SME

Chelemendik: Cieľom osetského konfliktu je aj vytvoriť základňu NATO v Gruzínsku

Bratislava 12. augusta (TASR) - Juhoosetský konflikt je začiatkom veľkej a dlhej kaukazskej vojny, do ktorej sa gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu ...

Bratislava 12. augusta (TASR) - Juhoosetský konflikt je začiatkom veľkej a dlhej kaukazskej vojny, do ktorej sa gruzínskemu prezidentovi Michailovi Saakašvilimu na podnet Spojených štátov amerických podarilo vtiahnuť Rusko, uviedol pre TASR poslanec NR SR Sergej Chelemendik (SNS).

"Ako sa to bude vyvíjať ďalej, nevieme, ale jeden z najreálnejších scenárov je, že za akýchkoľvek podmienok tu bude snaha vytvoriť vojenskú základňu v Gruzínsku, základňu USA," zdôraznil Chelemendik, analyzujúc súčasnú situáciu na Kaukaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Chcel by som upresniť, kto na koho v noci 8. augusta v Cchinvali zaútočil - bola to regulárna gruzínska armáda, takže agresia jednoznačne prišla zo strany Tbilisi a ďalší vývoj bol generovaný touto udalosťou."

V meste Cchinvali zostalo podľa rôznych údajov 2000 mŕtvych, civilné obyvateľstvo, ľudia, ktorí sú väčšinou občania Ruskej federácie. "Je totiž dosť podstatné, že 90 percent obyvateľov Južného Osetska sú občania Ruskej federácie. Straty na životoch vojakov sú minimálne a z mesta Cchinvali nezostalo nič. Ak Gruzínsko tvrdí, že je to gruzínske mesto, tak prvé, čo urobila gruzínska armáda, je to, že toto gruzínske mesto zrovnala so zemou," konštatoval poslanec.

"Je možné, že jedným cieľom tejto vojny bolo aj vytvoriť na území Gruzínska obrovskú základňu NATO. Je to jeden z možných smerov. To uvidíme v najbližších dňoch, pretože podľa posledných správ z agentúr vytvorili USA vzdušný most medzi Jordánskom a Tbilisi a momentálne dodávajú vo veľkom vojenskú techniku a vojenský materiál do Gruzínska," hovorí v Rusku narodený slovenský politik.

SkryťVypnúť reklamu

Ašpirácie Gruzínska na vstup do NATO sú podľa neho dosť naštrbené, pretože je zrejmé, že súčasné udalosti sú začiatkom veľkej kaukazskej vojny, ktorá môže vyústiť do vojny celoeurópskej.

"Toto nie je udalosť všedná, je to niečo iné, ako - nechcem sa dotknúť afrických národov - roztržka kmeňov v Južnej Rodézii (Zimbabwe): do tejto vojny je vtiahnuté Rusko," podčiarkol Chelemendik s tým, že Saakašvili podľa neho sám nemohol rozhodnúť o tom, čo sa stalo 8. augusta.

"Ďalšia vec, ktorú ignorujú slovenské médiá, je to, že týždeň predtým prebehli cvičenia aj ruskej 58. armády na území Severného Osetska, aj gruzínskej armády, ktoré simulovali túto vojnu," upozornil poslanec a publicista. "Cvičenia sa ukončili dva dni pred začiatkom vojny na obidvoch stranách, takže obidve strany boli na túto vojnu pripravené."

SkryťVypnúť reklamu

Načasovanie vojenskej akcie na deň otvorenia olympijských hier, keď sa ruský premiér Vladimir Putin nachádzal v Pekingu spolu so šéfom Bieleho domu Georgeom W. Bushom a ďalšími svetovými lídrami, považuje Chelemendik za niečo, čo je svojím spôsobom v dejinách unikátne.

"Saakašvili rátal s tým, čo analytici nazývajú Blitzkrieg - blesková vojna -, s tým, že gruzínska armáda obsadí Cchinvali a takým spôsobom zmení geopolitickú situáciu v regióne, čo sa však nepodarilo. Myslím si, že deň vojenskej akcie bol vybraný aj preto, že svetové médiá boli vtedy absolútne sústredné na hlavnú udalosť, ktorou bolo otvorenie OH v Pekingu," tvrdí Chelemendik.

Podľa toho, ako rýchlo sa stovky ruských tankov ocitli okolo Cchinvali, je jasné, že to bolo pripravené, že malá skupina ruských mierotvorcov v Južnom Osetsku v sile niekoľko tisíc mužov mala jednu úlohu - vydržať, kým prídu ruské vojská -, a túto úlohu aj splnila.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že to bolo o tom, že svetové médiá ani nestihnú zareagovať a už bude 'ruka v rukáve', tak by som vnímal zámer gruzínskeho prezidenta."

Vtiahnutie Ruska do vojny na Kaukaze bolo podľa poslanca slovenského parlamentu asi viac-menej nevyhnuté, pretože je to "vojna o stredoázijský plyn a o kaspickú ropu, je to veľká vojna."

Chelemendik tiež podotkol, že Saakašvili pre nemecké médiá v pondelok vyhlásil "veľmi otvorene veci, ktoré sa nehovoria - povedal, že Rusko by chcelo celé Gruzínsko kvôli stredoázijskému plynu a kaspickej rope."

Avšak "nie iba Rusko by chcelo celé Gruzínsko, tým ďalším by mohli byť aj USA, ktoré majú veľký zálusk na kaspickú ropu i na stredoázijský plyn. Možno by aj Čína teoreticky chcela celé Gruzínsko a tak ďalej. Takže to je začiatok hry, ktorá zmení náš svet."

SkryťVypnúť reklamu

"Toto nie je všedná banálna udalosť a z tohto hľadiska to bude mať ťažšie následky ako Kosovo, pretože do vojny je vtiahnuté Rusko a čokoľvek sa bude ďalej odohrávať, ťažko si predstavím, že ruská armáda opustí v dohľadnej budúcnosti teraz obsadené územie na juhu Osetska."

"To by nemalo zmysel, pretože gruzínske vojská takmer obsadili Cchinvali, potom ich ruská armáda odtiaľ vytlačila a je to novodobyté územie, do ktorého Putin sľúbil masívne investície."

"A dosť otvorene sa hovorí, že aj Južné Osetsko aj Abcházsko budú akýmsi spôsobom pripojené k Rusku, čo by bola veľká geopolitická zmena. Kosovo je v tomto precedensom a som presvedčený, že Rusko bude ukazovať na Kosovo a hovoriť - ak sa dá takto vytvoriť štát, prečo sa nemôže vytvoriť nový štát Južné Osetsko alebo Abcházsko."

SkryťVypnúť reklamu

"Nech to bude akokoľvek, či už Južné Osetsko bude súčasť Ruska alebo bude samostatné, už to nebude časť Gruzínska, čo bude mať veľmi vážne, ba až fatálne následky pre Saakašviliho politickú kariéru. Gruzínsko totiž nie je až tak veľká krajina, aby strácala takéto časti, "analyzoval Chelemendik aktuálnu situáciu na Kaukaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 874
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 564
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 087
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 203
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 508
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 278
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke vľavo hore asistent trénera Róbert Petrovický, uprostred asistent trénera Ján Pardavý a vpravo hore tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh spolu s hráčmi počas zápasu A-

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie utorok, 20. máj?


Wout van Aert vyhral pred Isaacom Del Torom 9. etapu na pretekoch Giro d'Italia 2025.

Prvý súťažný blok Gira ukončil triumf Wouta van Aerta.


Egyptský futbalista v drese Liverpoolu Mohamed Salah.

O víťazstve Brightonu rozhodol v 85. minúte Jack Hinshelwood.


Juraj Pekarčík v drese Monctonu Wildcats.

Mladý útočník sa stal šampiónom v Kanade.


SkryťZatvoriť reklamu