do gruzínskeho územia, zmocňujú sa miest a vojenských základní v západných častiach krajiny, uviedol v pondelok Saakašvili. Podľa neho ruské sily odrezali spojenie medzi západným a východným Gruzínskom. Ruský minister obrany poprel tvrdenia Gruzínska o pondelňajšom zabratí mesta Gori a odmietol tiež tvrdenia, že jeho vojenské sily sa pripravujú nabrať kurz aj na Tbilisi. Napriek tomu prichádzajú informácie nielen o zabratí Gori, ale aj ďalších miest ako Senaki, Zugdidi a Kurga. Zdá sa, že Rusko má v pláne svojou obrovskou armádou zastrašiť svojho malého suseda a prinútiť ho, aby sa vzdal akejkoľvek nádeje na získanie kontroly nad svojimi dvoma separatistickými provinciami, ktoré majú podporu Ruska.
Saakašvili uvádza, že Rusko vyslalo do Gruzínska 20 tisíc vojakov a 500 tankov a jeho lietadlá bombardujú cesty a mosty, radarové systémy a útočia na civilné letisko v Tbilisi. Zástupca ruského ministra zahraničia Grigorij Karasin uviedol, že od piatku v Južnom Osetsku zahynulo vyše 2000 osôb, pričom väčšinu tvoria obyvatelia s ruskými pasmi. Tento údaj sa nedá potvrdiť z nezávislých zdrojov. Utečenci z Cchinvali však cez víkend hovorili o stovkách obetí.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého krajina do konca roka predsedá Európskej rade, sa dnes stretne v Moskve a Tbilisi s hlavnými predstaviteľmi Ruska a Gruzínska.
mz;ku;pu