Lukov/Bogliarka/Kružlov 12. augusta (TASR) Obce v Bardejovskom okrese, ktoré koncom júla zasiahli rozsiahle povodne, pokračujú v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) a cestármi v odstraňovaní škôd. Z tohto dôvodu v najviac postihnutých oblastiach pretrváva III. stupeň povodňovej aktivity až do ukončenia úprav mostov, ciest a brehov korýt, ktoré poškodili rozvodnené toky.
V hornej časti obce Bogliarka strhol rozvodnený potok Slatvinec asi 150 metrov plynového potrubia, ktoré je v súčasnosti provizórne napojené a plynári ho kompletne dokončia až po úprave brehov potoka, na ktorej stále pracujú zamestnanci SVP.
"V priebehu troch dní po tom, ako nám voda zničila obecný vodovod, sa nám podarilo úplne zrekonštruovať potrubie a zabezpečiť pitnú vodu pre občanov a rovnako sa pracovníkom Východoslovenskej energetiky podarilo v priebehu prvých dní zabezpečiť dodávku elektrickej energie pre domácnosti. Vodohospodári zregulovali a spevnili brehy a zregulovali koryto na miestach, kde voda ohrozovala domy. Tieto práce naďalej pokračujú a obec sa pomaly dostáva do normálneho života, aj keď občania budú ešte dlhšiu dobu pracovať na odstraňovaní škôd na svojich pozemkoch," uviedol dnes pre TASR starosta obce Bogliarka Juraj Džmura po stretnutí s predsedom PSK Petrom Chudíkom. Škody na majetku obce však starosta zatiaľ nevedel spresniť.
Napriek tomu, že v médiách sa objavilo niekoľko sťažností starostov na spoluprácu a koordináciu prác zo strany krízového štábu, Džmura hodnotil spoluprácu s Obvodným úradom v Bardejove, energetikmi a vodohospodármi pozitívne. "S krízovým štábom sme boli v neustálom kontakte a nevyhnutnú pomoc nám v rámci svojich možností vždy poskytli. Uvedomujem si, že niekde bola asi horšia situácia, ale naraz sa nedá urobiť všetko. To najnutnejšie sme mali k dispozícii," konštatoval starosta Bogliarky. Na druhej strane však dodal, že aj v ich obci v súčasnosti stále pociťujú nedostatok ťažkej techniky na úpravu tokov, ktorá môže trvať ešte niekoľko týždňov.
Škody na majetku obce Lukov vrátane zabezpečovacích prác odhaduje starostka obce Jozefína Kramárová zhruba na 20 miliónov korún (663.878 eur). V obci naďalej pracuje ťažká technika na úprave koryta a brehov rieky Topľa.
"Podarilo sa nám sprevádzkovať obecný vodovod, na ktorý sú vystavené faktúry na 1,3 milióna korún (43.152 eur). Samotný most, ktorý zničila voda, ešte nie je v prevádzke. Cesty sú sprejazdnené pre automobily, chýba však živičný koberec, tieto práce budeme robiť až v posledných etapách. Najdôležitejšou úlohou je oprava mosta, kde treba urobiť nový pilier, čo nás bude stáť asi dva milióny korún (66.388 eur). Doprava do časti, ktorá bola odrezaná od obce, je zabezpečená pre chodcov a osobné autá cez lávku. Nákladné autá prechádzajú cez brod Tople," vysvetľuje Kramárová. Práce na zničenom moste budú naďalej pokračovať a v prípade potreby poskytne obci náhradné diely na objekt fond štátnych hmotných rezerv. Obyvatelia obce stále pracujú na čistení príjazdových komunikácií do svojich domov, ako aj samotných dvorov. Na týchto prácach sa podľa Kramárovej podieľa aj obec v rámci aktivačných prác.
Miestne komunikácie sa čiastočne podarilo opraviť aj v obci Kružlov. Momentálne je zabezpečená doprava pre osobné i nákladné autá do časti, ktorá bola počas prvých dní úplne odtrhnutá od obce. Starý most, ktorý poškodila voda, je určený iba pre chodcov a vedľa neho postavili nový, ktorý slúži pre motorové vozidlá. Rovnako opravili poškodené a strhnuté pešie lávky. Podľa starostu Kružlova Jozefa Kmeca sa im podarilo opraviť kanalizáciu a v súčasnosti začínajú pracovať na sprevádzkovaní čistiarne odpadových vôd.
Podľa poslednej informácie, ktorú poskytla TASR prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove Mária Hankovská, cestári dnes večer sprevádzkovali aj strhnutý most medzi obcami Kríže a Hervartov.
laš ed