Bratislava 13. augusta (TASR) - Slovenské deti vnímajú ako najväčšie problémy rozvojových krajín hlad, chudobu a nedostatok vody. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre UNICEF realizovala agentúra Median SK začiatkom roku 2008 vo vybraných slovenských školách.
Podľa prieskumu si viac ako 80 percent detí myslí, že ľuďom v týchto krajinách môže pomôcť materiálna podpora. Pod týmto si predstavujú najmä poskytnutie potravín, oblečenia alebo podporu a spoluprácu s humanitárnymi organizáciami.
Deti na Slovensku si rozvojovú pomoc najčastejšie spájajú s aktivitami UNICEFu. Viac ako 90 percent z nich vníma hlavnú úlohu UNICEFu najmä v podobe zhromažďovania peňazí na pomoc deťom v rozvojových krajinách, odstránenia najhoršej chudoby a hladu, zaistenia pitnej vody a základných hygienických potrieb.
Takmer polovica detí si uvedomuje aj problematiku detských práv. Pri otázke, ktoré detské práva sú v rozvojových krajinách najviac porušované, uviedla väčšina respondentov právo na vzdelanie, právo proti zneužívaniu a kriminalite. Ako porušovanie svojich práv vnímajú deti najmä detskú prácu.
Prieskum bol urobený na vzorke 36 učiteľov a 178 žiakov v 12 náhodne vybraných základných školách.
TASR informovala Veronika Čukášová z PR agentúry Seesame.