SME

Čarnogurský: Gruzínsko porušilo medzinárodné právo

Bratislava 13. augusta (TASR) - Gruzínsko porušilo medzinárodné právo, keď zaútočilo svojimi vojskami na Južné Osetsko, uviedol dnes pre TASR bývalý predseda ...

Gruzínsko porušilo medzinárodné právo, keď zaútočilo svojimi vojskami na Južné Osetsko, uviedol dnes pre TASR bývalý predseda slovenskej vlády Ján Čarnogurský.

"Jednoznačným vinníkom tohto konfliktu je Gruzínsko, a to preto, že Gruzínsko zaútočilo na Južné Osetsko a tým porušilo medzinárodné právo. Porušenie medzinárodného práva spočíva v tom, že v júni 1992 uzavrelo Gruzínsko dohodu formálne s Ruskom, ale spomína sa v nej aj Južné Osetsko. Teda Osetsko bolo nepriamo takisto účastníkom tejto dohody - opakujem nepriamo, keďže nemá medzinárodnoprávnu subjektivitu," vysvetľuje exminister spravodlivosti SR. "Na základe tejto dohody sa Gruzínsko zaviazalo stiahnuť z oblasti vtedajšieho konfliktu, ktorým bolo Južné Osetsko, a na základe tejto dohody tam boli umiestnení ruskí vojaci na ochranu mieru. Dohodu schválili OBSE a OSN, čiže tým sa stala súčasťou medzinárodného práva," spresnil Čarnogurský.

SkryťVypnúť reklamu

"Gruzínsko, po prvé, porušilo túto dohodu tým, že vtrhlo na územie Južného Osetska - nemalo na to žiadne medzinárodnoprávne oprávnenie; a po druhé, Gruzínsko použilo proti mestu Cchinvali, v ktorom neboli žiadne vojenské zariadenia, kaťuše. Zabilo tam, ako sa uvádza, do 2000 civilných obyvateľov: to je proste vojnový zločin. Na základe tohto Rusko nielenže bolo oprávnené, ale bolo povinné zasiahnuť na ochranu civilných obyvateľov - a Rusko zasiahlo," objasnil Čarnogurský.

Boje medzi ruskými a gruzínskymi vojskami vypukli minulý týždeň, keď Gruzínsko vyslalo svoje jednotky do Južného Osetska s cieľom získať kontrolu nad touto separatistickou proruskou provinciou, ktorá od roku 1990 odmieta gruzínsku vládu.

Moskva v reakcii vyslala do Gruzínska vlastné jednotky, ktoré rýchlo premohli gruzínske sily. Ruský prezident Dmitrij Medvedev vydal v utorok 12. augusta rozkaz na zastavenie vojenských operácií v Gruzínsku.

SkryťVypnúť reklamu

Pri analýze aktuálnej situácie na Kaukaze použil Čarnogurský porovnanie s udalosťami na Balkáne. "Keď v roku 1995 holandskí vojaci v Juhoslávii neochránili Srebrenicu a Srbi tam vyvraždili srebrenických mužov, dodnes sa o tom hovorí ako o zlyhaní holandských mierotvorcov. To isté mali urobiť Rusi?" pozastavil sa slovenský politik.

"Rusi to neurobili, Rusi urobili nevyhnutné vojenské opatrenia na odrazenie gruzínskeho útoku. Odrazili tento vojenský útok a tým zastavili zabíjanie Osetíncov zo strany gruzínskej armády. Akcia ruskej armády je pokrytá medzinárodným právom."

Čarnogurský, poukazujúc na korene toho konfliktu, podčiarkol, že Osetínci a Gruzínci sú dve etnicky odlišné spoločenstvá. Osetínci sa vždy cítili iní než Gruzínci a necítili sa súčasťou Gruzínska.

SkryťVypnúť reklamu

"Osetsko sa po vzniku Sovietskeho zväzu stalo súčasťou Gruzínskej SSR s autonómnym štatútom. Túto autonómiu zrušil gruzínsky prezident Zviad Gamsachurdia po rozpade ZSSR v roku 1991. Pre porovnanie: Keď v Juhoslávii Slobodan Miloševič zrušil autonómiu Kosova, dodnes sa to vydáva za jeden z dôvodov oprávnenosti uznania Kosova. Ale že gruzínsky prezident zrušil autonómiu Osetska a vtedy nastali boje, ktoré potom viedli k uzavretiu dohody z júna 1992, o tom teraz nikto nepíše," pozastavuje sa Čarnogurský.

"Medzinárodné spoločenstvo nemôže uplatňovať dvojaké štandardy, na Juhosláviu a Zakaukazsko. Rusko postupovalo oprávnene v tom, že nastolilo status quo ante, tzn. stav, ktorý bol pred gruzínskym útokom."

Čarnogurský upozornil na fakt, že približne pred mesiacom navštívila Tbilisi americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. "Takýto útok Gruzínska proti Južnému Osetsku nebolo možné pripraviť za týždeň. To znamená, že počas návštevy Riceovej v Tbilisi sa už Gruzínsko muselo pripravovať na tento útok a neviem si predstaviť, že by o svojom zámere nebolo informovalo Riceovú ako hlavného sponzora Gruzínska. A americká ministerka neurobila nič, aby vystríhala Gruzínsko pred takýmto útokom... USA to neurobili preto, lebo ich zahraničná politika je v súčasnosti chaotická," podotkol expredseda slovenskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

"Teraz vidíme, že USA hrajú tragikomickú úlohu v celom konflikte - podstata je tá, že nie sú schopné účinne zasiahnuť na obranu, na pomoc Gruzínsku. Spojené štáty sa stali popri Gruzínsku hlavným porazeným v tomto konflikte... Ukázalo sa, že Rusko sa jednoducho vrátilo na medzinárodnú scénu."

Gruzínsko podľa Čarnogurského navyše porušilo olympijský mier. "Podľa môjho názoru gruzínske olympijské družstvo by mali vylúčiť z olympiády," domnieva sa bývalý predseda KDH.

"Slovenská diplomacia postupuje momentálne celkom dobre, že je (v súvislosti s kaukazským konfliktom) zdržanlivá, ale spätne je vidieť, že na vrcholnom stretnutí NATO v Bukurešti (v apríli 2008) nepostupovala správne, keď sa pripojila ku krajinám, ktoré súhlasili s tým, aby Gruzínsko bolo v budúcnosti prijaté do NATO, to znamená, aby dostalo nejaké záväzné prísľuby a bol spustený mechanizmus krokov vedúcich k prijatiu Gruzínska do NATO," hodnotí Čarnogurský.

SkryťVypnúť reklamu

"Predstavte si, že keby teraz bolo Gruzínsko v NATO a požiadalo o pomoc, aj slovenskí vojaci by museli ísť do Gruzínska bojovať proti Rusku - podľa Washingtonskej zmluvy. Keby išlo o spravodlivú vec, tak nie som proti, ale museli by ísť bojovať po gruzínskej strane, ktorá začala vojenský útok, zničila mierové mesto, zabila do 2000 obyvateľov a takýto štát by mali slovenskí vojaci ísť podporovať?" uzatvoril Ján Čarnogurský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu