Prešov 13. augusta (TASR) Prešovská univerzita (PU) bude môcť vo svojom študentskom domove ubytovať v akademickom roku 2008/2009 1944 poslucháčov. Univerzita poskytuje ubytovanie v dvoch hlavných budovách na ulici 17. novembra a v objektoch na Námestí mládeže a Exnárovej ulici na Sídlisku Sekčov.
"Vzhľadom na veľký počet žiadostí vieme vyhovieť len niečo vyše 60 percentám žiadateľov o ubytovanie. Spolupracujeme však aj so stredoškolskými domovmi mládeže a inými ubytovacími zariadeniami, ktoré vedia umiestniť našich študentov vo svojich priestoroch. Pre ilustráciu uvediem, že k dnešnému dňu evidujeme 3500 žiadostí len od poslucháčov 2. 5. ročníkov. O požiadavkách prvákov sa rozhodne až na budúci týždeň," uviedol dnes pre TASR riaditeľ Študentského domova a jedálne PU Ivan Benko.
Pridelenie ubytovania prebieha na základe viacerých kritérií a bodového systému. Ubytovacia komisia berie ohľad predovšetkým na vzdialenosť trvalého bydliska od školy, sociálny status uchádzača, ale dôležitú úlohu môžu zohrávať aj dosiahnuté študijné výsledky. V súčasnej dobe sú ceny za poskytnutie bývania v rovnakej výške ako boli v minulom akademickom roku. Za ubytovanie v dvojposteľovej izbe zaplatí študent mesačne 1200 Sk (39,83 eura), v trojposteľovej 1000 Sk (33,19 eura) a štvorposteľovej 900 korún (29,89 eura). O úprave sadzobníka, ktorý by mal každoročne zohľadňovať infláciu, prípadne zvyšovanie energií môže podľa Benka rozhodnúť len akademický senát. Približne 30 percent izieb z celkovej kapacity študentského domova je vybavených internetovou prípojkou, študenti však majú na internátoch k dispozícii aj dve internetové miestnosti. Vedenie ŠD bude podľa slov jeho riaditeľa intenzívne pracovať na rozširovaní možností internetového pripojenia, pretože v súčasnosti ide o jeden z najdôležitejších informačných zdrojov vo vzdelávacom procese.
Okrem ubytovacích služieb pre poslucháčov univerzity poskytuje študentský domov počas roka aj 45 lôžok na komerčné využitie. Počas letných prázdnin tu majú možnosť bývať účastníci zájazdov, ale predovšetkým športových a kultúrnych sústredení a podujatí. Peniaze získané z tejto komerčnej činnosti prúdia do univerzitného rozpočtu.
ŠD sa bude musieť vysporiadať aj s novými legislatívnymi normami, ktoré vošli do platnosti v poslednom období. "Nová vyhláška ministerstva zdravotníctva nám určuje, aké podmienky budeme musieť spĺňať v prípade vnútorného prostredia budov. Od 1. augusta platí aj vyhláška ministerstva hospodárstva, ktorá presne určuje podmienky, ktoré musíme dodržať pri vykonávaní obchodnej činnosti. V rámci nej by sme mali byť napríklad zaradení do kategórie zariadenia trojhviezdičkového štandardu a z toho nám vyplývajú aj povinnosti ohľadom vybavenia izieb, vstupných priestorov do budov či poskytovania stravy. V súčasnosti vieme splniť všetky legislatívne požiadavky, ktoré nám určujú spomínané predpisy," dodáva Benko.
Vzhľadom na to, že najmä budova starého internátu má už viac ako 50 rokov a univerzita kapacitne nedokáže pokrývať požiadavky na ubytovanie poslucháčov, plánujú postupnú rekonštrukciu a rozšírenie týchto priestorov. O získanie zdrojov na tento náročný projekt sa chcú uchádzať aj prostredníctvom eurofondov v prípade, ak príslušné ministerstvo vypíše výzvu v rámci operačných programov. V prvej etape by malo ísť o realizáciu nadstavby druhého podlažia časti starého internátu na ulici 17. novembra v predbežnom rozpočtovom náklade približne 40 miliónov korún (1,33 milióna eur). Podľa Ivana Benka chce rektorát univerzity v tejto časti vybudovať mezonetové bývanie, ktoré by spĺňalo európske kritériá.