Trnava 12. augusta (TASR) Dominanta Trnavy, gotický Dóm sv. Mikuláša i jeho bezprostredné okolie sa tešia v posledných mesiacoch veľkej pozornosti pamiatkarov a stavebníkov. Pracuje či pracovalo sa na exteriéri i interiéri kostola, v Trnave známeho ako Hrubý, čo v tvrdom trnavskom nárečí znamená veľký. Teraz sa archeológovia snažia zistiť jeho stavebný vývoj na základe vykopávok pri jeho obvodových múroch a obnove sa nevyhli ani hradby za kostolom.
Len pred pár dňami zmizlo po takmer dvoch rokoch spred hlavného vchodu dómu vyše 40 metrov vysoké lešenie, vďaka ktorému prešli úplnou rekonštrukciou kupole najskôr južnej a potom severnej veže kostola. Farský úrad na opravu vynaložil viac ako 16 miliónov Sk (531.102 eur), južná veža bola však k dezolátnom stave a hrozilo jej zrútenie. Zlý stav spôsobili nánosy vtáčieho trusu i spráchnivené drevo nosnej konštrukcie. Na začiatku tohto leta odviezli zvonolejári do dielní v Holandsku dva poškodené zvony Barboru a Štefana z južnej veže, ktoré by mali byť znovu osadené pravdepodobne v októbri. Archeológovia začali v uplynulom týždni robiť na južnej strane kostola výkopové práce, ich cieľom je predchodca dómu, ktorého datovanie by radi potvrdili až z obdobia Veľkej Moravy.
Trnavská radnica sa pustila do rekonštrukcie bašty a veže hradieb priamo za kostolom, delí ich iba územie už zaniknutého cintorína. Na opravu najstaršieho a najrozsiahlejšieho fortifikačného systému na území Slovenska, ktorý obkolesoval nielenže celú vtedy existujúcu Trnavu, ale vytvoril pre rozvoj mesta takú rezervu, že stačila až do 19. storočia, investuje už viac ako desaťročie miliónové čiastky. Hradby sa datujú z obdobia 13. storočia, teda po získaní výsad slobodného kráľovského mesta, ktoré Trnave udelil Belo IV v roku 1238. Vtedy sa trnavskí mešťania rozhodli vystavať opevnenie, ktoré by malo ochrániť ich, ich domy, ich práva. Dali obstavať plochu takmer 60 hektárov múrmi v celkovej dĺžke takmer 3 kilometre, vysokými 9-10 metrov a hrubými 3 metre. Hradné múry sú postavené na kamenných základoch z tehál. Pôvodne ich spevňovalo 35 veží, z ktorých je však zachované iba torzo. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami, cez most nad vodnou priekopou. Pomerne ucelene sú teraz hradby opravené na západnej strane Trnavy, v súčasnosti sa postupne pracuje na východnej strane. Bašta a veža za dómom budú do konca septembra opravené metódou konzervácie originálu, pričom zvetrané murivo bude rozobraté, základy a múry domurované zo starej tehly. Mesto na tento účel získalo dotáciu Ministerstva kultúry SR z fondu Obnovme si svoj dom vo výške 500.000 Sk (16.596 eur). Predpokladané náklady na realizáciu sú približne 2,5 milióna Sk (82.984 eur), sumu dofinancuje mesto Trnava zo svojho rozpočtu.