Bratislava 12. augusta (TASR) - Žatevné práce v južných regiónoch Slovenska sa chýlia ku koncu a vďaka dlhoročnej spolupráci ochranárov s poľnohospodármi v tomto roku úspešne vyletelo z hniezd 15 mláďat kane popolavej. Počas žatiev hrozí mláďatám jedného z našich najvzácnejších dravcov nebezpečenstvo usmrtenia, ktoré sa ornitológovia snažia eliminovať jednoduchými opatreniami. Celkovo sa ich realizáciou podarilo od roku 1995 ochrániť 65 jedincov. "Ročne na Slovensku vyhniezdi približne desať párov kaní. Pre porovnanie počet hniezdiacich párov orlov je desaťnásobne vyšší," informoval TASR Marek Brinzík z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
Objasnil, že kane popolavé hniezdia na rozdiel od väčšiny ostatných druhov dravcov na zemi. Tu ich ohrozujú napríklad líšky a diviaky, ale aj prudké dažde s následným vzostupom hladiny podzemnej vody na lokalitách ležiacich v záplavových územiach väčších riek. "Vo vlhkých lúkach pri močiaroch hniezdili kane v minulosti. Dnes sa toto prostredie na Slovensku stalo vzácnym a presunuli sa aj do obilných polí," vysvetlil Brinzík. Podotkol, že tento presun sa stáva mladým kaniam osudným, keďže žatva prichádza v čase, keď ešte nevedia lietať. "Pre mláďatá to znamená istú smrť," zdôraznil. Šancu na prežitie majú len mláďatá z hniezd v neobhospodarovaných parcelách alebo v porastoch, ktoré sa kosia neskôr.
Od roku 1995 realizujú ochrancovia dravcov na západnom Slovensku monitoring kaní s cieľom zachrániť ohrozené hniezda, ktoré nezaberajú viac ako meter štvorcový. "Nájsť však takéto miesto v obilných poliach, ktoré majú desiatky hektárov, je náročná úloha," poznamenal Michal Noga z RPS. Vysvetlil, že nálezom hniezda ochrana nekončí. "Treba vyhľadať užívateľa pozemku a dohodnúť sa s ním na pozastavení žatevných prác, obkosení hniezda alebo postavení jednoduchého oplôtku. Tým sa predíde zničeniu prirodzenými predátormi," povedal. Odmenou za snahu sú prvé samostatné lety mláďat, ktoré ornitológovia označujú ako neopísateľný zážitok.